انفجار گاز در مراسم عروسی در سقز

تهران-ایرنا- حادثه دردناک انفجار در تالار «مانگه شه» که شامگاه پنجشنبه ۱۴ آذر ماه ۱۳۹۸ بر اثر نشت گاز متصل به بخاری رخ داد ۱۲ کشته و ۴۸ زخمی را از بین مهمانان مراسم عروسی به دنبال داشت.

در این حادثه پنج کودک و پنج زن همراه با دو مرد جان باختند.

این تالار در دو کیلومتری جاده روستای «ملقرنی» قرار دارد.

این حادثه بازتاب های زیادی در رسانه ها ایجاد کرد به طوری که روز جمعه عزای عمومی در استان اعلام شد و مسئولان عالی کشوری نیز در باره آن دستورها و پیام هایی صادر کردند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ضمن عرض تسلیت به خانواده‌­های مصیبت دیده اظهار داشت: این حادثه دردناک آتش سوزی که منجر به جان باختن و مجروحیت تعدادی از هموطنان عزیز کُرد شده، موجب تاثر و تالم فراوان شد.

«عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور هم در پیامی به استاندار کردستان خواستار بررسی دقیق علت وقوع سانحه دلخراش آتش سوزی در مراسم جشن عروسی در شهر سقز شد.

سخنگوی دولت نیز در پیامی با بازماندگان حادثه ابزار همدردی کرد.

آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان و نیز استاندار کردستان در پیام های جداگانه این حادثه را تسلیت گفتند.

«بهمن مرادنیا» استاندار کردستان در پیام تسلیت خود تاکید کرد:‌ به همه مراکز درمانی تاکید می شود که تمام تلاش خود را برای مداوای مصدومان بکار بگیرند و لازم است تمام ابعاد قضیه توسط ارگان‌ها و نهادهای ذیربط بررسی و علت روی دادن این حادثه دردناک به اطلاع عموم مردم عزیز استان برسد.

وی صبح جمعه به منظور بررسی ابعاد و آخرین وضعیت حادثه و دیدار با خانواده‌­های جانباختگان و مصدومان عازم شهرستان سقز شد.

مالک تالار عروسی مانگه شه‌و سقز که بدنبال حادثه آتش سوزی متواری شده‌ بود، پس از یک هفته بازداشت و تحویل مقامات قضایی شد.

استاندار کردستان یک روز پس از این رویداد خبر از تشکیل کارگروهی متشکل از مسوولان دستگاه‌های ذیربط برای بررسی علت حادثه در این  تالار عروسی داد تا در صورتی که سهل انگاری باعث وقوع آن شده با مسببان آن برخورد شود.

در این میان برخی شایعات مبنی بر امنیتی بودن این حادثه شکل گرفت که مسئولان آنها را تکذیب کردند.

«حسین خوش اقبال» معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان با رد اینچنین شایعاتی تاکید کرد:‌ حادثه در اثر نشت گاز از شلنگ متصل به بخاری به وقوع پیوست و بیشتر جانباختگان کودکان هستند که موقع خروج زیر دست و پای جمعیت مانده‌اند.

علیرضا رضاپور دادستان عمومی و انقلاب سقز با بیان اینکه دادستانی از ابتدای بروز حادثه تالار، کمیته‌ای را با حضور دستگاه‌های متولی برای بررسی علل این حادثه تشکیل داد اظهار داشت: این کمیته به منظور بررسی بیشتر جوانب سه کارشناس عمران، تاسیسات و برق معتمد دستگاه قضایی را مامور بررسی حادثه کرده است.

برچسب‌ها

اخبار پرونده