یادمانهای تاریخی و فرهنگی فارس میزبان میهمانان نوروزی (1) ........................................................
شیراز، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/86 داخلی.فرهنگی.نوروز.یادمان.
استان فارس با ویژگی های منحصر به فرد و برخورداری از یادمان های کهن فرهنگی، آثار باستانی و جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی، پیشینه ای غنی در تاریخ و تمدن ایرانی و اسلامی دارد و امسال نیز فرصتی مطلوب را فراروی میهمانان و مسافران نوروزی قرار داده است.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، وجود آثار دوره های تاریخی قبل از اسلام ازجمله دوره های هخامنشی و ساسانی در استان فارس و همچنین آثار دوره های تاریخی بعد از اسلام به ویژه آثار تاریخی دوره زندیه و قاجاریه، امکان تفرج و گردشگری را برای مسافران و میهمانان نوروزی فراهم کرده است.
همچنین وجود بقاع متبرکه و مرقد امامزادگان در شیراز ازجمله آستان قدسی حضرت احمدابن موسی شاهچراغ(ع)، مرقد حضرت سیدعلاء الدین حسین (ع)، مرقد حضرت سید میرمحمد(ع)، مرقد حضرت علی ابن حمزه (ع)، امامزاده اسماعیل (ع) و دیگر قبور امامزادگان زمینه زیارت میهمانان نوروزی را دراستان فارس فراهم کرده است.
وجود آرامگاه شاعران پارسی گو، غزل سرای نامی حافظ لسان الغیب شیرازی و استاد سخن سعدی شیرازی در شیراز نیز هر سال صدها هزار نفر از میهمانان و مسافران نوروزی را به سوی خود فرا می خواند.
آرامگاه حافظ شیرازی که از آن با عنوان بنای حافظیه یاد می کنند، پس از گذشت هفت قرن همچنان الهام بخش دلسوختگانی است که از سراسر جهان به زیارت خاک خواجه شیراز می آیند.
این بنای تاریخی در میان نارنجستانهای شرقی و غربی محوطه آن که یک هزار متر مربع مساحت دارند، قرار دارد.
آرامگاه سخن سرای نامی شیخ اجل سعدی شیرازی در شیراز نیز جایگاه ویژه ای در میان یادمانهای فرهنگی و دیدنی فارس دارد و هرسال در تعطیلات نوروزی میزبان دهها هزار نفر از میهمانان و مسافران است.
این بنای تاریخی که اکنون طرح ساماندهی و توسعه آن در حال اجراست، در میان انبوهی از گلهای زیبا و درختان سرو ناز شیرازی و کاج احاطه شده است.
از جمله دیگر آثار باستانی و گردشگری کهن در استان فارس، مجموعه های تاریخی "تخت جمشید" و "پاسارگاد" در شهرستان های مرودشت و پاسارگاد است که به ترتیب در فواصل 60 و 110 کیلومتری شمال شیراز قرار دارند.
مجموعه تاریخی و کهن تخت جمشید که در فهرست میراث فرهنگی جهانی به ثبت رسیده، مجموعه ای از کاخ های دوره هخامنشی است که بقایای سنگی آن اعجاب در آفرینش این اثر تاریخی را به نمایش می گذارد.
کاخ "تچر"، کاخ "صدستون"، تالار "شورا"، "دروازه ملل" و پلکان سنگی تخت جمشید که میهمانان را به سمت این بنای کهن رهنمون می کند، نمونه ای از تاریخ و تمدن ایرانی و یادآور غرور ملی و پیشینه پرافتخار ایرانیان است.
مجموعه تاریخی پاسارگاد و آرامگاه کورش نیز در شهرستان پاسارگاد در فهرست آثار تاریخی جهانی به ثبت رسیده و چشم نواز گردشگران و مسافران است.
این کاخ شامل تالاری بزرگ با هشت ستون سنگی، چهار ایوان در چهار سمت و اتاق هایی در دو گوشه بوده است.
در قسمت شرقی کاخ بار کوروش، کاخ عبادتگاه پاسارگاد قرار دارد که مشتمل بر تالار بزرگ هشت ستونی بوده که بر هر یک از جوانب شمال، شرق و غرب آن درگاهی قرار داشته است.
نقش های تاریخی "رجب" و "رستم" نیز در کنار مجموعه تاریخی پاسارگاد، مجموعه ای کهن از تاریخ و تمدن پارسی را به نمایش گذاشته است.
در شمال تخت جمشید، نقش هایی از اردشیر بابکان و شاپور اول در پس رفتگی کوهستان حجاری شده که به نقش رجب معروف است و این نقش دارای سه تصویر برجسته ازاردشیر بابکان، شاپور اول، علامت خاندان او و شخصیت های بزرگ دوره اردشیر است.
