۲۷ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9644965
۰ نفر
رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه تقدس های دروغین آفت دین است ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/27 فرهنگی.نماز جمعه.سیدرضا تقوی رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور، تقدس های دروغین را آفت دین دانست و گفت: قشری گری، مقدس نمایی و تقدس های دروغین بسیار خطرناک است.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین سیدرضا تقوی که به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه امروز تهران سخن می گفت افزود: امروز عده ای با چهره های مقدس گونه و حرف های آسمانی روبروی انقلاب می ایستند و خون شهدا را پایمال می کنند.
وی در ادامه قشری نگری و سطحی نگری را از ویژگی های خوارج عنوان کرد و اظهار داشت: خوارج بسیار عبادت می کردند اما نسبت به قرآن و معارف دینی سطحی نگر بودند و برداشت های آنها از آیات قرآنی قشری بود.
رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور یادآور شد: تنگ نظری از دیگر ویژگی های خوارج است که در طول تاریخ به دین و حکومت اسلامی صدمه بسیاری زده است. ضمن اینکه سومین ویژگی خوارج تندروی و افراط بود که از ولی امر زمان خود جلوتر قدم بر می داشتند و این مساله خیلی خطرناک است.
تقوی چهارمین ویژگی خوارج را عدم درک سیاسی دانست و خاطر نشان کرد: آنها زمان خود را نمی شناختند، تحولات جامعه را درک نمی کردند و فاقد زیرکی و هوشمندی بودند و اسیر دست افرادی چون عمروعاص و اشعثها می شدند.
وی در ارتباط با سیره حضرت علی (ع) در برخورد با خوارج گفت: امیر المومنین (ع) در مرحله اول برای آنها روشنگری کردند و رهبر معظم انقلاب نیز در برخورد با جریان فتنه همین شیوه را در پیش گرفتند و به بصیرت افزایی و روشنگری تاکید داشتند.
رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور دومین برخورد حضرت علی (ع) با خوارج مدارا عنوان کرد و افزود: امیر المومنین تا جایی که آنها امنیت عمومی را به خطر نیانداختند با آنها مدارا کرد اما وقتی حقوق مردم را پایمال کردند با آنها به مقابله پرداخت.
تقوی شناخت خوارج را برای جامعه امروز آموزنده دانست و یادآور شد: امروز نهروانی های فراوانی هستند که با همان خصوصیات خوارج مشکل سازی می کنند بنابراین شناخت خصوصیات این فرقه می تواند برای جامعه ما از جهات مختلفی آموزنده باشد.
وی خاطر نشان کرد: سه جریان مهم سیاسی اجتماعی ناکثین، قاسطین و مارقین یا خوارج در زمان حاکمیت حضرت علی (ع) به صورت مسلحانه وارد شدند که شکست خوردند.
فراهنگ ** 1788 1918** شماره 013 ساعت 13:35 تمام

سرخط اخبار فرهنگ