رقابتهای شطرنج قهرمانی آسیا از 15 فروردین در تهران آغاز می شود # تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/01/83 داخلی.ورزشی.شطرنج. رقابتهای شطرنج دختران و پسران رده هـای سنی زیر16و 18 سال قهرمانی آسیا با حضور حدود 80 شطرنجباز برتر ایـن قاره از روز 15 فروردین ماه جاری در هتل المپیک تهران آغاز می شود. "علی اصغر غلامرضایی" رییس فدراسیون شطرنج روز سه شنبه در مصاحبه مطبوعاتی در محل فدراسیون شطرنج بااعلام مطلب بالا افزود:در این مسابقات شطرنجبازانی از قاره آسیا حضور پیدا می کنند که احتمال می دادند شانس زیادی برای کــسب مقام دارند و به همین دلیل این رقابتها در سطح بالایی برگزار خواهد شد. وی افزود:شطرنجبازانی از کشـورهای ویتنام، قزاقستان،هندوستان،ازبکستان، ایران، قرقیزستان، افغانستان و امارات متحده عربی در ایـــن رقابتها حضور دارند. غلامرضایی درمورد تعداد شرکت کنندگان در دو رده سنی و در دو بخش دختران و پسران گفت: در رده سنی زیر 16 سال دختران ، 16 نفر و زیر 16 سال پسران 16نفر، در رده سنی زیر 18 سال دختران ، 18 نفر و زیر 18 سال پسران 25 نفر به رقابت می پردازند. ضمـــن آنکه 23 مربی و سرپرست این تیمها را همراهــی خواهند کرد. وی با اشاره به اینکه هندوستان و ایــران بیشترین تعداد شطرنجبازان این رقابتها را دارا هستند در مورد تعداد ورزشکاران ایرانی گــفت: در رده سنی زیر 16 سال ، 8 دختر و 10 پسر و در رده سنی زیر 18 سال 6 دختر و 14 پسر ازایران به رقابت باحریفان می پردازند. رییـس فدراسیون شطرنج با بیان اینکه ایران در این مسابقات از شانس خوبی برای کـسب مدال برخوردار است، ادامه داد:این رقابتها در یازده دور به روش سوییســی انجام می شود و هتل المپیک برای برگزاری و نیز اسکان تیمهای شرکت کننده درنظر گرفته شده است. وی در مورد عملکرد این فدراسیون درسال گذشته گفت: اضافه شدن چهار استاد بین المللی شطرنج طی یکسال،کسب عنوان قهرمانی غرب آسیا توسط دختران و پسران و نیز کسب سه سهمیه رقابتهای اینترزونال ( رقابتهای قهرمانی جهان ) نــشان دهنده این است که این فدراسیون سال موفقی را پشت سرگذاشته است. البته با توجه به برنامه ریزهای طولانی مدت فدراسیون،این انتظار را طی یکسال نداشتیم.
غلامرضایی در مورد دعوت از مربیان زبده جهت گسترش شطرنج و نـخبه پروری در کشور گفت:مربیانی که بتوانند به ما دراین زمینه کمک کنند بسیارکم و عمدتا روسی الاصل هستندوهیچکدام حاضر به اقامت طولانی در یک کشور خارجی نمی باشند.
وی افزود: بااین وجود از یک مربی آذربایجانی الاصل روسی ونیز مربی دیگری که احتمالا یونانی خواهد بود برای حضور در کشور در سال جاری دعوت کرده ایم که به جمع مربیان ما بپیوندند. رییس فدراسیون شطرنج با اشاره به فقر شدید کارشناس و کمبود مربی و داور شطرنج در داخل کشور اظهار داشت: با توجه به وجود پتانسیل خوب دراین رشته در داخــل کشور ، آموزش مستمر کمک زیادی به رشــد سریع آن خواهد داشت که فدراسیون برنامه ریزی منسجمی در این زمینه دارد. وی افزود: در این زمینه مربیان مدعو خارجی تنها در اختیار بازیکنان تیم ملی نبوده واز وجود آنان برای تربیت مربیان در سایر شهرستانها استفاده خواهد شد. غلامرضایی از تاسیس 4 تا5 پایگاه قهرمانی شطرنج در سال جاری خبر داد و گفت: نخستین پایگاه از بهمن ماه 82 در تهران راه اندازی مــی شود و فعالیت خود را به صورت دوره ای پیگیری می کند. وی همچینین تهیه طرح درس برای مهدهای کودک ، مدارس و دانشگاهها و نیز برگزاری رقابتهای لیک شطرنج کارگری ، دانش آموزی، کارمندی و غیره را از دیگر برنامه های این فدراسیون در سال جاری اعلام کرد . رییس فدراسیون شطرنج با اشاره به کمبود بودجه این فدراسیون گفت: بودجه فدراسیون در سه ماهه اول تنها برای اعزامها خرج می شود کــه در ملاقات هیات رییسه فدراسیون باآقای مهرعلیزاده، معاون رییس جمهور و رییس سازمان تربیت بدنی، تدابیری برای افزایش این بودجه اندیشیده شد. وی همچنین با اشاره به نظر رییس سازمان تربیت بدنی مبنی بر سازنده بودن شطرنج ازبعد تربیتی و تربیت مدیران هوشمند گفت:این فدراسیون با مساعدتهای سازمان تربیت بدنی تمام توان خود را جهت کمک به تکامل فکری جوانان به کار خواهد گرفت . غلامرضایی همچنین ازهمکاری بانوان و مردان در فدراسیون به نیکی یاد کرد وگفت: در سیاست گذشته فدراسیون نیز بانوان جایگاهی مانند مردان در برنامه ریزیها داشتند که امسال با همسان سازی و یکپارچه سازی سیاستها، وحدت رویه در برنامه ریزیهای آموزشی بیش از گذشته نمایان خواهد شد. وی بااشاره به ارزان بودن وآموزشگاهی بودن این ورزش، از آموزش و پرورش و آموزش عالــی و سایر مراکز آموزشی خواست که توجه خاصـی به این ورزش در مراکز اموزشی خود معطوف کنند. رقابتهای شطرنج زیر 16و 18سال قهرمانی آسیا طی روزهای 15تا 21 فروردین ماه جاری در محــل هتل المپیک واقع در مجموعه ورزشی آزادی تهــران برگزار خواهد شد. ورزشی. سهــا / 1590

سرخط اخبار ورزش