پخش آزمایشی تلویزیون بر روی موبایل برای نخستین بار در ایران ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 25/12/86 ارتباطات.وسایل ارتباطی.مخابرات.تلفن همراه = موبایل با تلاش متخصصان معاونت توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیما، پخش آزمایشی تلویزیون بر روی موبایل به طور آزمایشی در کشور آغاز شد.
به گزارش روز شنبه روابط عمومی معاونت توسعه و فناوری رسانه سازمان صدا و سیما، در کشور ما از سال 84 بررسی های اولیه برای انتخاب استاندارد پخش برنامه های تلویزیون بر روی موبایل آغاز شد و به دلیل استفاده از استاندارد T-DVB(استاندارد پخش تلویزیون دیجیتال که هم اکنون بطور آزمایشی از بعضی از ایستگاه های تهران ارسال می شود) بهترین گزینه جهت پخش تلویزیون بر روی موبایل استاندارد DVB_H بود.
استاندارد DVB_H توسط اتحادیه کشورهای اروپایی بر اساس استاندارد -DVB T طراحی و پیاده سازی شده است و در استاندارد ارسال بسیار شبیه T-DVB است فقط به منظور استفاده بهینه از تکنولوژی های نوین اساس ارسال شبکه های صدا و تصویر بر مبنای پروتکل آی پی است.
در حال حاضر یک فرستنده با قدرت 3KW در ایستگاه جماران بدین منظور اختصاص داده شده و بر روی کانال 31-UHF برای پخش DVB_H در نظر گرفته شده است.
برنامه های موجود بر روی این فرستنده فقط توسط گوشی های تلفن همراه خاص با توانایی دریافت استاندارد DVB_H قابل دریافت است که هم اکنون هیچ کدام از گوشی های موجود در بازار ایران این قابلیت را دارا نیست.
کدینگ تصویر نوع MPEG4 است و بدلیل قابلیت تکنیکی بالای این استاندارد تقریبا در اکثر نقاط جهان به جز آمریکا و ژاپن این استاندارد، استاندارد غالب است.
در دنیا در حال حاضر 4 استاندارد مطرح برای پخش تلویزیون بر روی تلفن همراه وجود دارد که عبارتند از . T-ISDB , flo Media , DMB-T DVB_H, در حال حاضر اکثر کشورهای آسیایی-اروپایی و آفریقایی و حتی در آمریکای شمالی (کانادا) و آمریکای جنوبی استاندارد پخش DVB_H را به عنوان پخش موبایل تی وی انتخاب کرده اند.
در تعداد محدودی کشور نیز این سیستم به مرحله عملیاتی رسیده است که از آن جمله می توان فرانسه، آلمان و ایتالیا اشاره کرد.
در منطقه خاورمیانه فقط کشور قطر پخش تلویزیون بر روی موبایل با استاندارد H-DVB را آغاز کرده است.
با بهره برداری از این سامانه در مرحله مقدماتی برنامه های 10 شبکه تلویزیونی از جمله شبکه های یک تا چهار، شبکه قرآن، العالم، پرس تی وی، شبکه خبر و شبکه استانی آذربایجان غربی بر روی گیرنده های متحرک (داخل ماشین ) و تلفن همراه ارسال و پخش خواهد شد.
برنامه های رادیو ایران، جوان، پیام و قرآن هم از طریق این سامانه قابل دریافت است.
شماره 021 ساعت 12:37 تمام

سرخط اخبار فرهنگ