جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان

تهران- ایرنا- بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از ۱۶ تا ۲۱ آبان ۱۳۹۸ با شعار «تئاتر، کودک، طبیعت» و حضور ۴۰۰ هنرمند به دبیری «مجید قناد» در همدان برگزار شد.

همدان در جریان این رویداد پذیرای حضور ۵۰۰  هنرمند داخلی از شهرهای مشهد، تهران، اصفهان، ساوه، یزد، مازندران، لرستان، هرمزگان، قم، لاهیجان و البرز و هنرمندان خارجی از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، آرژانتین، یونان، فرانسه، بلژیک و تاجیکستان بود.

این هنرمندان در قالب گروه های نمایشی به مدت پنج روز در بخش های خردسال، کودک، نوجوان، دانش آموزی، خیابانی و بین الملل آثار خود را اجرا کردند.

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در قالب ۵۲ گروه نمایشی، سه گروه دانش‌آموزی منتخب کشوری، سه گروه نقالی، ۹ گروه خارجی، ۳۱ نمایش در بخش مسابقه، هشت گروه خیابانی، هشت گروه در شهرستان‌ها و ۲ تماشاخانه سیار برگزار شد.

«سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به این جشنواره با تاکید بر ضرورت حضور موثر تئاتر در مدارس توسط نهادهای آموزشی تاکید کرد: دنیای کودکی ساحتی شریف و جهانی سراسر ظرافت و حساسیت است. جهانی که در عین پویایی، نشاط و تحرک واجد عمیق ترین لحظات و پاک ترین عواطف است. این ساحت و این جهان سراسر رمز و شگفتی از آن رو که پایه و اساس شکل دهی و سامان بخشی فردای جوامع بشری است، ارزش و اهمیت صد چندان می یابد.

عیسی کلانتری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در پیامی به این جشنواره تاکید کرد:‌ طرح مباحث محیط‌زیستی در آثار و نمایش‌های مختص کودکان و نوجوانان، می‌تواند نسلی محیط‌زیستی و سبز را برای آینده ایران اسلامی تربیت کند.

در چهارمین روز از این جشنواره، کودکان همدانی نشان صلح بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان را به مهمانان خارجی اهدا و پیام دوستی برای تمام کودکان جهان ارسال کردند.

در این دوره از جشنواره ۱۳۰ خردسال و کودک در گروه های نمایشی هنرنمایی کردند و آئین اختتامیه این رویداد جهانی نیز روز سه‌شنبه ۲۱ آبان برگزار و برگزیده های آن ها معرفی و تجلیل شدند.

برای مشاهده برترین‌های بیست‌ و ششمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان اینجا را کلیک کنید.

اخبار پرونده