سهمیه‌بندی و نرخ جدید بنزین

تهران- ایرنا- بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا از بامداد جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ بنزین سهمیه ای و با افزایش قیمت همراه شد.

طبق اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر یک‌هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر سه هزار تومان و همچنین قیمت بنزین سوپر هر لیتر سه هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شد.

قبل از اجرای این سهمیه‌بندی و بنابر اعلام شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، سقف ماهانه دریافت بنزین با کارت سوخت شخصی ۲۵۰ لیتر بود که این محدودیت پیش از این نیز اعمال می‌شد.

«محمدباقر نوبخت» رییس سازمان برنامه و بودجه ۲۴ آبان ۹۸ با اشاره به شمول بیش از ۶۰ میلیون شهروند ایرانی از طرح حمایتی دولت برای جبران افزایش قیمت بنزین، گفت: طرح حمایت معیشتی و اصلاح قیمت و سهمیه بندی بنزین در راستای اجرایی شدن مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه اجرا می‌شود.

تعدادی از شرکت‌ها از جمله تاکسی‌های اینترنتی هم با اعلام این‌که نرخ کرایه تغییری نمی‌کند، به شرط قیمت‌گذاری توسط وزارت کشور از اعتبار معادل سهمیه برای رانندگان خبر دادند.

بسیاری از استان‌های کشور هم در ۲۴ آبان اعلام داشتند که سوخت‌گیری در جایگاه‌های سوخت روال عادی دارد و باجه‌های پست هم در همین روز برای عرضه کارت سوخت، مشغول خدمات رسانی هستند. ائمه جمعه بسیاری از شهرها هم با اعلام حمایت از این طرح، آن را مفید و به نفع اقشار ضعیف دانستند.

با توجه به سهمیه‌بندی سوخت، وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت ۲۴ آبان ۹۸ اعلام کرد:‌ بازار از امروز به دقت رصد و قیمت‌ها کاملا کنترل و با توجه به تمهیدات اتخاذ شده، در صورت مواجهه با هرگونه تخلف و افزایش قیمت در سطح بازار برخورد جدی می‌شود.

«عبدالناصر همتی» رییس کل بانک مرکزی هم در همین خصوص گفت: محاسبات اداره بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی نشان می‌دهد که تاثیر افزایش امروز قیمت بنزین در تورم، در حدود چهار واحد درصد در سال خواهد بود. 

حمایت از حمل و نقل عمومی با استفاده از اعتبارات حاصل شده از افزایش قیمت بنزین هم توسط شهردار تهران و معاون عمرانی وزیر کشور مورد تاکید قرار گرفت.

سهمیه‌بندی بنزین در روز نخست نشان از کاهش ۲۰ درصدی نسبت به مدت مشابه در هفته قبل داشت. انتشار آمار رسمی نیز از کاهش ۱۹ میلیون لیتری مصرف بنزین در ۱۰ روز ابتدایی طرح سهمیه‌بندی حکایت داشت. به این ترتیب، میزان مصرف روزانه بنزین در نخستین روزهای اجرای این طرح به ۷۹ میلیون رسید.

با سهمیه‌بندی بنزین نه تنها از واردات بنزین جلوگیری شد، بلکه استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی هم افزایش یافت اما واکنش‌ها به اصلاح قیمت بنزین در شهرهای مختلف اشکال متفاوت داشت. در برخی شهرها این واکنش‌ها تنها در حد تجمع بود و در برخی شهرها با ایجاد ترافیک همراه شد و شماری از افراد خسارات سنگینی به اموال عمومی از جمله پمپ بنزین ها وارد کردند.

به اعتقاد برخی تحلیل گران افزایش قیمت بنزین تنها بهانه و جرقه‌ای بر نارضایتی از سیاست‌های اقتصادی که طی سال های گذشته شکل گرفته بود.

برچسب‌ها

اخبار پرونده