۱۰ اسفند ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9890986
۰ نفر
IFAB چیست ؟ ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/10 ورزش.خارجی.فوتبال برخلاف تصور عامه، نهادی بالاتر از فدراسیون بین المللی فوتبال یا همان فیفا هم وجود دارد.
هیات بین المللی فوتبال (IFAB( قدیمی ترین و موثرترین نهاد در زمینه مقررات فوتبال محسوب میشود که هر ساله برای تعیین قوانین و مقررات جدید برای محبوب ترین ورزش جهان تشکیل جلسه می دهد.
** تاریخچه پیش از تاسیس این مجمع، قوانینی در مورد فوتبال وضع شده بود اما تعداد آنها زیاد و اغلب نارسا بود. فوتبال مدرن در مبدا خود بریتانیا و به خصوص در انگلیس، در شهرها و روستاها انجام می شد که بیشتر مسابقات جنجالی از آب در می آمد. در آن مسابقات هدف کلی بازی، رساندن توپ به نقطه ای بود که به عنوان نقطه پایان مشخص شده بود و تفاوت دو تیم براساس تعداد استفاده از دست برای حمل توپ و تعداد از دست دادن آن تعیین می شد.
از اوایل قرن 19 بازی فوتبال در زمین های مشخص و فضاهای ورزشی مدارس انگلستان انجام می شد اما روش بازی در دو مدرسه مختلف تفاوت های زیادی داشت.
چند دانشجوی ناراضی، در دانشگاه کمبریج در اواسط دهه 1840 تلاش کردند تا قوانینی را برای فوتبال تنظیم و معرفی کنند. قوانین مورد نظر آنها سرانجام در 26 اکتبر 1863 به عنوان اولین قوانین هماهنگ فوتبال تایید شد.
در سالن اجتماعات مرکز فری میسون شهر لندن، نمایندگان 12 باشگاه و مدرسه گردهم آمدند و برای شماره گذاری قوانین بازی به بحث و تبادل نظر پرداختند .در این میان مدرسه بلک هیس از قبول قانون hacking (ضربه زدن با اعضای زیر زانو) امتناع کرد و از مجمع خارج شد ولی در نهایت 11 باشگاه دیگر توافق کردند تا اتحادیه فوتبال تاسیس شود. ابنزرکوب مورلی رییس اتحادیه شناخته شد و در نهایت 14 قانون نوشته و تایید شد.
با وجود اینکه اتحادیه فوتبال انگلیس در سال 1863 تاسیس و قوانینی برای فوتبال نوشته شده بود، باشگاه های منطقه شفیلد که در سال 1857 قوانین را بر طبق نظر و ایده خود طراحی کرده بودند، تا دهه 1870 بر این قوانین پافشاری می کردند. اما سرانجام با تاسیس نهادی به نام هیات بین المللی فوتبال به تمام اختلافات خاتمه داده شد.
تصمیماتی چون برگزاری مسابقات در تعطیلات روز شنبه، منع خشونت و خونریزی در فوتبال، اعمال سیستم های معقول و پیوسته و برگزاری مسابقات و برنامه هایی برای رشد کیفی فوتبال باعث شکل گیری و صاحب روح و جاذبه شدن این رشته گردید و محبوبیت و استقبال عمومی از این رشته را روز به روز بیشتر کرد.
این تصمیمات نشان داد که وجود سازمان و بدنه ای که از قوانین محافظت کرده و تغییراتی براساس زمان به آنها بدهد، یک نیاز اساسی برای فوتبال است.
به این ترتیب دو اتحادیه فوتبال دیگر در بریتانیا یعنی اتحادیه فوتبال ولز در سال 1876 و اتحادیه فوتبال ایرلند در 1880 تاسیس شدند.
اولین جلسه هیات بین المللی فوتبال در 2 ژوئن 1886 تشکیل شد تا قوانین فوتبال را کاملا نهادینه کند و مقرر شد که این هیات هر سال برای بررسی پیشنهادها و اعمال تغییرات لازم، تشکیل جلسه بدهد.
** چه کسانی قوانین را می سازند؟ هیات بین المللی فوتبال متشکل از چهار اتحادیه فوتبال انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند و چهار نماینده از فیفا است.
** چه تعداد رای برای تغییر یک قانون نیاز است ؟ هر یک از اتحادیه های مذکور صاحب یک رای هستند در حالیکه فیفا به عنوان نماینده 204 فدراسیون دیگر چهار رای دارد. برای تصویب هر پیشنهادی، به سه چهارم آرا نیاز است.
** چرا تا کنون تغییرات در مقررات فوتبال اینقدر کم بوده است ؟ می توان دلیل اینکه چرا قوانین فوتبال اینقدر دیر تغییر می کنند و تکنولوژی روز وارد فوتبال نمی شود را نفوذ شدید انگلیسی های سنتی و محافظه کار در IFAB دانست.
در واقع نسخه اولیه IFAB , تشکیل شده بود از چهار ملت صاحب فوتبال یعنی انگلستان، ایرلند شمالی، ولز و اسکاتلند و آنها بودند که مقررات فوتبال را به شکلی که امروز می بینیم، تصویب کردند.
فیفا 20 سال بعد تاسیس شد (1904) و از همان ابتدا هم اعلام کرد هر چیزی را IFAB بگوید، می پذیرد و چندی بعد نماینده های فیفا وارد این هیات شدند.
از آنجایی که هیات بین المللی فوتبال از هشت عضو تشکیل شده بنابراین فیفا نمی تواند به تنهایی تغییری در قوانین ایجاد کند و حتما به حمایت بریتانیایی ها نیاز دارد. اما بریتانیایی ها به عنوان محافظ قوانین فوتبال تمایل دارند از ریشه های اولیه این ورزش که فوتبال از آن اینگونه شکوفا شده را حفظ کنند.
بنابراین گزارش، هیات بین المللی فوتبال قصد دارد امروز /شنبه/ برای ایجاد تغییراتی در قوانین فوتبال از جمله افزایش تعداد داوران در مسابقات ، محدوده کارت زرد و افزایش تعداد تعویض بازیکنان در هر مسابقه تشکیل جلسه بدهد.
شماره 058 ساعت 17:03 تمام

سرخط اخبار ورزش