سفر دریابان شمخانی به عراق - اسفند ۹۸

تهران- ایرنا- دریابان «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ در صدر هیات عالی‌رتبه سیاسی- امنیتی و با هدف بررسی اوضاع امنیتی، سیاسی و توسعه مناسبات اقتصادی وارد پایتخت عراق شد.

شمخانی در این سفر دو روزه با روسای سه گانه («عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور، «برهم صالح» رییس جمهوری و «محمد الحلبوسی» رییس مجلس نمایندگان) و «فالح الفیاض» مشاور امنیت ملی، «مصطفی الکاظمی» رییس سازمان امنیت و اطلاعات و «جعفر صادق علاوی» وزیر بهداشت عراق دیدار و بر گسترش مناسبات دو جانبه تاکید کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران همچنین با جمعی از سران سیاسی از جمله «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت، «هادی العامری» رییس فراکسیون الفتح، «نوری المالکی» رهبر دولت قانون و دبیرکل حزب الدعوه اسلامی و «حیدر العبادی» رهبر فراکسیون النصر و نیز برخی دیگر از شخصیت های سیاسی عراقی دیدار و در مورد مسائل سیاسی روز عراق و منطقه گفت وگو کرد.

شمخانی پس از دیدار با فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق در نشست خبری مشترک حاضر شد و تاکید کرد:‌ اقدام ملت و دولت عراق برای اخراج اشغالگران شایسته قدردانی است.

مشروح سخنان این دو مقام اینجا قابل ملاحظه است.

دریابان شمخانی در دیدار با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق نیز گفت که جمهوری اسلامی ایران از استقرار دولت مورد حمایت ملت کشور دوست و برادر عراق حمایت می کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان همچنین در دیدار با برهم صالح رییس جمهوری عراق بر لزوم همکاری ایران و عراق علیه تروریسم تاکید کرد. در این دیدار رییس جمهوری عراق نیز اظهارداشت که باید تلاش ها و همکاری های دو کشور برای محدود کردن شیوع ویروس کرونا به منظور حفظ سلامت و ایمنی شهروندان دنبال شود. خبر این دیدار در قالب این لینک قابل ملاحظه است.

گزارش تحلیلی ایرنا از اهداف این سفر و نیز بازتاب‌ها و واکنش ها به آن را اینجا می‌توانید بخوانید.

برچسب‌ها

اخبار پرونده