نخستین سفر جوسپ بورل به ایران

تهران- ایرنا- «جوسپ بورل» (Josep Borrell ) هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا که جانشین «فدریکا موگرینی» شد، برای نخستین بار پس از تصدی این سمت نیمه بهمن ماه سال ۹۸ به ایران سفر کرد.

نخستین سفر دو روزه مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا ۱۴ بهمن ماه ۱۳۹۸ در شرایطی که برجام آسیب‌های زیادی از عهدشکنی آمریکا و بی‌عملی اروپا متحمل‌شد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در صدر هیاتی از اردن به ایران سفر کرده‌ بود در دو نوبت با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه در خصوص برجام، مناسبات دوجانبه ایران و اتحادیه اروپا و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر کرد. بورل همچنین با رییس جمهوری و رییس مجلس شورای اسلامی نیز دیدار و گفت وگو کرد.

در جریان دیدار بورل با ظریف درخصوص موضوعات مختلف دوجانبه، برجام و نیز مهمترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو صورت گرفت.

شرایط منطقه خلیج فارس و لزوم کاهش تنش‌های منطقه‌ای، طرح به اصطلاح معامله قرن و پیامدهای خطرناک آن برای منطقه و جهان، اینستکس، برجام، تحولات در عراق، سوریه و یمن از مهمترین محورهای دو دور گفت‌وگو میان ظریف و جوسپ بورل بود.

حجت‌الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رییس جمهوری نیز در دیدار هماهنگ کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه توسعه روابط و همکاری‌ها با کشورهای اروپایی به عنوان شرکای قدیمی، همواره برای ایران حائز اهمیت است، اظهار امیدواری کرد تا با تلاش‌های مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا شاهد گسترش مناسبات فی‌مابین باشیم.

بورل هم با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی امروز به دنبال حفظ برجام و حل و فصل مسایل برای پا برجا نگه داشتن برجام، هستند، گفت: به عنوان هماهنگ کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همه توان خود را برای ایجاد تعاملی قدرتمند در راستای حفظ برجام به کار خواهم بست. متن کامل خبر این دیدار اینجا قابل ملاحظه است.

«محمود واعظی» رییس دفتر رییس‌جمهوری نیز سفر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران را بسیار خوب عنوان کرد و گفت: معنای اظهارات آقای بورل این است که اروپا مکانیسم ماشه را عملیاتی نمی‌کند و از دید اروپا هیچ موافقتنامه‌ای بهتر از برجام وجود ندارد.

«علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با بورل از عهدشکنی آمریکا و رفتار ضعیف اتحادیه اروپا در مقابل آمریکا انتقاد و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای کمک به حل مشکلات منطقه‌ای اعلام کرد.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان سفر به ایران با بیان اینکه دیپلماسی بدون پشتوانه عمل و اقدام راه به جایی نخواهد برد، تاکید کرد که اگر بخواهیم برجام زنده بماند، باید اطمینان حاصل کنیم که ایران در ازای بازگشت به اجرای کامل این توافق، از مزایای آن برخوردار شود. متن کامل یادداشت بورل، بعد از سفر به ایران را در یک نشریه آمریکایی درباره برجام  اینجا  بخوانید.

برچسب‌ها

اخبار پرونده