۲۱ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9644524
۰ نفر
مدل استقرار مجدد آمبولانس های مکان یافته طراحی شد .................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 14:48 21/12/1389 تهران - پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس مدلی برای استقرار مجدد آمبولانس های مکان یافته طراحی کرده اند که اجرای آن موجب افزایش سطح خدمات به شهروندان و کاهش سطح صدمات جانی و مالی می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس، مهندس"محمد ملکی " مجری طرح گفت: امروزه در تمامی کشورها، منابع عمومی برای بخش بهداشت و درمان جهت برآورده کردن تقاضا ناکافی هستند .
این پژوهشگر گروه سیستم های اقتصادی اجتماعی بخش صنایع دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: بنابراین سیاستگذاران و تامین کنندگان بهداشت و درمان، باید بتوانند موثرترین روش ها را در پاسخ به نیازهای شهروندان با منابع محدودی که در دسترس هستند ، به کار گیرند.
ملکی گفت: تاکنون مسایل متعددی در زمینه خدمت دهی در بخش بهداشت و درمان و نقش مدل های تحقیق در عملیات در این مسایل، مورد بررسی محققین و متخصصین حوزه بهداشت و درمان قرار گرفته است.
این کارشناس ارشد صنایع گرایش سیستم های اقتصادی اجتماعی خاطرنشان کرد : یکی از مهمترین مسایلی که در این حوزه مطرح می شوند، مکان یابی و نحوه استقرار مجدد آمبولانس ها به منظور پوشش حداکثری مناطق و خدمت دهی مطلوب به بیماران در شرایط اضطراری است.
وی ادامه داد: تصمیم گیران سیستم های خدمات فوریت های پزشکی همواره با این مسئله پیچیده روبرو هستند که به منظور پاسخ دهی سریع و بهینه به تماس های درخواست خدمات فوریت های پزشکی، آمبولانس ها باید در چه موقعیتی مستقر شوند.
به گفته ملکی ، علاوه بر این، آنها اغلب به منظور حفظ و یا تامین سطح معینی از معیارهای عملکرد، تحت فشار تعهدات قراردادی و یا اهداف مدیریتی هستند.
وی تاکید کرد: این مسئله، با افزایش میزان تماس های اضطراری، بدتر شدن شرایط ترافیکی و افزایش هزینه های عملیاتی، پیچیده تر خواهد شد.
ملکی از راهبردهای مرتبط با استقرار مجدد آمبولانس، به عنوان یکی از رویکردهایی که می تواند به طور چشمگیری از این فشارها بکاهد و سطح معیارهای عملکرد را بهبود بخشد، نام برد .
وی در مورد اهداف طرح تحقیقاتی خود گفت: هدف از این تحقیق مکان یابی آمبولانس های در دسترس، با توجه به الگوی تقاضا و به دنبال آن استقرار مجدد آمبولانس های مکان یافته است.
به گفته این محقق ، بدین منظور بعد از مکان یابی آمبولانس ها، مدلی با هدف کمینه سازی امید ریاضی مسافت های طی شده به وسیله آمبولانس ها در حالت استقرار مجدد طراحی و ارایه شد و سپس، کارایی مدل پیشنهادی با استفاده از نتایج محاسباتی نشان داده شد.
وی به تشریح دستاوردهای این پژوهش پرداخت و گفت : دستاورد اصلی حاصل از اجرای این طرح، افزایش سطح خدمات به شهروندان و کاهش سطح صدمات جانی و مالی است،با توجه به وسعت یافتن مناطق شهری و توسعه کلان شهرها در سطح کشور و نیاز روزافزون به خدمات سازمان هایی مانند فوریت های پزشکی و آتش نشانی، می توان این پروژه را مقدمه ای بر ارتقای خدمات این گونه سازمان ها در سطح کل کشور دانست .
ملکی افزود : انجام چنین طرحی با بهبود ساختاری عملکرد خدمات اورژانسی و کاهش زمان پاسخ دهی، تبعات نامطلوب حوادث قهری احتمالی را تا حد ممکن به حداقل خواهد رسانید.
این پژوهش با راهنمایی دکتر" محمد مهدی سپهری" عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است .
علمی 9023** 1581**

سرخط اخبار فرهنگ