جوانان ایران اسلامی در مسیر بالندگی، رشد و شکوفایی علمی هستند .............................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 14:15 12/12/1389 تهران - معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه جوانان ایرانی در مسیر بالندگی، رشد و شکوفایی هستند، گفت: برای هر ملت و کشوری جوانان و نوجوانان بالاترین سرمایه هستند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا،' نسرین سلطانخواه 'امروز - پنج شنبه - در مراسم اهدای مدال به برگزیدگان المپیادهای علمی کشور افزود: نقطه امید و شادابی هر ملت ، جوانان هستند و اگر ملتی جوانان و نوجوانانی شاداب و با طراوت نداشته باشد آن جامعه پویا ، خلاق و روبه رشد نخواهد بود.
وی تاکید کرد: در دوره پر فراز و نشیب پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، توفیقات بسیاری در زمینه های مختلف از جمله علمی و فناوری به دست آمده که همگی این موفقیت ها مرهون تلاش و زحمات ارزشمند نخبگان و استعدادهای برتر است که تعدادی از آنها هنوز گمنام مانده اند.
سلطانخواه اظهار داشت: در آزمون جنگ تحمیلی و عبور موفقیت آمیز از این دوره نخبگان بزرگی همچون شهید باکری نقش به سزایی داشتند، آنهایی که جزء نفرات برتر کنکور بودند ولی حضور در جبهه ها را بر ماندن در کلاس درس ترجیح دادند تا برای کشورشان مایه افتخار شوند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: در آزمون گذر از تهدیدها و ارعاب دشمن برای دستیابی به قله های برتر علمی کشورمان نخبگان بسیاری همچون شهیدان شهریاری و علی محمدی تقدیم کرده ایم .
وی خاطر نشان کرد: بهترین فرزندان این کشور برای به دست آوردن دستاوردها و ارزش های بزرگ اسلامی جان خود را تقدیم کردند بنابراین ما باید امروز از داشته ها و دستاوردهای خود محافظت کنیم و برای گسترش آنها تلاش مضاعف داشته باشیم.
سلطانخواه گفت: برای اینکه استقلال در همه عرصه ها را گسترش دهیم نیازمند به زیر ساخت هایی علمی و فناوری در کشور هستیم، اگر در عرصه علم و فناوری صاحب حرف و قدرت باشیم می توانیم در دنیا در دیگر عرصه ها نیز اقتدار داشته باشیم.
وی تاکید کرد: برای رسیدن به این هدف لازم است عده ای پیش قراول و جلودار داشته باشیم تا بقیه به دنبال آنها حرکت کنند در این رستا مسوولان نظام سیاست گذاری های خوبی در طول 32 سال انجام داده اند.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: برنامه های خاصی برای تربیت نخبگان در کشور انجام شده است و امروز در این جمع باشکوه یکی از نتایج ارزشمند این سرمایه گذاری و برنامه ها را شاهد هستیم.
وی با اشاره به فعالیت بنیاد ملی نخبگان افزود: تشکیل این بنیاد در سال 84 به تصویب رسید و در سال 85 در دولت نهم فعالیت خود را با هدف شناسایی و حمایت از استعدادهای برتر و نخبگان کشور آغاز کرد.
سلطانخواه خطاب به برگزیدگان المپیادهای علمی کشور اظهار داشت: شما در واقع یک نقش اجتماعی و ملی دارید که باید خود را برای ایفای بهتر آن آماده کنید، بنابراین باید با یک روح خود باوری و احساس مسوولیت برای رسیدن به موفقیت های بزرگ تلاش کنید.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: شما 293 نفر از مهر ماه سال 91 به جمع نخبگان تحت حمایت بنیاد ملی نخبگان اضافه خواهید شد، این بنیاد هم اکنون بیش از 9 هزار و 500 عضو دارد که از جمع برترین های المپیادهای کشوری، بین المللی و جهانی و نفرات برتررشته های مختلف کنکور سراسری و نفرات برتر جشنواره های علمی مختلف هستند.
سلطانخواه گفت: این بنیاد جوایز تحصیلی سالیانه در سه سطح 1، 2 و 3 در اختیار نفرات برتر قرار می دهد و جوایزی نیز برای نفرات برتر کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفته است.
وی افزود: تاکنون از میان 9 هزار و 500 نفر عضو بنیاد ملی نخبگان، یک هزار و 195 نفر از جوایز تحصیلی بهره مند شده اند.
سلطانخواه خاطر نشان کرد: برای نخبگان برتر پسر تسهیلاتی همچون فراهم کردن زمینه انجام خدمت سربازی در مراکز پژوهشی نیروهای مسلح را در برنامه داریم که تاکنون سه هزار نفر از این تسهیلات بهره مند شده اند.
وی گفت : برای این که بتوانیم تمامی استعدادهای مناطق مختلف کشور را شناسایی و تحت حمایت قرار دهیم در 23 استان کشور دفاتر استانی بنیاد را راه اندازی کرده ایم و در تابستان سال آینده نیز همایشی با حضور نخبگان برای آشنایی آنها با بنیاد برگزار می کنیم.
اجتمام 9102/1581**

سرخط اخبار فرهنگ