کتاب‌ سوزی و صعود شبه پزشکی

تهران- ایرنا- ویدیوی فردی به نام «عباس تبریزیان» از جمله مخالفان پزشکی مدرن چهارم بهمن ۱۳۹۸ در فضای مجازی منتشر شد که در آن، کتاب «اصول طب هاریسون» که یکی از کتاب‌های مرجع و کلیدی پزشکی است را آتش می‌زند. این اقدام بار دیگر موضوع تقابل یا مواجهه باورهای سنتی با پزشکی مدرن را در کانون توجه‌ها قرار داد.

سوزاندن این کتاب توسط یکی از مروجان مشهور طب سنتی یا به زعم خودش «طب اسلامی»، که در سال‌های اخیر فعالیت زیادی هم داشته است، واکنش‌های گسترده‌ای را در راستای محکومیت این اقدام از طرف مجامع دینی و علمی-دانشگاهی به دنبال داشت. به طوری که در همان روز «محمدرضا ظفرقندی» رییس‌کل سازمان نظام‌پزشکی ضمن محکوم کردن این اقدام اعلام کرد: به حکم وظیفه قانونی، علمی، دینی و ضرورت حمایت و صیانت از حقوق بیماران، ضمن طرح شکایت از طریق مراجع قانونی و قضایی از مسئولان وزارت بهداشت و درمان می‌خواهم به وظیفه قانونی خود در مقابل این فجایع انسانی و علمی عمل کنند و از علمای بزرگوار حوزه‌های‌ دینی نیز می‌خواهم اجازه اشاعه این خرافات را بیش از این ندهند و به داد باورهای مردم و جوانان برسند.

همچنین «علیرضا رییسی» معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواستار موضع‌گیری قاطع مراجع دینی، دانشگاهی و قضایی در برابر اقدام «سخیف و جاهلانه کتاب‌سوزی توسط فردی به نام تبریزیان» شد.

دکتر «سیدعلیرضا مرندی» رییس فرهنگستان علوم پزشکی نیز روز ۶ بهمن ۹۸ طی نامه‌ای به رییسان سه قوه، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و رییسان سازمان نظام پزشکی و سازمان بازرسی کل کشور نسبت به خطرات سوءاستفاده از طب سنتی در تشخیص و درمان غلط بیماری‌ها هشدار داد.

حجت‌­الاسلام «مصطفی رستمی» رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه­ها نیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اقدام سخیف آتش زدن کتاب علمی مهم رشته پزشکی و انتشار آن خطایی بزرگ است که ساحت علم و عقل و منطق را خدشه‌دار می‌کند.

همچنین مرکز مدیریت حوزه های علمیه در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از این اقدام اعلام کرد:‌حوزه‌های علمیه و بزرگان آن با تأکید بر جایگاه علم و اندیشه و نقد عالمانه، حرکت ناپسند و جاهلانه اخیر در تعرّض به یکی از متون مهم علم پزشکی را که در فضای مجازی انتشار یافته است، ناروا می‌دانند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین «سید ابوالحسن نواب» رییس دانشگاه ادیان و مذاهب نیز روز ۷ بهمن ۹۸ در گفت‌وگو با ایرنا ضمن عذرخواهی از جامعه پزشکی و تاکید بر ناپسند بودن این اقدام گفت: این اقدام اهانت به علم پزشکی و ساحت دانش بوده است و کار منطقی و عالمانه نیست.

برچسب‌ها

اخبار پرونده