سینما حقیقت

تهران- ایرنا- سیزدهمین جشنواره بین‌المللی «سینما حقیقت» از صبح روز هجدهم تا شامگاه بیست و چهارم آذر ۱۳۹۸ در محل پردیس سینمایی چارسو پذیرای هنرمندان و علاقه‌مندان سینمای مستند بود.

در این جشنواره که با همکاری فیلمخانه ملی ایران و به دبیری «محمد حمیدی مقدم» برای چهارمین سال متوالی در پردیس سینمایی چارسو و موزه سینما برگزار شد ۶۲ مستندساز در بخش مسابقه ملی به رقابت با هم پرداختند. از این تعداد ۲۷ فیلم به گونه مستند کوتاه، ۱۵ فیلم به گونه مستند نیمه‌بلند و ۲۰ فیلم به گونه مستند بلند اختصاص داشت.

از جمع ۵۵ فیلم مستند تولیدی ۳۹ کشور خارجی که در بخش‌های مختلف بین‌المللی این جشنواره روی پرده ‌رفت، آلمانی‌ها با هشت فیلم در صدر جای گرفتند.

فیلم مستند «به سلامتی!» ساخته «برونلا فیلی»، محصول سال ۲۰۱۸ ایتالیا یکی از آثار منتخب بخش نمایش‌های ویژه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت بود.

«سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت اعلام کرد: «سینمای مستند، ایمان و امید و تلاش را در بطن هر رخداد جستجوگرانه می‌کاود تا به کشف حقیقت، این یگانه گوهر تمامی دوران‌ها دست یابد. کثرتی که با تمام تنوع و گوناگونی، اندیشه و باور مخاطب را به سوی وحدت سوق می‌دهد و سرچشمه‌های زلال معرفت و اشراق را بر او نمایان می‌سازد.

خبر متن پیام وزیر ارشاد اینجا قابل مشاهده است.

در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت با حضور استاد «منوچهر انور»، تصاویر دیده‌نشده‌ای از «راش‌ها» و پشت‌صحنه فیلم «باد صبا» ساخته «آلبر لاموریس» به نمایش گذاشته شد.

«کامران شیردل»، «یونس شکرخواه»، «سیف‌الله صمدیان»، «پیروز کلانتری»، «حبیب احمدزاده»، «محمدحسین مهدویان» و «مونا زندی»، فیلم های مستند راه‌یافته به بخش مسابقه ملی سینما حقیقت را داوری کردند.

 طبق گفته محمد حمیدی‌مقدم دبیر این دوره از جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، تنوع فیلم‌ها در جشنواره امسال چشمگیر و رشد ۸ درصدی آمار مستندسازی آن شامل ۶۸۷ فیلم در بخش ملی بود.

همچنین کتاب «پژوهش سینمایی» تالیف «محمد تهامی‌نژاد» با نگاهی بینارشته‌ای به حوزه پژوهش در سینما، در این جشنواره رونمایی شد.

در حاشیه این جشنواره کارگاه‌های تخصصی نیز به منظور گسترش دانش سینمای مستند و ایجاد فرصت برای تعاملات بین‌المللی پژوهشی در پردیس سینمایی چارسو برگزار ‌شد.فیلم‌های این جشنواره در ۱۹ استان از جمله بوشهر، اصفهان، مشهد و ... اکران شد. نخستین جشنواره استانی فیلم مستند ایران سینما حقیقت نیز در سینما استقلال خرم آباد برگزار شد.

فیلم‌های «جایی برای فرشته ها نیست» به کارگردانی «سام کلانتری»، «خسوف» به کارگردانی «محسن استادعلی»، «خط باریک قرمز» ساخته «فرزاد خوشدست»، «کاغذ پاره ها» کاری از «بهزاد نعلبندی»، «زمستان است» به کارگردانی «مهرداد زاهدیان» و «گلوله باران» ساخته مشترک «مرتضی پایه شناس» و «حسین مومن» نامزدهای هیات انتخاب «هنر و تجربه» برای دریافت جایزه در سیزدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت بودند.

آخرین ایستگاه جشنواره سینمای مستند امسال معرفی برگزیدگان جشنواره بود که جزییات آن اینجا قابل مشاهده است.

اخبار پرونده