جنگ پشت دیوارهای ادلب سوریه

تهران- ایرنا- استان ادلب در شمال غرب سوریه اواخر سال ۱۳۹۸ شاهد درگیری‌های شدید بین نیروهای ارتش این کشور با تروریست‌های مورد حمایت برخی کشورهای خارجی در آخرین پایگاه اصلی تروریست‌ها بود.

گروه موسوم به ارتش ملی با پشتیبانی ارتش ترکیه و آتش توپخانه‌ای و موشکی گسترده، شرق استان ادلب واقع در شمال سوریه را اسفند ۹۸ هدف حمله قرار داد. از سوی دیگر، پیشروی ارتش سوریه در این مناطق صورت گرفت. این درگیری‌ها در حالی شدت گرفت که از روز نهم ژانویه (۱۹ دی‌ماه) با توافق «ولادیمیر پوتین» و «رجب طیب اردوغان» رییسان‌جمهوری روسیه و ترکیه، در منطقه ادلب آتش‌بس اعلام اما این آتش‌بس دو روز بعد با حملات تروریست‌ها نقض شد.

پیشروی ارتش سوریه در منطقه شمالی این کشور و تلاش برای آزادی باقیمانده شهرها و روستاها در این منطقه به‌خصوص آزادسازی شهر راهبردی ادلب به‌طور جد این پرسش را مطرح کرد که آیا آزادسازی این شهر نقطه آغازی برای پایان برخی اتحادهای شکل‌گرفته در این منطقه از جمله اتحاد ترکیه و روسیه خواهد بود یا خیر؟

استان ادلب در یک برنامه هماهنگ و از پیش طراحی‌شده در سایه ناآرامی‌های سوریه و بحران حاکم بر این کشور در سال ۱۳۹۴ با هجوم شماری از تروریست‌ها اشغال شد و سوریه با توجه به درگیری در دیگر مناطق مرکزی و جنوبی خود نتوانست اقدامی در این زمینه به‌ غیر از محکومیت این رخداد انجام دهد.

دولت دمشق بر اساس قوانین و مقررات بین‌المللی تلاش کرده تا مناطق اشغالی خود را آزاد کند که بارها با مقاومت ترکیه روبه‌رو شده است.

روسیه و ترکیه در مذاکرات روز ۱۵ اسفند سال ۱۳۹۸ در کاخ کرملین توافق کردند که از بامداد ۱۶ اسفند در منطقه ادلب آتش‌بس برقرار شود. علاوه بر آن قرار بود بر اساس توافق روسیه و ترکیه، راهگذر امنیتی در حاشیه جاده‌ای که منطقه حلب را به لاذقیه متصل می‌کند ایجاد شود و نظامیان روسی و ترکیه‌ای به‌طور منظم به گشت زنی در این جاده بپردازند، اما با وجود این توافق، تروریست‌ها تاکنون بارها آتش‌بس در منطقه امن ادلب را نقض کرده‌اند.

اخبار مربوط به تنش‌­ها بین ترکیه و سوریه، اظهارات مقامات این دو کشور، رویکرد و مواضع مقامات سایر کشورهای ذینفع در خصوص بحران منطقه ادلب سوریه از جمله موضوعاتی هستند که اخبار و گزارش­‌های آنها در پرونده پیش رو قابل دسترس برای مخاطبان است.

برچسب‌ها

اخبار پرونده