۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۴، ۰:۰۱
کد خبر: 9749325
T T
۰ نفر
نمایشگاه کتاب/ دوهزار و 574 ناشر داخلی و خارجی درنمایشگاه شرکت می کنند # تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 11/02/84 داخلی.فرهنگی.کتاب.هجدهمین نمایشگاه هجدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب، چهارشنبه 14 اردیبهشت ماه جاری با شرکت دو هزار و 574 ناشر داخلی و خارجی و باحضور "سیدمحمد خاتمی" رییس جمهوری در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش می یابد. "محمدعلی شعاعی"معاون امور فرهنگی وزیر فرهنک و ارشاد اسلامی روز یکشنبه در یک نشست خبری گفت : نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان یکی از نمایشگاه های معتبر فرهنگی در تقویم نمایشگاه های جهان به ثبت رسیده و توجه قاطبه نویسسندگان، ناشران و دوستداران کتاب را در سراسر کشور به خود جلب می کند. وی ساعت بازدید از نمایشگاه درفاصله پانزدهم تا بیست و چهارم اردیبهشت ماه را 10 صبح الی 21 اعلام کرد و افزود:علاقه مندان می توانند در روز گشایش نمایشگاه، از ساعت 14 از نمایشگاه کتاب بازدید کنند. "محمدجواد مرادی نیا"مدیر کمیته ناشران داخلی نیز دراین نشست خبری گفت: یکهزار و 818 ناشر داخلی آثار چاپ اول و چاپهای بعدی از سال 1381 تا 1383 را در معرض دید عموم قرار می دهند. وی افزود: از این تعداد، یکهزار و 91 ناشر به صورت مستقیم و 727 ناشر از طریق نمایندگان خود در هجدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب شرکت می کنند. مرادی نیا اظهار داشت: ناشران داخلی درفضایی بیش از 27 هزار 900 متر مربع، بیش از 94 هزار عنوان کتاب را در معرض دید عموم قرار می دهند. در نمایشگاه امسال، یک هزار 295 ناشر از تهران و 489 ناشر از شهرستان ها شرکت می کنند که تعداد ناشران شهرستانی نسبت به سال گذشته 20درصد رشد داشته است. 51 هزار و 683 عنوان کتاب در گروه عمومی، 11 هزار و 788 عنوان در گروه کودک ونوجوان، 11 هزار و 333 عنوان در گروه آموزشی و 27 هزار و 692 عنوان درگروه دانشگاهی، کتاب های ارایه شده در بخش ناشران داخلی راتشکیل می دهند.
مرادی نیاافزود: ششمین نمایشگاه ناشران الکترونیک نیز همزمان با هجدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با همکاری مجمع ناشران الکترونیک در بخش ناشران الکترونیک برگزار می شود. وی گفت: بیش از 150 ناشر الکترونیک در فضایی افزون بر یکهزار و 700 متر مربع، 450 عنوان محصول جدید خود را در بخش اطلاع رسانی عرضه می کنند. "تعداد ناشران الکترونیک در مقایسه با سال گذشته 25 درصد افزایش داشته است. " مرادی نیا اظهار داشت: ناشر نمونه براساس عملکرد یک ساله ی حوزه نشر انتخاب شده که در روز افتتاحیه نمایشگاه معرفی می شود. "محمدرضا وصفی" مدیر بخش بین الملل نمایشگاه کتاب نیز در این نشست خبری، رویکرد بخش بین الملل را تلاش برای کسب علم و دانش نرم افزاری عنوان کرد و افزود: در هجدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، 756 ناشر از 51 کشور خارجی، 126 هزار عنوان کتاب را در معرض دید عموم قرار می دهند. وی افزود: 60 درصد این آثار مربوط به کتاب های لاتین و 40 درصد مربوط به کتاب های عربی است. انگلستان،اسپانیا، فرانسه،آلمان، آمریکا،ایتالیا، بلژیک، سوئد، اردن ، سوییس، اتریش، هلند، چین، امارات عربی متحده، لبنان، استرالیا، سوریه، عراق، عربستان، پاکستان، افغانستان، کویت، عمان، هند، بحرین، سنگاپور، ترکیه، جمهوری آذربایجان،ژاپن، تاجیکستان،ارمنستان، مراکش، مکزیک، مصر، کانادا، روسیه، فلسطین و 14 کشور آفریقایی دیگر در نمایشگاه کتاب شرکت می کنند. وی افزود: دانشگاه کمبریج با2500 عنوان کتاب در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب حضور دارد. وصفی اظهار داشت: بیشترکتابهای خارجی نمایشگاه بین المللی کتاب را کتابهای حوزه های علوم سیاسی، حقوق، علوم آموزشی، علوم دینی اسلامی، صنایع و فنون نظامی، مهندسی هوا فضا و جراحی های تخصصی تشکیل می دهند. وی با بیان این که کتابهایی برای شرکت در نمایشگاه کتاب وارد شده اند که بستر لازم برای تقویت بنیه علمی کشور را فراهم آورند، افزود: بخش بین الملل نمایشگاه کتاب به لحاظ کمی و کیفی 40 درصد رشد داشته است. وی افزود: بیشتر کتاب های این بخش مربوط به سال های 2004 و 2005 است. "مجید جعفری اقدم" مدیر بخش جنبی نمایشگاه کتاب تهران نیز در این نشست خبری گفت: به منظور معرفی و نقش بانوان درتولید کتاب و توجه ویژه به شخصیت و سیره حضرت زهرا (س )، دو هزار و 500 عنوان کتاب با موضوع حضرت فاطمه (س ) درسالن ویژه ای با عنوان"بانوی آب و آفتاب" در معرض دید عموم قرار می گیرد.
