در سوگ طلایه‌دار؛ حجت الاسلام خسروشاهی

تهران- ایرنا- حجت الاسلام و المسلمین «سید هادی خسروشاهی» از چهره‌های برجسته حوزه علمیه قم و از پیشگامان تقریب بین مذاهب اسلامی هشتم اسفند ۱۳۹۸ به دلیل بیماری کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری تهران درگذشت.

پیکر استاد خسروشاهی روز سه‌شنبه ۱۳ اسفند در آرامستان بهشت معصومه(س) قم به خاک سپرده شد.

وی متولد سال ۱۳۱۷ در تبریز  تألیفات و آثار زیادی به زبان فارسی و عربی (علاوه بر صدها مقاله در نشریات اسلامی ایران و جهان اسلام) داشته است.آثار وی بالغ بر هشتاد جلد می‌شود که بیش از چهل جلد آنها تاکنون بارها در داخل و خارج کشور چاپ شده است. علاوه بر تألیفات و ترجمه‌ها ۱۲۰ جلد کتاب دیگر نیز با تحقیق، توضیح یا مقدمه و اشراف وی در ایران، ایتالیا و مصر چاپ و منتشر شده است.

استاد خسروشاهی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نخست به مدت دو سال نماینده امام خمینی (ره) در وزارت ارشاد اسلامی بود. آن‌گاه به سفارت ایران در واتیکان انتخاب شد و مدت پنج سال در خارج از کشور به فعالیت پرداخت. تأسیس مرکز «فرهنگی اسلامی اروپا» در رم و تاسیس ماه نامه‌ای به زبان انگلیسی «انکوائری» و هفته نامه‌ای به عربی «العالم» در لندن- با همکاری وزارت ارشاد اسلامی- از آثار این دوران است. در ایتالیا، علاوه بر چاپ و نشر ترجمه قرآن مجید و نهج‌البلاغه به زبان ایتالیایی و نشر ماه‌نامه‌ای به نام جهان نو- به زبان ایتالیایی- جمعا در مدت پنج سال ۱۶۲ نوع کتاب و نشریه به زبان‌های: فارسی، عربی، انگلیسی، ایتالیایی و فرانسوی، منتشر کرد که در سراسر جهان توزیع شد.

خسروشاهی مدت سه سال هم رییس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در مصر (قاهره) بود.

در پی فوت حجت الاسلام خسروشاهی، «آیت الله خامنه‌ای» رهبر معظم انقلاب اسلامی و برخی مقامات سیاسی و فرهنگی داخل و خارج کشور از جمله «حسن روحانی» رییس جمهوری، «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی و «راشد الغنوشی» رییس حزب جنبش «النهضه» تونس با صدور پیام‌­هایی جداگانه درگذشت وی را تسلیت گفتند.

رهبر انقلاب در پیام تسلیت خود فرمودند: ایشان عنصری خستگی‌ناپذیر در تبلیغ معارف اسلامی به‌وسیله نگارش مقالات، ترجمه‌ها و کتاب‌های متعدد در مدت ۶۰ سال از زندگی خویش بودند و انگیزه و همتی کم‌نظیر در تلاش برای تقریب مذاهب اسلامی و اتحاد مسلمین به کار می‌بردند.

وزیران امور خارجه و جمعی از سفرا و روسای ادوار نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور نیز با صدور بیانیه‌ای، شخصیت و یاد و خاطر زنده‌یاد استاد خسروشاهی سفیر اسبق ایران در واتیکان و مصر را گرامی داشتند.

اخبار پرونده