مهمترین رویدادهای استانها در سالی که گذشت

تهران- ایرنا- سال ۱۳۹۸ را می‌توان از پرحادثه‌ترین سال‌های اخیر دانست که حوادث متعدد آن، افکار عمومی کشورمان و حتی جهان را متاثر کرد.

رخدادهای اقتصادی، سیاسی، علمی، حوادث و مخاطرات طبیعی، ورزشی،‌ فرهنگی، هنری و مذهبی استانها در سال ۱۳۹۸ که فراگیری برخی موضوعات آن به بیش از یک استان می‌رسید، از اهمیت ویژه‌­ای برخوردار است.

سیل، آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها، واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین، تشییع پیکر سردار سلیمانی و یارانش، برگزاری هجدمین دوره اجلاسیه کشورهای حاشیه خزر، کنفرانس جهانی راه ابریشم، مراسم ۲۲ بهمن، همایش پیاده‌روی اربعین، مرگ کوله‌بران، افزایش قاچاق سوخت، شیوع کرونا و ثبت نام داوطلبان و برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس از جمله مهمترین رخدادهای ۳۱ استان کشور در سال گذشته است.

سال ۹۸ از همان روزهای آغازین در تعدادی از استان های کشور با سیل گسترده و ویرانگر همراه بود؛ سیلی که به عنوان سین هشتم در سفره های ایرانیان قرار گرفت و سبب وارد شدن خسارت های مالی و جانی بسیاری شد.

افزایش بارندگی در روزهای پایانی سال ۱۳۹۷ منجر به جاری شدن سیل در روز اول عید نوروز ۹۸ در برخی استان‌های ایران شد و تلفات جانی و مالی بر جا گذاشت و به یکی از بی‌سابقه‌ترین سیل‌های ۱۰۰ سال اخیر در مناطق شمالی کشور شهرت یافت.

 آتش سوزی جنگل ها و مراتع برخی استان ها بویژه در دامنه زاگرس از دیگر حوادث طبیعی در این سال به شمار می رود که آتش سوزی اراضی دو استان کهگیلویه و بویر احمد و ایلام از آن جمله اند. همچنین آتش سوزی جنگل های ارسباران در استان آذربایجان شرقی، توفان در کرمان و سیستان و بلوچستان و خسارت به نخلستان های کرمان از دیگر حوادث طبیعی بوده اند.

واکنش های اجتماعی گسترده نسبت به افزایش قیمت بنزین در اکثر نقاط کشور و حاشیه های مربوط به این موضوع نیز از وقایع مهم در استانها بوده است.

تحولات ژئوپولتیک در خلیج فارس از جمله ساقط کردن پهپاد آمریکایی در هرمزگان و ماجرای توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز نیز از دیگر وقایع مهم در سال ۱۳۹۸ بود.

شهادت سردار سلیمانی و یارانش و تشییع پیکر آنان در شهرهای اهواز، قم، مشهد، تهران، کرمان و همایش پیاده روی اربعین در استان‌های ایلام، خوزستان و کرمانشاه از جمله دیگر رویدادهای مهم سال ۹۸ بوده است.

برگزاری هیجدهمین اجلاسیه اتاق‌­های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر در استان مازندران از دیگر رویدادهایی است که با هدف بررسی ظرفیت های اقتصادی و تجاری کشورهای عضو در شهر بابلسر برگزار شد.

در هجدمین دوره اجلاسیه کشورهای حاشیه خزر میهمانانی از کشورهای اسپانیا؛ افغانستان، پاکستان، عراق، ویتنام، ازبکستان و قرقیزستان هم حضور داشتند.

ششمین کنفرانس جهانی راه ابریشم با رویکرد ویژه گردشگری نیز در حالی با تلاش کمیسیون ملی یونسکو ایران در همدان برگزار شد که تحقق رؤیای ثبت جهانی هدف اصلی از میزبانی این رویداد بین‌المللی بود.

جزییات بیشتر از رویدادهای مهم در استان ها طی سال ۹۸ را در قالب اخبار ذیل پرونده خبری پیش رو می‌توانید ملاحظه کنید.

برچسب‌ها

اخبار پرونده