"برپایی نشست ها و سخنرانی درخصوص ابعاد شخصیتی آن حضرت، کتاب شناسی، معرفی و نقد آثار، برگزاری مسابقه طراحی بهترین جلد برای کتاب های مربوط به حضرت زهرا (س ) از دیگر برنامه های سالن بانوی آب و آفتاب است." وی افزود: 40 نشست تخصصی درباره مسایل نشر ایران، نقد کتاب های ادبی و بررسی جایگاه ادبیات در ایران با حضور فرهیختگان، نویسندگان، منتقدان و صاحب نظران فرهنگی در "سرای اهل قلم" برگزار می شود. "بررسی میزگرد آسیب شناسی داستانی در دو دهه اخیر، نقد رمان ها و مجموعه ـ های سال 83، آسیب شناسی نقد در ایران، برپایی میزگردهای کتاب، ایثار و شهادت و کتاب و پاسداران اهل قلم، بررسی میراث مشترک ادبی کشورهای عضو اکو ، برگزاری میزگرد کتاب و ورزش، بررسی وضعیت کتاب های اسلامی در جهان عرب از جمله نشست های تخصصی سرای اهل قلم است. جعفری اقدم افزود: تجلیل از مفاخر فرهنگی کشور وبرپایی بزرگداشت های ویژه درگذشتگان فرهنگی ـ ادبی سال 83 از دیگر برنامه های این سالن است. مدیربخش جنبی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران اظهار داشت: به منظور معرفی هویت ایرانی و تاریخی و جایگاه جهانی خلیج فارس، نمایشگاهی متشکل از یکصد نقشه تاریخی و جغرافیایی خلیج فارس در سالنی باعنوان "سرای ایران و خلیج فارس" برپا می شود. جعفری اقدم افزود: معرفی 800 عنوان کتاب با موضوع خلیج فارس، برگزاری نمایشگاهی از مستندات تاریخی و حقوقی مربوط به خلیج فارس، فیلم و پایان ـ نامه های مربوط به خلیج فارس از دیگر برنامه های این سالن است. "نشست های تخصصی باموضوعهایی همچون خلیج فارس در طول تاریخ، بررسی روابط فرهنگی ـ آموزشی کشورهای حوزه خلیج فارس، نگاهی به اکتشافات باستان شناسی خلیج فارس و پیوندهای فرهنگی منطقه، خلیج فارس در سفرنامه های جهانگردی، خلیج فارس در دوران قبل و بعد از اسلام و خلیج فارس در نقشه های جغرافیایی نیز در این سالن برگزار می شود. "دراین نشست ها دکتر علی بیگدلی، پیروز مجتهدزاده، ناصر تکمیل همایون، پیروز ورجاوند، سید جعفر حمیدی، اردشیر خدادادیان، محمدرضا سحاب، داوود باوند و فرهاد تهرانی به سخنرانی می پردازند. مدیر بخش جنبی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افزود:برگزاری کارگاه های نقاشی و سفالگری، جمله نویسی با موضوع سال همبستگی ملی و مشارکت عمومی، آشنایی با مفاخر ادبی و نویسندگان کودک و نوجوان، ساخت پازل های خلیج فارس، ازجمله برنامه های بخش "کودک و نوجوان" هجدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است. "برپایی نمایشگاه کتاب های کودک ونوجوان ترجمه شده به زبان های غیر فارسی، مسابقه قصه گویی و کتابخوانی،اجرای برنامه های هنری و مسابقه قصه های ناتمام از دیگر برنامه های سالن کودک و نوجوان است." فراهنک. 1889/ 1064
۰ نفر