دو درصد رشد ناخالص ملی کشورها به اقتصاد و صنایع سبز اختصاص دارد ...............................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 14:52 19/03/1390 تهران -نماینده برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد(یونت ) گفت: دو درصد از رشد ناخالص ملی کشورها در بخش دولتی و خصوص به اقتصاد و صنایع سبز اختصاص دارد.
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا،' سوپر اسینها 'روز پنج شنبه در چهارمین اجلاس وزیران محیط زیست اکو در تهران افزود: آسیای میانه برای توسعه پایدار با مدیریت اکوسیستم و مبارزه با آلودگی ها برای اجرای طرح عمل زیست محیطی همکاری می کند.
وی افزود: امروزه با چالش های زیست محیطی بسیاری مانند آب شدن کوه های یخی، خشکسالی و قحطی مواجه هستیم که این چالش ها مانعی برای رسیدن به توسعه پایدار است.
وی با یادآوری این مطلب که اجلاس ریو در سال 2012 برگزار می شود، گفت: برگزاری این اجلاس فرصت مناسبی برای نهایی و عملی شدن اهداف مورد نظر برای رسیدن به صنایع سبز است.
در ادامه این اجلاس ' مصطفی ظاهر 'وزیر محیط زیست افغانستان نیز گفت: این کشور برای رسیدن به اهداف پایدار و استراتژی زیست محیطی متعهد است.
وی افزود: باید اقرار کنم که افغانستان در اجرای برنامه های زیست محیطی طبق قراردادی که درسال 2006 در آلماتی موافقت شد، عقب است، اما دولت این کشور در اجرای این برنامه ها همچنان متعهد است.
وزیر محیط زیست افغانستان تصریح کرد:بدون شک در این راستا نیازمند ساز و کار جهانی برای پایداری مسایل زیست محیطی هستیم.
ظاهر ادامه داد: گرم شدن کره زمین باید دغدغه اصلی جوامع بین المللی باشد و نهادهای مربوطه بر روی آن متمرکز شوند.
' رئوف حاجیوف 'معاون وزیر محیط زیست جمهوری آذربایجان نیز در سخنانی گفت: برنامه های گام به گام اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برای حل مشکلات موجود زیست محیطی اهمیت خاصی دارد و جمهوری آذربایجان با برگزاری نمایشگاه جهان سبز در کنار نهادهای غیر دولتی اقدامات زیادی انجام داده است.
وی افزود: راه اندازی 200 ایستگاه تصفیه آب براساس استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و راه اندازی ایستگاه های سم زدایی زباله ها از جمله این اقدامات است.
' بای میرزاتوکتورالیف 'وزیر محیط زیست قرقیزستان نیز در این اجلاس گفت: این کشور با ایجاد مرکز ملی برای تغییرات آب و هوایی و حفاظت از لایه ازن گام موثری در راستای حفظ محیط زیست برداشته است.از سوی دیگر آگاهی جامعه از مسایل زیست محیطی اولویت برتر ما است.
همچنین ' سمینا خالد 'وزیر محیط زیست پاکستان در این اجلاس در سخنانی گفت: تاثیرات تغییرات آب و هوایی در کشور ما 965 میلیون دلار خسارت وارد کرده است.
وی افزود: کشور پاکستان به تدوین طرح عمل 2010 تا 2015 پرداخته و کارگروهی برای حادثه طبیعی ' سیل 2010' ایجاد کرده است.
' مصطفی الدمیر 'قائم مقام وزیر محیط زیست ترکیه نیز در ادامه این اجلاس گفت: ترکیه یک کشور آبی است که تنوع زیستی فراوانی در آن دیده می شود و حفظ این تنوع یکی از اصول خدمات مهم حیاتی برای رفاه و سلامت انسان ها است.
وی افزود: اجرای برنامه های موثر زیست محیطی برای سلامت جمعیت هر کشور در راستای کنوانسیون های مختلف با هدف حفظ تنوع زیستی بسیار حائز اهمیت است.
وی با بیان این که مساله تغییر آب و هوا چالش بزرگی است که نیازمند همکاری نهادهای بین المللی است، گفت: کشور ترکیه در راستای حفظ مسایل زیست محیطی اقدام به استفاده از انرژی تجدیدپذیر آبی و خورشیدی کرده است و متعهد شده تا سال 2013 ، 6/2 میلیون هکتار را درختکاری کند.
وی با تاکید بر این که باید بیابان زدایی و کمبود آب را مد نظر قرار دهیم، گفت: برای از بین بردن چالش های زیست محیطی باید فراتر از مرزهای سیاسی حرکت کنیم.
علمی 9014/9105/**

سرخط اخبار فرهنگ