مسابقه های بین المللی کشتی فرنگی جام "نیکولای پتروف" بلغارستان آغاز شد # تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 27/12/84 خارجی.داخلی.ورزشی.کشتی فرنگی. چهل و چهارمین دوره مسابقه های بین المللی کشتی فرنگی جایزه بزرک طلایی جام "نیکولای پتروف" بلغارستان صبح امروز شنبه در شهر صوفیه پایتخت این کشور آغاز شد. در این رقابتها که یکشنبه شب به پایان می رسد ، تیم کشتی فرنگی باشگاه نفت اهواز به نمایندگی از ایران شرکت دارد. در نخستین روز این رقابتها کشتی گیران وزن های 55 ، 66 ، 84 و 120 کیلوگرم به رقابت پرداختند. تیم روسیه بدون کشتی گیران نامدار خود که هفته پیش در مسابقه های جام جهانی کشتی فرنگی در بوداپست مجارستان شرکت داشتند ، در رقابتهای بین المللی جام "نیکولای پتروف" بلغارستان شرکت کرده است. از جمع ملی پوشان تیم روسیه فقط "واسیلی تپلوخوف" دارنده مدال برنز مسابقه های جهانی سال 2005 بوداپست مجارستان در وزن 96 کیلوگرم به صوفیه آمده است. ترکیب تیم کشتی فرنگی روسیه در این رقابتها به این شرح است : .............................................................. 55 کیلوگرم : ویکتور کورابلف. 60 کیلوگرم : باسنک باکتایف و ماکسیم کارپوف. 66 کیلوگرم : آمباکو واچابادزه. 74 کیلوگرم : آلکسی گلوشکوف و آندره دمانکین. 84 کیلوگرم : دنیس فورو. 96 کیلوگرم : واسیلی تپلوخوف. 120 کیلوگرم : شوخرودی ایوب اف. ** بیوگرافی کامل "نیکولای پتروف" به نقل از فدراسیون کشتی بلغارستان : ......................................................................
"نیکولای پتروف" سال 1873 در شهر "گورنا اوریاهوتیزا" بلغارستان در خانواده ای فقیر متولد شد. پدرش خیاط بود اما نیکولای هیچ وقت این حرفه را دوست نداشت و برای همین از خانواده اش جدا شد و به امید یافتن کاری بهتر به ایتالیا سفر کرد و در یک سیرک با "دابلیر" اولین مربی خود آشنا شد. دابلیر بعدها مربیگری نیکولای را برعهده گرفت و در مدت کوتاهی تمامی فنون کشتی فرنگی را به نیکولای پتروف یاد داد. پتروف سال 1898 برای شرکت در یک تورنمنت بین المللی کشتی به نیویورک آمریکا سفر کرد و به مرحله فینال مسابقه ها راه یافت. قبل از مسابقه ، مربی "کوربرت" یکی از برجسته ترین کشتی گیران آمریکا به او پیشنهاد 10 هزار دلار در عوض باخت به کوربرت را کرد ، اما پتروف نپذیرفت و توانست با اقتدار کوربرت را از پیش رو بردارد. نقطه اوج پتروف کسب عنوان قهرمانی در اولین دوره مسابقات جهانی سال 1900 در پاریس بود. نیکولای پتروف سال 1920 اولین مدرسه کشتی در بلغارستان را افتتاح کرد.
او سال 1925 در سن 52 سالگی از دنیا رفت. فدراسیون کشتی بلغارستان از سال 1963 تاکنون به افتخار این مرد بزرک هر سال تورنمنت بین المللی در رشته کشتی فرنگی را به نام او برگزار می کند.
ورزشی. 1589/ 1521

سرخط اخبار ورزش