۲ شهریور ۱۳۸۴، ۰:۰۱
کد خبر: 9755924
T T
۰ نفر
کارکرد سیاسی "مساجد" در گسترش اسلام بسیار موثر بوده است # قشم، خبرگزاری جمهوری اسلامی 02/06/84 داخلی.اجتماعی.مساجد نقش و جایگاه "مسجد" در طول تاریخ اسلام و به ویژه در صدر اسلام بر کسی پوشیده نیست."مسجد" و کارکرد سیاسی آن در گسترش اسلام بسیار موثر بوده است.
نقش مسجد به عنوان پایگاهی که محل بسیج نیروهای نظامی بوده است و ابلاغ بخشنامه های مهم سیاسی از طریق آن و ارتباط حاکمیت سیاسی پیامبرگرامی اسلام با مردم در محیط مدینه النبی بر کسی پوشیده نیست. از سوی دیگر مسجد به عنوان جایگاه و پایگاهی برای حل و فصل امورات قضایی و حقوقی مردم در زمان پیامبر اسلام و محیط مدینه النبی بود. تعریفی که برای مساجد در صدر اسلامی می توان ارایه کرد آن است که مساجد یک پایگاه سیاسی ، حکومتی و دینی برای جامعه اسلامی مدینه النبی بـود و بعدها نیز مساجد همین جایگاه را در میان خلفای پس از پیامبر اکرم (ص ) حفظ کرد. به مرور زمان و بر اثر توسعه قلمرو اسلامی، در کنار مساجد، مراکز حکومتی ، قضایی و اداری مختلفی نیز تاسیس شد اما به رغم کارکرد سیاسی مساجد ، نقش آنها در بسیج توده ها، به عنوان پایگاه دینی و مذهبی تا به امروز حفظ شـده است. همین کارکرد را می توان در رابطه با مساجد و نقش آن در پیروزی انقلاب اسلامی مشاهده کرد. مسجد پیش از پیروزی انقلاب اسلامی مکانی برای بسیج توده های میلیونی مردم و پایگاهی برای مبارزه با رژیم ستم شاهی بود و پس از پیروزی انقلاب نیز مساجد به عنوان محور و پایگاهی برای حمایت از انقلاب اسلامی مطرح هستند. بر این اساس است که دشمنان نظام اسلامی به این کارکرد و نقش اساسی مساجد در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی با حساسیت نگاه کنند. حجت الاسلام والمسلمین"محمد عبادی زاده" امام جمعه شهرستان قشم روزچهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن گرامیداشت هفته مساجد ، گفت: امروزه در جامعه اسلامی ما مساجد محور و پایگاهی برای جذب نیروهای انقلاب اسلامی هستند.
عبادی زاده، افزود: مساجد همچنین پایگاهی برای ایجاد وحدت و یکپارچگی در جامعه ما و جوامع اسلامی بشمار می روند. وی بااشاره به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران به سازمان کنفرانس اسلامی برای نامگذاری هفته ای به نام هفته مساجد با هدف جهت دهی به نقش و اهمیت جایگاه مساجد درجهان اسلام و پذیرش آن از سوی این سازمان، گفت: این پذیرش بدان معنا است که مساجد در تمـام کشورهای جهان اسلام می توانند حلقه ارتباط و اتصال و نقطه وحدت جهان اسلام باشند. امام جمعه شهرستان قشم، افزود: مساجد ، قداست وجایگاه آن می تواند همانند کعبه، بیت المقدس ، قرآن کریم ، پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) محور وحدت جهان اسلام باشد و می تواند به این تقریب و نزدیکی مسلمین کمک کند. عبادی زاده ، خاطرنشان کرد: نامگذاری هفته ای به نام هفته مساجد از سوی سازمان کنفرانس اسلامی می تواند به رویکرد و ارتباط هرچه بیشتر پیروان مذاهب و نگاه آنها به سمت مساجد بیانجامد و زمینه های "وحدت " را در جامعه اسلامی هموار سازد. وی در پاسخ به این سوال که نقش حاکمیت اسلامی در تقویت کارکرد مساجد چگونه می تواند باشد،گفت: با توجه به نقشی که مساجد در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی داشتند و مساعدتهای مساجد به حاکمیت اسلامی که بیش از حد انتظار بود، طبیعی است که مومنین انتظار دارند که حاکمیت اسلامی نیز یک نگاه ویژه ای در کمک و مساعدت به توسعه و ترویج اماکن مذهبی به ویژه مساجد داشته باشند. امام جمعه شهرستان قشم ، اظهارداشت: اگر چه از دیر زمان مساجد، مدیریت، احداث و ساماندهی آنها به دست مردم بوده و این مردمی بودن مساجد در دوام و ماندگاری کارکرد مساجد در جنبه های مختلف موثر بوده است اماامروز متاسفانه مـا در بخشی از مناطق محروم که مردم توانایی ساخت و ساز و احداث مساجد را ندارند شاهد این خلا به طور جدی هستیم. عبادی زاده،خواستار آن شد که مسوولان و دست اندرکاران نظام اسلامی ساز و کار مناسبی برای حمایت و پشتیبانی و احداث مساجد در این گونه مناطق اتخاذکنند.
وی،گفت: آن چه که ما در این مدت شاهد بودیم تنها اهتمام رهبر معظم انقلاب اسلامی نسبت به توسعه و تعمیر مساجد مخصوصا در مناطق محروم بوده است اما از سوی دولت اسلامی برنامه مشخصی برای پشتیبانی و حمایت مادی در زمینه احداث، تکمیل و توسعه مساجد نداریم. عبادی زاده ابراز امیدواری کرد: با توجه به کارکردی که مساجد در حمایت و تقویت نظام اسلامی دارند ، نظام اسلامی نیـز نقش متقابل خـود را در تقویت ، توسعه و احداث مساجد با وضع قوانین لازم در مجلس شورای اسلامی وتخصیص بودجه مستقلی به این امر، ایفا کند و این خلا موجود در جامعه ما مخصوصا در مناطق محروم با تدبیر دولت جدید، رییس جمهور و حمایتهای مجلس برطرف شود. سازمان کنفرانس اسلامی به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران ، 21 آگوست هر سال مصادف با 31 مرداد ماه، سالروز به آتش کشیده شدن مسجدالاقصی توسط رژیم نژاد پرست صهیونیستی در سال 1969 را ، روز جهانی " مسجد " نامگذاری کرده است. 514/ 1644
۰ نفر