سفر رییس مجلس شورای اسلامی به سوریه و لبنان

تهران- ایرنا- سفر رییس مجلس شورای اسلامی به سوریه و لبنان در روزهای پایانی بهمن‌ماه ۱۳۹۸ سوژه خبری و تحلیلی مهمی بود که تحلیلگران رایزنی نزدیک پیرامون مسائل منطقه‌ای با مقامات دمشق را اصلی‌ترین موضوع این سفر دانستند.

لاریجانی خود نیز ۲۷ بهمن‌ماه پیش از سفر به سوریه در فرودگاه مهرآباد درباره برنامه‌ها و اهداف این سفر اظهارداشت: هم تحولات در سوریه و هم تحولاتی که در منطقه رخ می‌دهد، لزوم رایزنی‌های نزدیک را میان کشورهایی که با هم همکاری دارند، ضروری می‌کند.  

رییس مجلس در این سفر با بشار اسد رییس جمهوری سوریه دیدار و درباره آخرین تحولات منطقه و همکاری‌های مشترک گفت و گو کرد.

رسانه ها گمانه زنی ها و تحلیل های مختلفی از این سفر ارائه دادند از جمله روزنامه «الوطن» سوریه که همزمان با حضور لاریجانی در دمشق در تحلیلی نوشت: لاریجانی در سفر به دمشق آخرین تحولات سوریه به ویژه موفقیت های اخیر ارتش این کشور در ادلب (شمال غرب سوریه) را بررسی و پیرامون چشم انداز آینده همکاری های دو کشور با مقام های سوری گفت وگو و تبادل نظر می کند.

گزارش تحلیلی ایرنا از حضور لاریجانی در سوریه را اینجا می‌توانید بخوانید.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین ۲۸ بهمن ۹۸ پس از سفر به دمشق در صدر هیاتی وارد بیروت پایتخت لبنان شد. لاریجانی در سفر به بیروت با حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن اعلام آمادگی ایران برای کمک به لبنان و گسترش روابط تهران- بیروت، از آمادگی کشورمان برای کمک به لبنان درعرصه‌های اقتصادی و تجاری، صنعتی و دارویی، علمی و فرهنگی، کشاورزی و نظامی سخن گفت.

دیدار لاریجانی با «سیدحسن نصرالله» دبیر کل حزب الله لبنان، یکی دیگر از رخدادهای مهم در سفر لاریجانی به بیروت بود. در این دیدار که سید محمد جلال فیروزنیا سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان و هیات همراه لاریجانی حضور داشتند، دو طرف در ارتباط با اوضاع جاری در لبنان و تحولات منطقه تبادل نظر کردند. بررسی راه های مقابله با چالش های امنیتی، سیاسی و اقتصادی در منطقه و کشورهای مختلف آن از دیگر محورهای دیدار لاریجانی با سید حسن نصرالله بود که خبر این دیدار را اینجا می‌توان خواند.

سفر یک روزه رییس مجلس شورای اسلامی ایران به بیروت و دیدار و گفت وگو با مقام های لبنان در برخی روزنامه ها و پایگاه های خبری این کشور بازتاب داشت. روزنامه «النهار» با اشاره به اینکه لاریجانی از دولت لبنان حمایت کرد نوشت: هنوز سید حسن نصر الله دبیر کل حزب‌الله سخنان خود را در مورد این که دولت جدید، «دولت مقابله با چالش‌ها» است و نه «دولت حزب‌الله»، تمام نکرد که رییس مجلس شورای اسلامی ایران وارد بیروت شد. لاریجانی نخستین مقام خارجی است که به لبنان ‌آمد و تشکیل دولت جدید به ریاست «حسان دیاب» را تبریک گفت. در صورتی که مسئولان کشورهای عربی و غربی صحنه را خالی کرده‌اند و در آینده خیلی نزدیک به بیروت سفر نخواهند کرد.  

همچنین روزنامه «البناء» در تحلیلی نوشت: سفر رییس مجلس شورای اسلامی ایران به بیروت پس از دمشق در چارچوب سفر منطقه‌ای وی است. لاریجانی در این سفر وضعیت لبنان پس از تشکیل دولت جدید را سنجید، به ویژه که او تشکیل دولت حسان دیاب را نشانه مثبت از توانایی لبنان برای گذشت از بحران داخلی اعلام کرد.

روزنامه‌های «الشرق»، «الاخبار» و «الدیار» نیز به دیدار لاریجانی در دمشق با «بشار اسد» رییس‌جمهوری سوریه و نیز مقام های لبنان اشاره کردند و نوشتند که این دیدارها برای بررسی وضعیت در حلب و ادلب و نیز اوضاع جاری لبنان پس از اعتراض‌ها و تشکیل دولت جدید بود.

همچنین پایگاه خبری «جنوبیه» لبنان ضمن بازتاب سفر لاریجانی به بیروت نوشت: رییس مجلس شورای اسلامی ایران از دمشق به بیروت سفر کرد و این سفر یک هفته پس از رسمیت یافتن دولت دیاب و در حالی که وضعیت منطقه و لبنان، بحرانی و  شاهد تنش و تظاهرات است، اتفاق افتاد. گزارش جمع‌بندی رسانه ها از این سفر را اینجا می توانید ملاحظه کنید.

اخبار پرونده