سفر سرپرست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران (شهریور ۱۳۹۸)

تهران- ایرنا- «کورنل فروتا» سرپرست موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۶شهریورماه ۱۳۹۸ به منظور بازرسی و همچنین دیدار و گفت وگو با مقامات ارشد ایران وارد تهران شد؛ سفری که به دلیل همزمان شدن با گام سوم برجامی ایران اهمیت فزاینده‌ای یافت.

فروتا، قبل از انتخاب «رافائل گروسی» مدیرکل جدید آژانس در سفری که به تهران داشت با برخی مقامات کشورمان همچون «علی‌اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی و «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه دیدار و گفت وگو کرد.

سفر فروتا از پیش تعیین شده بود و همزمانی آن با اجرای گام سوم، به اهمیتش افزود اما مستقل از این مسائل، سفر مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جهات مختلفی از اهمیت بسیاری برخوردار است. فروتای رومانیایی فرد ناآشنایی با صنعت و توانمندی‌های هسته‌ای ایران نیست، او در سال ۲۰۱۵ دستیار آمانو در آژانس بود و یکی از حامیان سرسخت برجام و از مخالفان جدی خروج آمریکا از این توافق بین‌المللی محسوب می‌شود.

همچنین او در مقام مشاور و هماهنگ‌کننده ارشد سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی‌ نقش مهمی در جهت‌دهی به این نهاد بین‌المللی ایفا کرده‌است. فروتا نیز مانند آمانو - مدیرکل فقید آژانس- معتقد است از سال ۲۰۰۳ به این سو برنامه هسته‌ای ایران برخلاف آنچه که رژیم صهیونیستی ادعا می‌کند از تحقیقات دانشگاهی فراتر نرفته‌است.

درباره اهمیت سفر فروتا در این مقطع به ایران تحلیل های مختلفی ارائه می شود و تحلیل ایرنا را اینجا می توانید مرور کنید.

همزمان با ورود سرپرست آژانس به ایران، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید در پیامی توئیتری مدعی شد که گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد منتشر شده حاکی از وجود مواد یا فعالیت‌های هسته‌ای احتمالی اعلام‌نشده از سوی ایران است. بولتون نوشت: سرپرست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حالی به ایران می‌رود که به‌تازگی آژانس شورای [حکام] را مطلع کرده که احتمال دارد تهران مواد یا فعالیت‌های هسته‌ای پنهانی داشته باشد. ما به دیگر کشورهای عضو شورای [حکام] آژانس می‌پیوندیم که مشتاق دریافت گزارش کامل در سریع‌ترین زمان ممکن هستند.

«کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان های بین‌المللی با انتشار پیامی در توییتر، به ادعای بولتون واکنش نشان داد و نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای یکی از نهادهای وابسته به دولت آمریکا نیست که بولتون بتواند دستور کار بازدیدهای مقامات آن را تعیین کند. سفر فروتا، مدیرکل موقت آژانس در چارچوب تعاملات و همکاری‌های معمول ایران و آژانس صورت پذیرفت.

وی ضمن رد هرگونه ادعایی درخصوص فعالیت‌های پنهانی هسته‌ای توسط ایران افزود: این بازدید هیچ دستور کار خاصی، آنگونه که بولتون آرزو می‌کرد، نداشت.

رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در دیدار مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: جمهوری اسلامی تصمیم گرفته که بحث برجام جاده یکطرفه نیست و قرار بود این جاده دوطرفه باشد قطعا جمهوری اسلامی ایران هم تصمیمات مقتضی را در زمان مناسب می گیرد همچنان که در سه گام این کار را انجام داده است.

در ادامه دیدارهای فروتا، وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی که منجر به گزارش‌های متعدد آژانس در تایید اجرای برجام توسط ایران شد، بر ضرورت رعایت اصول حرفه ای، حفظ محرمانگی و انجام وظایف آژانس بصورت بی‌طرفانه تاکید کرد.

محمد جواد ظریف همچنین اقدامات جمهوری اسلامی ایران در کاهش تعهدات خود در قبال عدم انجام تعهدات از سوی طرف‌های اروپایی را در چارچوب پاراگراف ۳۶ برجام توصیف کرد.

با پایان سفر فروتا به تهران، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای گزارشی از سفر مدیرکل موقت این نهاد به ایران و دیدار وی با مقامات ایرانی ارائه کرد. در این بیانیه‌ مطرح شد: مذاکرات شامل فعالیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران، با تاکید بر تعاملات ادامه‌دار میان آژانس و ایران در زمینه اجرای معاهده پادمانی و پروتکل الحاقی بود. مدیر کل موقت آژانس تاکید کرد که همکاری کامل و بهنگام با ایران لازمه این تعاملات است. فروتا همچنین گفت که فعالیت‌های پادمانی به گونه‌ای بی‌طرفانه، مستقل، معقول و مطابق رویه پادمان انجام می‌شوند.

مطابق این بیانیه، این مذاکرات همچنین شامل راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نظارت بر تعهدات برجامی ایران بود. فروتا از فعالیت‌های اعلام شده ایران مربوط به تحقیق و توسعه سانتریفیوژها مطلع شد. او گفت که گزارش این فعالیت‌ها را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه خواهد داد.

برچسب‌ها

اخبار پرونده