وزیر ارشاد بر استفاده از ظرفیت های کشور برای پیوند فرهنگی تاکید کرد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/21 فرهنگی.ارشاد.حسینی تهران - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه موسسه فرهنگی اکو فعالیت ها و اقدامات فرهنگی مشترکی با کشورهای عضو انجام داده است، بر استفاده از تمامی ظرفیت های کشور برای پیوند فرهنگی با سایر کشورها تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدمحمد حسینی روز شنبه در آئین رونمایی از کتاب نسیم بخارا، فعالیت های موسسه فرهنگی اکو در ایران و سایر کشورها را مثبت و ارزنده ارزیابی کرد و گفت: این موسسه در شهرهای فرهنگی کشور و دیگر کشورهای منطقه شناخته شده است و فعالیت های آن با استقبال خوبی مواجه است وی افزود: برنامه های مشترک گوناگونی با دیگر کشورها به همت این موسسه در زمینه های تاریخی، فرهنگی و حتی زبانی انجام شده که در پیوند میان کشورها بسیار تاثیرگذار بوده است.
حسینی به اجرای برنامه های فرهنگی در برخی کشورها اشاره کرد و گفت: در هفته جاری، هفته فرهنگی ایران در افغانستان را پیش رو داریم که برنامه های منتنوعی در آنجا برگزار خواهد شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به رابطه طولانی مدت ایران با کشورهای تاجیکستان، افغانستان و دیگر کشورهای منطقه گفت: به روابط فرهنگی با این کشورها کمتر توجه شده است. روابط فرهنگی بیش از روابط سیاسی پیونددهنده ملت ها است و باید بر آن تاکید بیشتری شود.
حسینی افزود: برای تقویت روابط فرهنگی، اقدامات خوبی انجام شده و برنامه های دیگری نیز در دست اقدام است.
وی اظهار داشت: مفاخر و مشاهیر بزرگی در ایران داریم که مورد احترام مردم دیگر کشورها هستند و باید آنها را زنده و احیاء کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در زمینه ساخت فیلم، سریال و دیگر برنامه های هنری آمادگی کامل برای همکاری داریم.
حسینی افزود: شخصیت هایی مانند نظامی گنجوی و نیز رویدادهای تاریخی قابل فهمی وجود دارد که می توان آنها را در قالب برنامه های فرهنگی برای دیگر کشورها تولید کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه باید از مواضع و میراث فرهنگی مثبت کشورها صیانت کنیم، گفت: گسترش ارتباطات فرهنگی میان کشورها از اهمیت فراوانی برخوردار است.
وی به قرائت شعری از رودکی پرداخت و گفت: رودکی پدر شعر فارسی است و حق بزرگی بر گردن ایرانیان دارد. امیدواریم بتوانیم با همدلی و هم اندیشی اصحاب فرهنگ گام خوبی در جهت تحکیم روابط فرهنگی کشورها برداریم.
آیین رونمایی از کتاب نسیم بخارا با حضور غلامعلی حداد عادل رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، پروفسور عبیدالله عبید وزیر فرهنگ افغانستان، حجت الله ایوبی رییس موسسه فرهگی اکو، میرزا شاهرخ اسراری سفیر افغانستان در تهران و جمعی از اهالی فرهنگ و هنر در موسسه فرهنگی اکو در تهران برگزار شد.
کتاب نسیم بخارا گزیده ای از اشعار رودکی به زبان های فارسی، انگلیسی و روسی به خط سیرلیک است.
فراهنگ ** **1630 1540 ** 1071 شماره 064 ساعت 18:20 تمام

سرخط اخبار فرهنگ