۲۹ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9645022
۰ نفر
وزیر ارشاد در گفت و گو با ایرنا؟ تهران میزبان برگزاری جشن نوروز است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/29 فرهنگی.داخلی.آیین ها.نوروز تهران- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از میزبانی تهران در برگزاری جشن نوروز با حضور رییسان جمهور چند کشور همسایه خبر داد.
سید محمد حسینی روز یک شنبه در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، افزود: این آیین با شکوه در روزهای 7 و 8 فروردین ماه 90 در تالار وحدت تهران برگزار می شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به برگزاری آیین یادشده از سوی نهاد ریاست جمهوری اشاره کرد و توضیح داد: وزارت فرهنگ نیز در امر برگزاری این جشن از هنرمندان و گروههای هنری در برگزاری آیین های هنری دعوت به عمل آورده است.
به گفته حسینی، رونمایی از ترجمه قرآن کریم به زبان های مختلف، اجرای کنسرت و موسیقی های سنتی و برنامه های متناسب با آیین اصیل نوروز، ار بخش های جشن سال نو به شمار می رود .
وی از رییسان جمهور کشورهای پاکستان، افغانستان ، تاجیکستان، آذربایجان، ترکیه و عراق به عنوان میهمانان ویژه جشن نوروز در تهران نام برد و ادامه داد: از سایر رییسان جمهور کشورهای همسایه نیز برای حضور در این آیین دعوت رسمی به عمل آمده است.
وزیر ارشاد همچنین به حرف و حدیثهایی که در تعدادی از رسانه ها از جانب برخی افراد در خصوص برگزاری جشن نوروز در استان فارس مطرح شده است،اشاره کرد و گفت: میزبانی فارس از ابتدا مطرح نبوده است و تمام پیش بینی های لازم برای برپایی جشن نوروز در تهران صورت گرفته است.
جشن جهانی نوروز، هشتم مهر ماه 1388 توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد -یونسکو- به عنوان میراث غیر ملموس جهانی، به ثبت جهانی رسید.
نخستین دوره جشن جهانی نوروز، هفتم فروردین امسال با حضور رییسان جمهور کشورهای فارسی زبان، وزیران خارجه، معاون نخست وزیر و سفیران کشورهای مختلف جهان در مجموعه فرهنگی سعدآباد تهران برگزار شد.
فراهنگ **1355** شماره 004 ساعت 09:50 تمام

سرخط اخبار فرهنگ