۲۰ مرداد ۱۳۸۹، ۰:۰۱
کد خبر: 9629754
T T
۰ نفر
گرم شدن زمین میزان تولید محصول برنج را کاهش می دهد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/05/20 علمی آموزشی.کشاورزی.برنج.گرمایش زمین تهران- بررسی های علمی جدید نشان می دهد که محصول برنج در بسیاری از نقاط قاره آسیا به دلیل گرم تر شدن هوای کره زمین در حال کاهش است.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وبگاه بی بی سی نیوز، بنا بر این بررسی ها که عمدتا دانشمندان آمریکایی انجام داده اند، دمای فزاینده هوا در طول شب، تاثیر منفی در میزان تولید محصول برنج دارد.
در این تحقیقات، شماری از کارشناسان موسسه بین المللی مطالعه برنج، که دفتر آن در فیلیپین قرار دارد و نیز کارشناسانی از سازمان ملل متحد شرکت داشتند.
در سال 2004، گروه دیگری از پژوهشگران اعلام کردند که به دلیل یک درجه سانتی گراد گرم تر شدن هوا در طول شب، میزان محصول برنج فیلیپین 10 درصد کاهش یافته است.
تهیه کنندگان گزارشی که در این باره تهیه شده خاطرنشان می کنند که در بعضی از مناطق شش کشور عمده تولیدکننده برنج در قاره آسیا، در طی بیست و پنج سال اخیر، مقدار این محصول تا بیست درصد کاهش یافته است.
پژوهشگران هشدار می دهند که چنانچه کشاورزان روش های تازه ای برای کشت برنج پیدا نکنند و به تولید انواع دیگر برنج که در برابر گرما مقاوم ترند نپردازند، گرمای کره زمین می تواند تلاش ها برای افزایش محصول برنج را به مخاطره بیندازد.
برخی از کارشناسان توصیه کردند که فصل کشت برنج تغییر یافته و تولید برنج در ماه های خنک تر سال صورت گیرد.
تحقیقاتی که در سال 2007 در مورد پیامدهای گرم تر شدن هوای کره زمین به عمل آمده بود، نشان می داد، اگر چه افزایش جزیی درجه حرارت در طول روز، ممکن است در برخی نقاط به افزایش محصول کمک کند، چنانچه این افزایش به سه درجه سانتیگراد برسد، در محصول غلات در سراسر جهان تاثیر منفی خواهد گذارد.
برنج از مهمترین غلات بوده و در تغذیه بسیاری از مردم آسیا و آفریقا نقشی اساسی دارد.
قاره آسیا بیش از 90 درصد محصول برنج دنیا را تولید و مصرف می کند.
کاهش محصول برنج سبب خواهد شد که تغذیه جمعیت فزاینده جهان در آینده مشکل تر شود.
در یک گزارش تحقیقاتی که در سال 2009، انتشار یافت، پیش بینی شده بود تا سال 2010 نیمی از جمعیت جهان با بحران مواد غذایی مرتبط با گرمتر شدن هوای کره زمین مواجه خواهند شد.
در حال حاضر جاری شدن سیل در پاکستان، هند و چین سبب نگرانی در مورد خطر کمبود گندم شده و خشکسالی و آتش سوزی های گسترده در مزارع روسیه سبب شده که این کشور محدودیت هایی برای صدور غلات قائل شود.
بانک جهانی هم اکنون در مورد احتمال کاهش محصول غلات و افزایش بهای مواد غذایی ابراز نگرانی کرده است.
شماره 033 ساعت 14:34 تمام
۰ نفر

سرخط اخبار فرهنگ