صالحی: پدیده گرد وغبار و توفان های شن اقدام جدی می طلبد .......................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 12:18 19/03/1390 تهران-وزیر امور خارجه گفت: پدیده گرد و غبار و توفان های شن توجه ویژه و اقدام جدی کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) را می طلبد.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،'علی اکبر صالحی 'روز پنج شنبه در مراسم افتتاحیه چهارمین اجلاس وزیران محیط زیست اکو که با حضور وزیران و رییسان سازمان های حفاظت از محیط کشورهای عضو این سازمان برگزار شد، افزود: در سال های اخیر توجه به محیط زیست در عرصه همکاری های بین المللی بسیار برجسته شده و همکاری های اقتصادی را باید بر بستر چالش های زیست محیطی دید.
وی با بیان این که هدف سازمان اکو ارتقای همکاری های اقتصادی منطقه ای است، تصریح کرد: این سازمان همچنین می تواند توجه ویژه ای به چالش های زیست محیطی در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی داشته باشد.
وزیر امور خارجه، برگزاری این اجلاس در سطح وزیران و رییسان سازمان های حفاظت از محیط زیست را نشان دهنده توجه ویژه به محیط زیست دانست و یادآور شد: گسترش همکاری های منطقه ای می تواند در کاهش چالش های زیست محیطی تاثیری شایسته داشته باشد.
صالحی،توافق های به دست آمده در این اجلاس دو روزه را خوب توصیف کرد و گفت : تصمیم های امروز زمینه را برای عملی کردن این توافق ها فراهم می کند.
وی، تغییرات آب و هوایی را از بزرگترین چالش های امروز بشر دانست و افزود: انتشار گازهای گلخانه ای توسط کشورهای پیشرفته موجب گسترش خشکسالی و قحطی ، شیوع بیماری ها ، بالا آمدن آب دریاها و همچنین گسترش فقر در کشورهای در حال توسعه شده است.
وی خشکسالی، گردو غبار،توفان های شن، سیل های ویرانگر را از صدمات وارده بر اکوسیستم ها و تنوع زیستی کشورهای منطقه اکو دانست که ناشی از تغییرات آب و هوایی هستند.
وزیر امور خارجه با تاکید بر این که باید برای مقابله با این تغییرات کشورها را با شرایط تطبیق دهیم، خاطرنشان کرد: مقامات ارشد در مذاکرات خود درمورد مکانیزم های اجرایی طرح عمل کشورهای اکو با یکدیگر توافق کرده اند و در صورت تایید آن در اجلاس امروز طرح منطقه ای ناظر بر طرح عمل در دستور کار دبیرخانه اکو قرار می گیرد.
صالحی اظهارامیدواری کرد که بیابان زدایی و مبارزه با گرد و غبار از دستاوردهای ارزشمند اجلاس امروز باشد.
وی همچنین ضمن تشکر از حضور وزیر محیط زیست عراق به عنوان میهمان در این اجلاس گفت:عراق می تواند نقشی تعیین کننده در اجرای طرح بیابان زدایی و مبارزه با گرد و غبار و رفع این معضل زیست محیطی داشته باشد.
وزیر امور خارجه افزود : امیدواریم مشارکت عراق در این طرح گشایشی میان عراق و کشورهای عضو اکو باشد و محدوده همکاری ها گسترش یابد.
صالحی با بیان این که کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی نیازمند همکاری های بیشتر و اقدامات مشترک با هدف کاهش آثار سو تغییرات آب و هوایی هستند، اظهار داشت : در فرآیندهای مذاکرات بین المللی نیز باید به صورت جمعی سعی کنیم تا منابع مالی بیشتری را برای مقابله با تهدیدهای زیست محیطی به منطقه اکو جذب کنیم .
وی، انتقال فناوری های پاک را ازجمله اقداماتی دانست که به کاهش آثار سوء زیست محیطی در منطقه کمک می کند.
وزیر امور خارجه همچنین گفت : گروه های تماس اکو در سازمان های بین المللی فعال شده اند که این امر در مذاکرات بین المللی به ما کمک می کند.
سیام /9129

سرخط اخبار فرهنگ