آتش‌سوزی‌های پراکنده در جنگل‌های ایران

تهران-ایرنا- بسیاری از مناطق جنگلی کشور سال ۱۳۹۸ دچار حریق شدند که در این آتش سوزی ها بخش های زیادی از جنگل های ارسباران، مازندران، گیلان و مناطق جنگلی و طبیعی استان های ایلام، کردستان، فارس، کرمانشاه، خوزستان، اصفهان،  و ... از بین رفتند.

آتش سوزی جنگل های ایران به عنوان بلایی طبیعی در سال ۹۸ به صورت مکرر و در مناطق مختلف جغرافیایی کشور به وقوع پیوست که علاوه بر اراضی جنگلی به منابع طبیعی مختلف نیز سرایت کرد و پوشش گیاهی و طبیعی زیادی را از بین برد که مهمترین این آتش سوزی ها در ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ در جنگل های ارسباران اتفاق افتاد که چندین روز طول کشید و حدود ۶۳۰ هکتار از مراتع و جنگل‌های این ناحیه در آتش سوختند.

همچنین براساس اطلاعات منتشر شده از منابع معتبر ۴۰۰ هکتار از جنگل‌­های میانکاله و کیاسر در مازندران و ۱۰۴ هکتار از اراضی جنگلی برخی شهرستان­‌های گیلان در سال ۹۸ دچار آتش سوزی شدند.

ایلام نیز یکی دیگر از استان هایی بود که تابستان ۹۸ برخی مراتع و پوشش گیاهی آن به صورت پی در پی دچار حریق شد؛ برای نمونه در ۱۶ شهریور ماه، اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دهلران اعلام کرد که ۱۰۰ هکتار از طرح های مرتعداری این شهرستان دچار آتش سوزی شده است.

در همین روز مراتع طبیعی منطقه تخت نرم ماژین شهرستان دره شهر هم طعمه حریق شد.همچنین در ۲۰شهریور پنج هکتار از مراتع طبیعی روستای بان کلولی بخش چوار آتش گرفت.

همچنین دوم مهرماه، کوه «خرمه» واقع در شهرستان چرداول و در هشتم مهر هم آتش سوزی گسترده کوههای شهرستان ملکشاهی را فرا گرفت.

از دیگر مناطقی که در شهریور ۱۳۹۸ دچار حریق شدند می توان به منطقه دوشخراط از توابع خوانسار، باغات حاشیه میدان خلیج فارس شهر قزوین، راتع کالتمانلو منطقه ییلاقی گلیل شهرستان شیروان، مراتع و باغ‌های حاشیه روستای کرکره در بوکان، زمین‌های ملی شمیرانات، روستای گردشگری سوسن سرخاب اندیکا در خوزستان، منابع طبیعی کرمان، ارتفاعات کوه های بادرنگان باغملک در اهواز، ۶۵ هکتار از عرصه های طبیعی خمین، جنگل های باغ شادی خاتم در یزد، جنگل های الوار اندیمشک، مراتع هرمزگان، ارتفاعات پارک کوهستانی دراک شیراز، مراتع خلخال، مراتع بادله کوه دامغان در سمنان، اراضی ملی طارم سفلی قزوین، بادامستان طارم، ۲۲۹ هکتار از عرصه های طبیعی کردستان، مراتع آبیدر کردستان، ارتفاعات شهرستان دالاهو، مراتع و جنگل های گچساران، مراتع مشجر گیلانغرب و ۱۵۵ هکتار از اراضی طبیعی بانه اشاره کرد.

برچسب‌ها

اخبار پرونده