رمز دوم پویا

تهران- ایرنا - فیشینگ Phishing تلاشی مجرمانه برای به دست آوردن اطلاعاتی مانند نام کاربری، گذر واژه، اطلاعات حساب بانکی و مانند آن‌ها از طریق جعل وبگاه و آدرس ایمیل است و شبکه‌های اجتماعی و وبگاه‌های پرداخت آنلاین از جمله اهداف حملات فیشینگ هستند که با راه‌اندازی رمز پویای یکبار مصرف، جرائم اقتصادی این فضا به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

برداشت از حساب‌های بانکی بیشترین آمار را در بین جرایم اینترنتی داشت که این امر متولیان را به دنبال راهکارهایی برای کاهش این جرائم واداشت و «رمز دوم بانکی» به عنوان یکی از این راهکارها مطرح و به مشتریان بانکی ابلاغ شد که برای فعال سازی آن اقدام کنند. اجرای طرح رمز دوم پویا راه‌حلی بود که از ابتدای دی‌ماه ۱۳۹۸ به‌صورت مرحله‌ای در بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری طی چند روز انجام ‌شد.

به گفته سردار «وحید مجید» رییس پلیس فتای کشور، از آنجا که ۶۵ درصد جرائم سایبری کشور در حوزه فیشینگ رخ می‌دهد ضرورت دارد هموطنان هرچه زودتر نسبت به فعال سازی رمز دوم یکبار مصرف حساب‌های اینترنتی خود اقدام کنند. 

با رمز یکبار مصرف امنیت ورود به سامانه اینترنت‌بانک تقویت می‌شود. همچنین از رمزهای یک‌بار مصرف برای انجام تراکنش‌های مالی در اینترنت‌بانک نیز استفاده می‌شود به این شکل که برای انجام هر تراکنش، به یک رمز جدید نیاز خواهید داشت. 

در آغاز اجرای این طرح اغلب صاحبان کسب و کار بر این باور بودند که رمز پویا اقدام خوبی در جهت اصلاح نظام بانکی است اما نحوه اطلاع‌رسانی و اجرایی شدن آن آسیب‌های جدی به کسب و کارهای اینترنتی وارد کرده است؛ کسب و کارهایی که یکی از اصول اولیه‌شان این است که نقل و انتقال پول در آن‌ها به شیوه اینترنتی انجام شود. اجبار در نصب اپلیکیشن‌های متعدد بانکی، پیچیدگی نرم‌افزارهای اختصاصی برخی بانک‌ها، ناآشنایی کارمندان برخی بانک‌ها با رمزهای پویا و مسدود شدن کارت‌ها به علت عبور از ۶۰ ثانیه از دیگر دردسرهای فعال‌سازی رمز دوم یک‌بار مصرف برای دارندگان کارت‌های بانکی بود.

در همین راستا، بانک مرکزی ضمن بررسی دقیق وضعیت شبکه پرداخت و بانکی کشور، براساس هماهنگی با بانک‌ها، اقدام‌های اصلاحی را برای رفع کاستی‌های موجود در برخی از آنها آغاز کرد و با پیگیری و توجه بیشتر مشتریان بهبود شرایط در استفاده از رمز دوم پویا را در دستور کار خود قرار داد. اکنون می‌توان گفت اغلب مشکلات و کاستی‌های اجرای این طرح در چندماه گذشته رفع شده است و همه بانک‌ها آماده ارایه خدمات رمز پویا به مشتریان هستند.

در فضای تجارت الکترونیک و کسب و کار رمز پویا بسان یک کمربندی ایمنی برای مردم است که آنها با خیال آسوده‌تر در این بخش که روز به روز نوآوری به همراه دارد، وارد می‌شوند.

برای مشاهده جزییات چگونگی فعال کردن رمز پویا اینجا را کلیک کنید؛ همین توضیحات به صورت فیلم اینجا  آماده مشاهده است.

برچسب‌ها

اخبار پرونده