محور مقاومت در سوگ فرمانده

تهران- ایرنا- در پی شهادت سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس و همراهان وی در سحرگاه جمعه ۱۳ دی  ۱۳۹۸ طی عملیات تروریستی نیروهای آمریکایی در مسیر خروج از فرودگاه بغداد، علاوه بر ایران محور مقاومت در منطقه نیز یکپارچه سوگوار فرماندهی شد که نماد مبارزه با تروریسم بود.

خبر شهادت (ترور) سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون الحشد الشعبی به همراه  ۸ تن از همرزمانشان با واکنش گسترده بین‌المللی همراه شد و اخبار و گزارش‌های مرتبط با آن در صدر اخبار رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت.

بسیاری از مقامات و شخصیت‌های سیاسی در منطقه و جهان نیز ضمن محکوم کردن حمله تروریستی آمریکا، نسبت به پیامدهای آن هشدار دادند.

مقامات، احزاب و تشکل های مردمی کشورهای مختلف از جمله سوریه، نیجریه، عراق، یمن، روسیه، لبنان، هند و ... طی آیین های یادبودی اقدام تروریستی آمریکا را محکوم کردند.

واکنش­‌ها به شهادت سردار سلیمانی که از همان ساعات اولیه تایید و انتشار خبر آغاز شد، در میان جوامع، رهبران و رسانه‌­های محور مقاومت در منطقه جایگاه ویژه‌­ای داشت به‌طوری که در پیام ها و اظهارات آنها ضمن هشدار به عاملان این عملیات تروریستی،  بر انتقام و تداوم راه این شهیدان تاکید شده بود.

«سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان طی بیانیه ای در واکنش به ترور سردار سلیمانی گفت: مجازات و انتقام عادلانه از شرورترین قاتلان جنایتکار در جهان و منطقه، مسوولیت و امانت همه مجاهدان خواهد بود.

«غسان بن جدو» رییس هیات مدیره شبکه خبری محور مقاومت (المیادین) نیز گفت: محور مقاومت در برابر این حمله سکوت نخواهدکرد. وی در گفت و گو با تلویزیون المیادین افزود: ترور سلیمانی از تمامی خطوط قرمز عبور کرد و کسی که عملیات ترور را انجام داد باید بداند که واکنش ها شدید و بزرگ خواهد بود.

سازمان بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی )، جنبش جهاد اسلامی فلسطین و جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز با صدور بیانیه های جداگانه‌­­ای، آمریکا و رژیم صهیونیستی را مسوول اصلی این جنایت عنوان و تاکید کردند که پرچم مقاومت بر زمین نخواهد ماند.

جنبش­‌های حماس، جهاد اسلامی و دیگر گروه‌­های محور مقاومت در فلسطین به مناسبت شهادت سپهبد سلیمانی  در میدان "سرباز گمنام" غزه، تجمع کردند و یاد این فرمانده محور مقاومت را گرامی داشتند.

«گردان های القسام» شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) هم با صدور بیانیه ای اعلام کرد که سردار سلیمانی به شکل های مختلف از مقاومت حمایت کرد و بی شک نقش او در این میان باعث شد که آمریکا و اسرائیل او را هدف بزرگی بدانند. در این بیانیه آمده است:‌به امت عربی و اسلامی تاکید می کنیم که ما به عنوان مقاومت در فلسطین، به راه خود برای مقابله با دشمن اسرائیلی ادامه می دهیم.

«شیخ علی کورانی» عالم لبنانی در فایل صوتی ارسالی به دفتر ایرنا در بیروت تاکید کرد که  محور مقاومت از جمله در فلسطین اهداف و برنامه های خود را محقق خواهد کرد.

«احمد عبدالهادی» نماینده جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در گفت وگوی ویژه با پایگاه خبری لبنانی «العهد» اعلام کرد که این جنبش به خط مشی سردار سلیمانی وفادار می‌ماند و به عنوان بخشی از محور مقاومت به مبارزه با دشمن ادامه خواهد داد.

"عبدالملک الحوثی" رهبر جنبش انصارالله یمن نیز با انتشار پیام تسلیت به مناسبت شهادت سردار سلیمانی و ابوالمهدی المهندس اعلام کرد که خون این شهیدان به هدر نخواهد رفت.

همچنین «محمد البخیتی» عضو شورای سیاسی انصارالله یمن هم اعلام کرد که خون های پاک ریخته شده قطعا دامن آمریکا را در منطقه خواهد گرفت.

«محمدعزمی عبدالحمید» رییس شورای مشورتی سازمان اسلامی مالزی در پی شهادت سردار سلیمانی در بیانیه ای هدف قراردادن یک شخصیت و ارتکاب ترور با چنین روشی را عملی جنایتکارانه، افراطی و اعلان جنگ از طرف آمریکا تفسیر کرد و افزود:‌ جهان نباید درباره ترور سردار سلیمانی سکوت کند. این یک وضعیت بغرنج پرمخاطره است و ممکن است به یک تقابل نظامی تمام عیار منجر شود.

با تصویب شورای فرهنگ عمومی روز ۱۳ دی در تقویم ایران به «روز جهانی مقاومت - شهادت الگوی اخلاص و عمل سردار سپهبد قاسم سلیمانی به دست استکبار جهانی» نام گرفت.

اخبار پرونده