سفر رییس جمهوری به باکو برای شرکت در اجلاس جنبش غیرمتعهدها

تهران- ایرنا- «حسن روحانی» رییس‌جمهوری ایران روز پنجشنبه دوم آبان‌ماه ۱۳۹۸ برای شرکت و ایراد سخنرانی در هجدهمین اجلاس جنبش غیرمتعهدها وارد جمهوری آذربایجان شد و در حاشیه این اجلاس با سران کشورهای مختلف دیدار و گفت‌وگو کرد.

جنبش غیرمتعهدها یا عدم تعهد سازمانی بین‌المللی است که سال ۱۹۶۱ میلادی در بلگراد پایتخت یوگسلاوی تأسیس شد. اکنون ۱۲۰ کشور جهان عضو رسمی و ۱۷ کشور نیز عضو ناظر آن هستند. این جنبش تقریباً بیش از دو سوم اعضای سازمان ملل متحد و ۵۵ درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهد.

جمهوری آذربایجان ریاست جنبش عدم تعهد را برای یک دوره سه ساله (۲۰۲۲- ۲۰۱۹) برعهده گرفته است.

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان روزهای ۲۵ و ۲۶ اکتبر (۳ و ۴ آبان) میزبان هیجدهمین اجلاس سران و نخست وزیران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد بود و قبل از این اجلاس، جلسه وزیران امور خارجه این کشورها در روزهای اول و دوم آبان برگزار شد.

در این اجلاس که برگزاری آن با حضور حدود ۱۶۰ نفر از مقامات کشورهای عضو، ناظر و نیز نهادهای بین المللی همراه بود علاوه بر تصویب سند نهایی، اعلامیه مشترک سران در مورد فلسطین، بسیاری از مسائل سیاسی روز، بحران‌ها و همچنین مناقشات منطقه‌ای و بین  المللی بررسی شد.

موضوع اصلی این دوره از اجلاس "پاسخ مشترک و مناسب به چالش‌های جهان امروز بر اساس اصول باندونگ " بود.

رییس جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی «الهام علی اف» رییس‌جمهوری آذربایجان دوم آبان ماه در این اجلاس شرکت کرد و  در این سفر یک روزه، وزیران امور خارجه، راه و شهرسازی، اقتصاد و نیرو وی را همراهی کردند.

روحانی در بدو ورود به باکو با اشاره به تحرکات منطقه‌ای، مسائل چند جانبه و دو جانبه ایران و باکو در عرصه روابط خارجی، روابط دو کشور را راهبردی خواند.

وی در سخنرانی خود در این اجلاس نیز با تاکید بر اینکه جنبش عدم تعهد به پشتوانه‌ جمعیت فراوان، قلمرو وسیع و با توجه به آرای خود در مجامع بین‌المللی می‌تواند قطب جدیدی از قدرت را در جهان چندقطبی آینده پایه‌گذاری کند، اظهار داشت: نیل به این هدف، نیازمند درک واقعیت‌های جدید منطقه‌ای و بین‌المللی و به‌کارگیری ابزارها و امکاناتِ نوینِ جهانِ امروز است.

محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان نیز در جریان این سفر در اندیشکده‌­ها و رسانه‌­های جمهوری آذربایجان باب گفت وگو و تعامل میان دو سوی ارس و ضرورت همکاری­‌های چندجانبه منطقه‌ای و بین المللی را گشود.

هجدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در باکو با تصویب چندین سند به کار خود پایان داد.

همزمان با برگزاری این اجلاس، جلسه وزیران امور خارجه نیز برگزار و سند نهایی و اعلامیه مشترک اجلاس سران بازنگری و برخی مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله بحران‌ها و مناقشات موجود در نقاط مختلف جهان بررسی شد.

وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، عراق و صربستان در حاشیه نشست وزرای امورخارجه جنبش عدم تعهد در باکو دیدار کردند.

 وزیر امور خارجه ایران در جریان این اجلاس با رییس‌جمهوری آذربایجان نیز دیدار کرد. دیدار وزیر نیروی کشورمان با وزیر انرژی جمهوری آذربایجان از جمله دیگر برنامه های دیگر این سفر بود.

برچسب‌ها

اخبار پرونده