حضور رییس‌جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل (مهر ٩٨)

تهران- ایرنا- سفر «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران به نیویورک در مهر ماه ۱۳۹۸ برای شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که با رایزنی‌های بین‌المللی همراه بود، از تداوم فعالیت‌های دیپلماتیک گسترده دولت ایران برای دستیابی به صلح و دوستی با سایر کشورها حکایت داشت.

روحانی در سخنرانی‌های خود پیش از این سفر از «ابتکار صلح هرمز» به عنوان طرح پیشنهادی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل سخن گفت و تاکید کرد که ایران آماده برقراری صلح با همسایگان و گذشتن از خطاهای آن‌ها است.

رییس جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل ضمن انتقاد از تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا، تاکید کرد که ملت ایران هرگز تسلیم فشارها نخواهد شد و پاسخ ایران به مذاکره تحت تحریم، نه است. وی راه حل نهایی صلح خاورمیانه را «دموکراسی در داخل و دیپلماسی در خارج» دانست و بر همین اساس پیشنهاد داد تا کشورهای علاقمند به صلح و امنیت در طرح صلح هرمز شرکت نمایند.متن کامل سخنان روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل از طریق لینک زیر قابل مشاهده است:

رئیس جمهوری: پاسخ ما به مذاکره تحت تحریم، نه است

مصاحبه با رسانه های آمریکایی از جمله دیگر برنامه های سفر روحانی به نیویورک بود به طوری که وی با شبکه‌های تلویزیونی مشهوری همچون «ای.بی.اس» و «فاکس نیوز» مصاحبه‌ کرد و گفت: «ایران در فعالیت های هسته ای خود کاملاً به معاهده ان‌پی‌تی، پادمان و پروتکل متعهد است. فعالیت هسته ای ما صلح‌آمیز است و آن کشوری که از ان‌پی‌تی تخلف می‌کند، آمریکاست که سلاح‌های جدید هسته‌ای را آزمایش می‌کند.

برخلاف حسن روحانی، «دونالد ترامپ» در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، بار دیگر اتهامات بی‌اساس خود علیه ایران را تکرار کرد و مدعی شد که تاریخ اعتبار برجام به زودی پایان می‌یابد.

این سفر فرصت خوبی برای دیدارهای دیپلماتیک مسئولان ایرانی به مسئولان کشورهای دیگر بود؛ رییس جمهوری ایران در نیویورک با روسای جمهوری و نخست وزیران کشورهای ژاپن، فرانسه، پاکستان، انگلیس، آلمان، سوئد، اسپانیا، سوئیس، ایرلند، عراق، هند و اوگاندا دیدار کرد. دیدارهایی که رسانه‌های داخلی و خارجی از آنها به عنوان دستاورد مهم دپیلماسی ایران یاد کردند.

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان نیز در جریان این سفر با مقامات کشورهای فرانسه، پاکستان، اتریش، گرجستان، استرالیا، هلند، عراق، فنلاند، قطر، لهستان، ارمنستان، ونزوئلا و نیکاراگوئه دیدار و گفت وگو کرد.

وزیر امور خارجه ایران در جریان این سفر  در گفت و گو با شماری از خبرنگاران رسانه های خارجی به تشریح طرح صلح هرمز و رویکرد صلح جویانه ایران پرداخت.

برچسب‌ها

اخبار پرونده