در امتداد نقش رجب و در انتهای کوهستان حاجی آباد، آثار تاریخی مهمی از دوره های عیلامی،هخامنشی و ساسانی وجوددارد که نقش برجسته های مربوط به دوره ساسانی در پایین کوه، آرامگاه های شاهان هخامنشی بر بالای کوه و بنای سنگی چهارگوش (کتیبه زردشت ) در سمت راست آن از جمله این آثار است.
کاخ اردشیر بابکان نیز بنایی بزرگ وسنگی است که دارای سد گنبد، ایوان ها، دهلیزها و اتاق های متعدد بوده که همچنان بخش هایی از آن پا برجاست.
این کاخ که در نزدیکی شهر مرودشت قرار دارد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
عمارت باغ "ایلخانی" از بناهای است که توسط محمدقلی خان ایلخان قشقایی احداث شده و در محله میدان شاه نزدیک بقعه بی بی دختران شهر شیراز واقع شده است.
این باغ یکی از فضاهای سبز دوره قاجاریه است که ساختمان کهنسال و عمارت قدیمی و دیدنی دارد.
عمارت "کلاه فرنگی" در "باغ نظر" شیراز نیز با انبوه درختان سر به فلک کشیده سرو و نارنج در سال های پیش از سلطنت کریم خان زند احداث شده است و چشم نواز میهمانان و مسافران است.
در میان این باغ عمارت هشت ضلعی بسیارزیبایی وجود دارد که به کلاه فرنگی شهرت یافته و به دستور کریم خان بنا شده است.
کاخ "آینه" و کاخ "دختر" نیز در اعماق دره ای ژرف و در نزدیکی روستای "رستاق" از توابع شهر داراب فارس واقع شده و از سه سو در محاصره کوه است و مناظر شگرفی را به نمایش گذاشته است.
به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، آتشکده ها و پرستشگاه ها نیز بخش هایی از میراث فرهنگی استان فارس است که پذیرای میهمانان و مسافران است.
آتشکده هخامنشی "حاجی آباد"ازجمله آتشکده های فارس است که در کمترین فاصله از محوطه نقش رستم، در دو سوی کوه "حاجی"، قرار دارد و شامل دو برج سنگی کوچک متعلق به دوران هخامنشیان است.
بر بالای این دو برج، گودال هایی موجودند که محل آتش بوده و درنقاط بالاتر کوهستان نیز گودال های دیگر آتش در ارتفاعات مختلف باقی مانده است.
در پایین صخره کوهستان حفره ها یا استودان های عهد ساسانی به جامانده اند که استخوان های مردگان را در آنها می گذاشتند.
آتشکده "فرازمراآور خذایا" برسر راه قدیم کازرون- فیروزآباد قرار گرفته و توسط مهرنرسی در زمان ساسانیان احداث شده است.
آتشکده فیروزآباد از دیگر آتشکده های موجود در این استان است که نمای آن از سنگ های بزرگ خوش تراش ساخته شده و روی صفحه ای قرار داشت که بر بالای آن یک سکوی چهار طاقی احداث شده بود.
آتشکده "بزرگ جره" یکی از پنج آتشکده ای بود که مهرنرسی در نقاطی ما بین کازرون تا فراشبند بنا کرده بود و درازای هر پهلوی این آتشکده بیش از 14 متر است و قدمت آن به دوره ساسانیان می رسد.
آتشکده پاسارگاد مرودشت در فاصله هزار و 500 متری کاخ اختصاصی کوروش، در قسمت شرقی دشت مرغاب، قرار دارد و شامل دو تخته سنگ بزرگ سفید در مجاورت تپه کوتاه خاکی به فاصله 9 متر از یکدیگر است.
آتشکده "آذرخش" و آتشکده "آذرجو" در داراب، آتشکده "کنار سیاه" و ویرانه های آتشکده فیروزآباد، آتشکده "قدمگاه" در جهرم، حفره های "آتشدان" (پوره های آب بخشان ) در کوهستان نقش رستم، آتشکده "کاریان"، آتشکده "صمیکان" در شیراز و آتشکده "فراشبند" در فیروزآباد، از دیگر آتشکده های موجود در استان فارس است.
در شمال غربی منطقه"فهلیان" درشهرستان ممسنی و در جنوب روستای "سه تلون" در 20 کیلومتری شمال غربی نورآباد، بر فراز کوه "کورنگون" آثار حجاری شده معروف به "نقاره خانه" و"سگ مترو" جلب توجه می کند که قدمت این آثار به قرن سوم پیش از میلاد می رسد.
نقش شاپور نیز در تنگ "چوگان" نزدیک کازرون، از بقایای شهری آباد بر جای مانده است و در آن، روی دیواره کوه در دو طرف رودخانه، نقش هایی حجاری شده است.
علاوه بر این آثار تاریخی و کهن غار "شاپور" و شهر تاریخی "بیشابور" در شهرستان کازرون نیز مناظری بدیع از آثار تاریخی و میراث فرهنگی دارد که گردشگران را به سوی خود فرا می خواند.
ادامه دارد ... 677/587 شماره 013 ساعت 17:59 تمام

سرخط اخبار فرهنگ