۲۰ اسفند ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9694646
۰ نفر
خوردن ماهی بهره هوشی پسران نوجوان را افزایش می دهد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/20 علمی آموزشی.ماهی.ضریب هوشی تهران - نتایج یک پژوهش در کشور سوئد نشان داد که خوردن ماهی تاثیر زیادی در افزایش بهره هوشی پسران نوجوان دارد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از استکهلم، پروفسور کی یل تورن که مسوولیت این کار پژوهشی را در بیمارستان دانشگاه سالگرنسکا در گوتنبرگ بر عهده داشت، گفت: با انجام این تحقیق به ارتباط روشنی میان خوردن مکرر ماهی و افزایش بهره هوشی در نوجوانان، پی بردیم.
در این تحقیق 3 هزار و 972 پسر 15 ساله سوئدی در سال 2000 و سپس 3 سال بعد زمانی که به خدمت سربازی رفتند، مورد بررسی قرار گرفتند. پسرانی که در سن 15 سالگی دستکم هفته ای یک بار ماهی خورده بودند، به طور میانگین در آزمون هوش 7 درصد موفقتر عمل کردند. همچنین پسرانی که در سن 15 سالگی بیش از هفته ای دو بار ماهی خورده بودند، در آزمون بهره هوشی 12 درصد نمرات بهتری کسب کردند.
ماریا آبرگ یکی دیگر از پژوهشگران دانشگاه مزبور گفت: یک ارتباط روشن میان مصرف منظم ماهی در سن 15 سالگی و بهبود توانایی های ادراکی در سن 18 سالگی، وجود دارد.
ماهی یک منبع مهم اسیدهای چرب امگا - 3 است که برای توسعه قابلیتهای ادراکی و عملکرد طبیعی مغز بسیار ضروری هستند. مطالعات پیشین نشان داده است که مصرف ماهی در زمان بارداری به توسعه مغزی جنین کمک می کند.
مترجمام **1078** شماره 009 ساعت 09:07 تمام

سرخط اخبار فرهنگ