۱۳ شهریور ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9631042
۰ نفر
خبر تکمیلی پژوهشگر ایرانی ژن نوعی نابینایی مادرزادی را کشف کرد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/06/13 علمی آموزشی.چشم.ژن تهران - برای نخستین بار در جهان یک پژوهشگر ایرانی ژن یک نوع نابینایی مادرزادی را کشف و به دنبال آن ، تست تشخیصی مولکولی مربوطه را ابداع کرد به گزارش روز شنبه خبرنگار علمی ایرنا ، دکتر نور محمد قیاسوند پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی طی یک نشست خبری در این دانشگاه گفت: ژن کشف شده مربوط به نابینایی مادر زادی تحت عنوان بیماری جدا شدگی مادر زادی شبکیه و آتروفی عصب بینایی است.
قیاسوند گفت : این ژن NCRNA یا Non Retinal Congenital Nonsydormic Attachment نام دارد، باعث نوعی نابینایی مادرزادی در شهرستان اسفراین ( خراسان شمالی ) با مرکزیت روستای چهار برج شده و یک درصد نوزادان این منطقه با نابینایی مادرزادی جداشدگی شبکیه و آتروفی عصب بینایی به دنیا می آیند.
مجری طرح تحقیقاتی پیشگیری از نابینایی مادرزادی در شهرستان اسفراین گفت : در زمان حاضر تخمین زده می شود که حدود 20 درصد مردم این منطقه با مرکزیت روستای چهار برج، ناقلین سالمی باشند که احتمالا در صورت ازدواج با یکدیگر صاحب فرزندان نابینا می شوند.
قیاسوند اظهار داشت : قرار است دانشگاه علوم پزشکی بجنورد با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی غربالگری ساکنان منطقه یاد شده را از نظر داشتن این ژن، انجام داده تا تدابیر لازم برای به جلوگیری از تولد نوزادان نابینا اتخاد شود.
وی به نوزاد متولد شده از والدین ناقل سالم که با آزمایش ابداعی تشخیص مولکولی مربوط به این ژن ، در دوران جنینی ، سالم، تشخیص داده شد اشاره کرد و گفت : این نوزاد دختر که مریم براتی نام دارد نخستین نوزاد در جهان است که این آزمایش، بهمن سال گذشته در دوران جنینی بر روی او انجام شد.
این محقق گفت : این نوزاد تیر ماه امسال در حالی سالم به دنیا آمد که دارای یک خواهر نابینای 11ساله است و والدین وی از این نگران بودند که فرزند دوم آنها ( مریم ) نیز نابینا باشد که با انجام آزمایش ابداعی در بهمن 88 نگرانی آنها برطرف شد.
وی ابراز امیدواری کرد که غربالگری در اسفراین با مرکزیت روستای چهاربرج انجام شود و از آنجا که اهالی این منطقه از کردهای کردستان ایران بشمار می آیند که حدود 450 سال پیش به خراسان شمالی مهاجرت کرده اند ، منطقه کردستان دومین منطقه ای خواهد بود که این غربالگری در آنجا انجام می شود.
قیاسوند گفت : پس از دو منطقه یاد شده در کشور ، در سایر استان ها نیز کار غربالگری در خصوص وجود چنین ژنی انجام می شود.
وی از پزشکان متخصص چشم پزشک کشور خواست که در صورت مشاهده چنین بیماری در هر منطقه از کشور، مراتب را به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و بجنورد اعلام کنند تا کانون های دیگر این ژن در کشور که نابینایی مادرزادی را به همراه می آورد، کشف شود.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در زمان حاضر کشور پاکستان داوطلب گرفتن خدمات برای بیماری نابینایی مادرزادی مورد اشاره است . این در حالی است که این نوع بیماری در اروپا نیز گزارش شده که اگر گزارشهای ما در کشور از نظر غربالگری کامل شود، متخصصان اروپایی نیز به استفاده از روش ابداعی آزمایش تشخیص مولکولی راغب خواهند شد.
قیاسوند در بخش دیگری از سخنانش به تحقیقاتی که پیش تر در خصوص علت یابی بروز نابینایی جدا شدگی مادر زادی شبکیه و آتروفی عصب بینایی در اسفراین انجام شده بود اشاره کرد و گفت : نتایج این تحقیقات ، عوامل محیطی را مقصر ، اعلام کرده بود که این موضوع باعث بروز بحران هایی از جمله خرید نکردن محصولات دامی و کشاورزی اسفراین از مناطق اطراف شده بود و کوچ برخی از اهالی منطقه را به دنبال داشت.
وی با بیان اینکه این بیماری صرفا ژنتیکی است ، گفت : این در حالی است که برخی از اهالی منطقه روستای چهاربرج از آنجا که تصور می کردند عوامل محیطی باعث بروز این مشکل شده ، به مناطق دیگر مهاجرت کردند، اما به رغم مهاجرت ، باز هم فرزندان نابینا به دنیا آوردند.
قیاسوند همچنین هزینه آزمایش های تشخیص مولکولی را بسیار ارزان و 60 هزار ریال اعلام کرد و گفت: جواب آزمایش ، دو روزه ارایه می شود.
نتایج این تحقیق در نوبت انتشار مجله علمی نیچر قرار دارد.
علمی/1776 شماره 044 ساعت 13:54 تمام

سرخط اخبار فرهنگ