۲۷ اسفند ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9695006
۰ نفر
هفته فیلم ایران در کرواسی افتتاح شد ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/27 فرهنگی.سینما.ادبیات.خارجی هفته فیلم ایران از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ، با نمایش فیلم روز سوم اثر محمد حسین لطیفی، در محل سینما توشکاناتس شهر زاگرب افتتاح شد.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم افتتاحیه این هفته فیلم با حضور معاون سینمایی وزیر فرهنگ کرواسی، مقامات سیاسی و فرهنگی، هنرمندان، کارگردانان، خبرنگاران و جمع کثیری ازعلاقه مندان به فیلم های ایرانی برگزار شد.
درآغاز این مراسم ، خانم اگرپاتا مدیرموسسه فیلم ساوز، اظهار داشت: پنجمین سالی است که در این سینما، هفته فیلم ایران برگزار می شود و مخاطبین ما همه ساله در ماه مارس منتظر به نمایش درآمدن فیلم های ایرانی هستند.
در ادامه، سید احسان قاضی زاده هاشمی، رایزن فرهنگی ایران در کرواسی گفت: استقبال امشب میهمانان، نشانه بارزی از جایگاه سینمای ایران در کرواسی است و امیدوارم با اکران فیلم های فاخر معرف فرهنگ کهن ایران باشیم.
وی افزود: با توجه به حجم تولید سالیانه یکصد فیلم سینمایی در ایران، انتخاب 6 فیلم برای هفته فیلم ایران، بسیار مشکل بود، اما تلاش کردیم از میان ژانرهای مختلف سینمایی فیلم های متنوع را انتخاب کنیم.
سپس، معاون سینمایی وزیر فرهنگ کرواسی ضمن ابلاغ سلام و قدردانی بژو بیشکوپیچ وزیر فرهنگ کرواسی از مرکز فرهنگی ایران که با برپایی این برنامه ها زمینه تعامل فرهنگی و هنری دو ملت را فراهم می کند، گفت: امسال مردم کرواسی امکان مشاهده 6 فیلم معاصر ایران را خواهند داشت که در سه سال اخیر تولید شده اند.
وی گفت: فیلم های ایرانی با خمیرمایه ای متفاوت و جذاب ساخته شده و جوایز متعددی را در سطح جهان به خود اختصاص داده اند.
دراین هفته، فیلم های نشانی اثر فریدون حسن پور، گره آخر اثر حسن لفافیان ، روز سوم اثر محمد حسین لطیفی، بچه های ابدی اثر پوران درخشنده، فرش باد اثر کمال تبریزی و شب اثر رسول صدرعاملی به نمایش گذاشته می شود.
دیانا ننادیچ از منتقدین معروف کرواسی نیزبا ارایه مقاله ای، سینمای ایران را پویا و دارای سازمانی متنوع عنوان کرد و فیلم های امسال را شاهدی بر این مدعی دانست.
وی دراین مقاله به شرح مختصری از هریک از فیلم ها پرداخته و فیلم فرش باد اثر کمال تبریزی را دارای ویژگی خاص دانسته است.
شماره 011 ساعت 10:03 تمام

سرخط اخبار فرهنگ