در استقبال ازبهار/ نگاهی به جاذبه های گردشگری علی آباد کتول .........................................................
علی آبادکتول ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 27/12/86 داخلی.فرهنگی.گردشگری.
شهرستان علی آبادکتول با آبشار کبودوال، مناطق کوهستانی، رودخانه ها و جنگل های انبوه از مناطق زیبای استان گلستان محسوب می شود که در ایام مختلف سال و بویژه در تعطیلات نوروز و تابستان پذیرای مسافران بسیاری است.
علی آبادکتول با مساحت یک هزار و 160 کیلومترمربع و 125 هزار نفر جمعیت از لحاظ جغرافیایی از شمال به گنبدکاووس و آق قلا، از غرب به گرگان، از شرق به رامیان و از جنوب به ارتفاعات البرز واستان سمنان محدود می باشد.
آبشار زیبای تمام خزه با نام "کبودوال"، مناطق کوهستانی "شاهوار، سیاه مرزکوه و شیرین آباد"، پوشش گیاهی و رودهای مهم "زرین گل و محمدآباد" که به طرف شمال شهرستان جاری بوده و در پایین دست به گرگانرود می پیوندد ازجمله زیبایی های این منطقه است.
پوشش گیاهی این منطقه در ارتفاعات بالا به صورت چمنزار و استپ کوهی است که به عنوان مرتع مورد استفاده دام قرار می گیرد ودر مناطق پایین به صورت جنگل های انبوه بوده و در بخش جلگه ای نیز محصولات کشاورزی کشت می شود.
آب و هوای این شهرستان معتدل و مرطوب بوده و میزان بارندگی آن بین 500 تا 600 میلی متر در سال است.
علی آباد کتول از سال 57 از شهرستان گرگان مستقل شد و هم اکنون این شهرستان از دو دهستان کتول و مرکزی تشکیل شده است.
گفتنی است "کتول" از دو واژه اوستایی "کته" و "اول" تشکیل شده که "کته" به معنای جا و مکان و "اول" به معنای شیب، دره و گودال است و "کتول" هم به مجموعه آبادی هایی گفته می شود که در درون دره کوه قرار دارد.
این شهرستان دارای دو شهر علی آبادکتول و فاضل آباد و نیز 75 روستا بوده و زبان رایج اهالی منطقه طبری و فارسی می باشد ولی با این حال گویش های سیستانی، شاهرودی و خراسانی در بین مهاجران رواج دارد.
صنایع دستی رایج این شهرستان قالی، نمد و نیز پارچه های دستباف ابریشمی موسوم به "چوخا" می باشد.
از زیبایی های منحصر به فرد این شهرستان تفرجگاه جنگلی و آبشار "کبودوال" است که در پنج کیلومتری جنوب شهر علی آباد واقع شده است.
آبشار کبودوال از چشمه های جنوبی تشکیل گردیده و در عمق دره ای که جنگل انبوهی آن را پوشیده واقع شده است.
آب این آبشار زلال و شفاف بوده و زمزمه حرکت آب در فضای آرام و سکوت جنگل آرامشی خاص به انسان می بخشد.
این منطقه درایام مختلف سال گردشگران و علاقه مندان به طبیعت را به سوی خود می کشاند و برای استفاده و رفاه بیشتر مسافران در مسیر رودخانه و آبشار کبودوال سکوها و چادرهای انفرادی و گروهی نصب شده است.
آب رودخانه کبودوال که در محل تفرجگاه عمومی علی آبادکتول جریان دارد، نیز قابلیت شرب دارد.
همچنین در این محل برای استفاده گردشگران امکانات مختلف دیگری همچون ساخت آلاچیق و راه های دسترسی در مسیر رودخانه و آبشار کبودوال ایجاد شده است.
با توجه به زیبایی های طبیعی فوق العاده این منطقه تامین بیشتر تجهیزات و تاسیسات مورد نیاز گردشگری با حفظ و رعایت کامل ملاحظات زیست محیطی امکان استفاده مسافران و گردشگران بسیاری را از این مکان زیبا و آرامش بخش فراهم خواهد کرد.
در وصف این منطقه که تجلی زمزمه آب در سکوت جنگل و همراه با آرامشی خاص برای انسان است همین بس که کمتر مسافری به استان گلستان و علی آبادکتول سفر می کند که بدون دیدن زیبایی ها و آرامش کبودوال از این شهر خارج گردد.
سرپرست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان در زمینه فعالیتهای انجام شده در این مکان می گوید: تاکنون اقدام به ایجاد برخی زیرساختهای گردشگری در جنگل و آبشار کبودوال شده است.
فریدون فعالی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: ایجاد این زیرساختها همراه باارایه خدمات گردشگری به رونق هرچه بیشتر صنعت گردشگری در استان کمک کرده است.
وی اظهارداشت: در دو سال گذشته با اعتباری بالغ بر دو میلیارد ریال اقدام به اجرای برخی امکانات رفاهی در جنگل و آبشار کبودوال شد.
به گفته وی اجرای مواردی چون نمازخانه، فروشگاه، سرویس بهداشتی و ساختمان اطلاعرسانی از جمله امکانات فراهم شده می باشد.
وی ادامه داد: امسال نیز با 800 میلیون ریال اعتبار اقدام به تکمیل ساختمان نمازخانه، فروشگاه و سرویس های بهداشتی منطقه شده وبرخی اقدامات نظیر محوطه سازی تاسیسات برق کمپینگ در دست انجام می باشد.
پارک جنگلی "زرین گل، دره تشنه کلان، الستان و سیاه مرزکوه" ازدیگر مناطق دیدنی و جذاب این شهرستان است.
روستاهای زیبا و کهن "سیاه رودبار، چلی، بالاچی، خاک پیرزن، زرین گل، چینو، چه جاو افرا تخته" نیز هر ساله تعداد زیادی از مردم استان و شهرهای دیگر را به سوی خود می کشاند.
از دیگر مراکز مهم گردشگری این شهرستان می توان به امام زاده های "الازمن و معصوم آباد" وتپه های تاریخی "نرگس تپه" و "گلبن تپه" اشاره نمود. ک/4 601/579/508 شماره 004 ساعت 09:48 تمام

سرخط اخبار فرهنگ