جنگ لفظی اردوغان و مکرون

تهران- ایرنا- انتقاد «امانوئل مکرون» رییس‌جمهوری فرانسه از عملکرد ناتو در غرب آسیا طی آبان ماه ۱۳۹۸ که در گفت و گو با هفته‌نامه «اکونومیست» انجام شد بازتاب های زیادی از جمله جنگ لفظی بین وی با رییس جمهوری ترکیه را به دنبال داشت.

مکرون در این انتقاد، نسبت به ادامه تعهد آمریکا به ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی) و امکان اتکای اروپایی‌ها به این کشور ابراز تردید کرد و گفت که ناتو دچار مرگ مغزی شده است.

رییس‌جمهوری فرانسه همان زمان در سخنان خود از آنکارا نیز انتقاد کرد و گفت: هیچ هماهنگی در خصوص تصمیم‌گیری‌های راهبردی میان آمریکا و سایر اعضای ناتو وجود ندارد. ما شاهد یک اقدام تهاجمی هماهنگ‌نشده توسط یک عضو ناتو یعنی ترکیه به منطقه‌ای هستیم که منافع ما در آنجا در خطر است.

این اظهارات با واکنش «رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهوری ترکیه همراه شد و او،‌ اظهارات همتای فرانسوی‌اش را ناشی از «درک نادرست و سطحی او از ناتو» دانست و خطاب به مکرون گفت: «شما باید ببینید خودتان مرگ مغزی شده‌اید یا خیر.»

این سخنان اردوغان سبب شد تا وزارت امور خارجه فرانسه، «اسماعیل حاکی موسی» سفیر ترکیه در پاریس را برای ادای توضیحات احضار کند.

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: سفیر ترکیه را روز جمعه ۸ آذر ماه برای ادای توضیحات در مورد «اظهارات غیرقابل قبول» مقام‌های ترکیه احضار شده است.

«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز در واکنش به اظهارات مکرون گفت: با خراب کردن پل‌ها نمی‌توان به همکاری ادامه داد و نمی‌توان همراه با شما در فنجان‌هایی که شکسته‌اید چای خورد.

اظهارات ضد ناتویی مکرون انتقادهای گسترده‌ای از سوی برخی دیگر کشورهای عضو این پیمان را نیز در پی داشت؛ «هایکو ماس» وزیر امورخارجه آلمان انتقاد مکرون از ناتو را به منزله تخریب این پیمان نظامی ارزیابی کرد..

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان نیز مخالفت خود را با اظهارات رییس‌جمهوری فرانسه اعلام و تاکید کرد: مکرون «واژه‌های تندی»  به کار برده که مورد قبول من نیست.  چنین حمله‌ای ضرورت ندارد، حتی اگر ما مشکلاتی داشته و مجبور باشیم پس از بحث‌وجدل با هم به تفاهم برسیم. ناتو برای آلمان یک پیمان امنیتی است.

این واکنش ها در حالی بود که در پایان نشست ناتو که روز چهارشنبه ۱۳ آذر برگزار شد رییس جمهوری فرانسه گفت: نشست چهارجانبه لندن درباره سوریه بسیار مفید بود و در آن برخی سوء تفاهم‌ها با ترکیه روشن شد.

برچسب‌ها

اخبار پرونده