۱۰ اسفند ۱۳۸۷،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9693818
۰ نفر
ثبت اختراعات شهرستانی ها و معلولان تسهیل می شود ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 87/12/10 اجتماعی.ثبت.قضایی مدیر کل مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: به زودی با الکترونیکی شدن فرایند ثبت اختراعات در کشور، مشکل ثبت اختراعات معلولان مخترع و مخترعان شهرستانی که ناچارند برای ثبت اختراع خود در تهران حضور یابند، رفع می شود.
به گزارش ایرنا، محمد حسن کیانی افزود: در قانون جدید ثبت اختراعات که اخیرا ابلاغ شده، برای نخستین بار بستر حقوقی برای ثبت الکترونیکی اختراعات فراهم شده است.
وی اضافه کرد: بر این اساس، در مرحله اول، موضوع خرید اوراق بهادار حذف شد و دیگر نیازی نیست مخترع شهرستانی برای خرید اوراق بهادار به تهران بیاید، بلکه می تواند این اوراق را از سایت سازمان دانلود کرده و اظهارنامه را همانجا تکمیل کند.
وی ادامه داد: هم اکنون همکاری مشترکی را با سازمان جهانی مالکیت معنوی روی یک پروژه مهم با نام iPAS (اتوماسیون مالکیت صنعتی ) شروع کرده ایم که بر مبنای آن همه فرآیندها از مرحله تحویل اظهارنامه تا ثبت قطعی اختراع، مکانیزه می شود؟ بنابراین در آینده نزدیک فعالیت های مکانیزه خواهیم داشت.
کیانی در پاسخ به این سوال که برای سهولت فرآیند ثبت اختراع در شرایط فعلی برای مخترعان معلول چه تسهیلاتی امکان اجرا دارد، گفت: برگزاری جشنواره مهرآفرین موجب شد تا تعاملات خود را با سازمان بهزیستی در خصوص مسائل مربوط به ثبت اختراعات معلولان مخترع بیشتر کنیم.
مدیر کل مالکیت صنعتی سازمان ثبت اظهار داشت: از تشکیل کمیته مشترک با این سازمان برای اطلاع رسانی و حمایت از حقوق مخترعان معلول نیز استقبال می کنیم.
وی در مورد ویژگی های اختراعات برای ثبت در سازمان ثبت گفت: در دنیا، - کاربرد صنعتی داشتن < یکی از شاخص ها برای ثبت اختراعات محسوب می شود و در قانون جدید نیز این مورد به صراحت ذکر شده است.
وی اضافه کرد: به اعتقاد من، اختراع نباید صرفا یک ایده بوده و تنها در کتاب ها و به صورت تئوری مطرح شود، بلکه کاربردی بودن اختراع نیز مهم است. چیزی که در دنیا مرسوم است و ما نیز از آن تبعیت می کنیم، این است که اختراع باید حاوی ابتکار بوده و کاربردی باشد.
کیانی گفت: این بدان معناست که اختراع باید صنعت را یک گام به جلو ببرد و این گام جدید در علم و صنعت قبل وجود نداشته باشد.
وی تصریح کرد در قانون قبلی، نظام ثبت اختراع ما اعلامی عنوان شده است.
در دنیا اختراعات به یکی از سه روش اعلامی، تحقیقی و تلفیقی به ثبت می رسند.
به گفته وی، در روش اعلامی، بر مبنای ادعای مخترع و نداشتن سابقه ثبت قبلی، اختراع ثبت می شود.
مدیر کل مالکیت صنعتی سازمان ثبت گفت: روش دیگر، روش تحقیقی است. در این روش اظهارنامه های ثبت اختراع را مرکز بررسی ماهیتی مورد آزمون قرار می دهد، در نتیجه سرعت ثبت اختراع پایین بوده و هزینه بسیار زیادی به مخترعان تحمیل می شود.
به گفته وی، روش سوم نیز تلفیقی از این دو روش است که در این روش بعضی از موضوعات خاص را به صرف ادعا و اعلام و نداشتن سابقه ثبت و سایر موارد، با روش تحقیقی به ثبت می رسانند، مثل کشور سوئیس که در زمینه دارو و ساعت به روش تحقیقی ثبت می کند. چون امکان تحقیق و بررسی از لحاظ امکانات و ابزار فنی و دانش لازم را دارد و در دیگر موارد به روش اعلامی اختراع را ثبت می کند.
مدیر کل مالکیت صنعتی سازمان ثبت خاطر نشان کرد در قانون جدید ثبت اختراع نیز پیش بینی شده است که اداره مالکیت صنعتی می تواند برای ثبت اختراع از نظام بررسی و تحقیقی استفاده کند.
مدیر کل مالکیت صنعتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: قصد داریم با توجه به این که قانون جدید ثبت اختراعات به صورت آزمایشی و پنج ساله در کشور اجرایی می شود، سیستم ثبت اختراع به روش تحقیقی را تجربه کنیم.
جشنواره مهرآفرین، ویژه -اختراعات معلولان برای عموم و همه مخترعان برای معلولان < فردا در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار می شود.
1572** شماره 008 ساعت 09:16 تمام

سرخط اخبار فرهنگ