۲۷ مرداد ۱۳۸۳، ۰:۰۱
کد خبر: 9568344
T T
۰ نفر
رییس جمهوری موقت عراق رابطه با ترکیه را برای کشورش مهم خواند # آنکارا، خبرگزاری جمهوری اسلامی 27/05/83 خارجی.ترکیه.سیاسی.عراق. "غازی الیاور" رییس جمهوری موقت عراق روز سه شنبه در آنکارا گفت: انجام اولین سفر خارجی وی به ترکیه تصادفی نیست و نشانه اهمیتی است که ترکیه برای عراق دارد. الیاور، این مطلب را در اجلاسی که از سوی شورای روابط بازرگانی خارجی ترکیه در آنکارا، ترتیب یافته بود، عنوان کرد. وی گفت: زمینه های زیادی برای همگرایی و ادغام اقتصادی و تجاری ترکیه و عراق وجود دارد و با برقراری ثبات درعراق بستر لازم برای تحقق این همگرایی و ادغام فراهم خواهد شد. الیاور، با اشاره به اینکه بیش از 20 سال است به کار بازرگانی اشتغال دارد، گفت: اکنون برای کمک به کشورش وارد صحنه سیاسی شده است و از این رو علاوه بر دولت، به نمایندگی از بازرگانان عراقی نیز مذاکره می کند. رییس جمهور دولت موقت عراق با تاکید بر احتیاج متقابل کشورهای همسایه به یکدیگر گفت: عراق خواهان عضویت ترکیه در اتحادیه اروپاست و این حق ترکیه است و عضویت ترکیه به نفع منطقه نیز خواهد شد. وی از بازرگانان و سرمایه گذاران ترک که خواهان فعالیت در عراق هستند خواست، در کنار فعالیتهای بازرگانی به آموزش و توسعه انسانی در کشورش نیز کمک کنند. الیاور، بیکاری را مشکل مهم کشورش توصیف کرد و گفت: عراق به سرمایه گذاریهای اشتغال زا نیاز مبرم دارد. غازی الیاور در مورد اعمال روادید ورود برای اتباع خارجی در ورود به عراق گفت: بغداد اجازه نخواهد داد این مقررات سدی در بازرگانی بین ترکیه و عراق ایجاد کند. "کرشاد توزمن" وزیر مشاور در بازرگانی خارجی و گمرکات ترکیه نیز در این اجلاس گفت: هرج و مرج شدیدی بر عراق حاکم است و دولت موقت آن کشور بر آنست تا مقررات روادید ورود درمورد همه کشورها از جمله ترکیه به اجرا بگذارد. وی با تاکید بر اهمیت عراق برای ترکیه گفت: آنکارا، خواهان مستثنی شدن اتباع ترکیه از این تصمیم است و در صورت اجتناب ناپذیر شدن طرح ، حداقل این روادید در مبادی ورودی اعطا شود تا مشکل جدی بر سر راه همکاریهای بازرگانی ترکیه با عراق ایجاد نشود. توزمن گفت: بازرگانان ترکیه به رغم ادامه هرج و مرج و ناامنی در عراق، با فداکاری زیادی برای کمک به مردم همسایه خود تلاش می کنند و اعمال روادید در مورد اتباع این کشور می تواند روند رو به رشد بازرگانی دو کشور را تحت تاثیر قرار دهد. وزیر مشاور در بازرگانی خارجی ترکیه افزود: انتظار می رود حجم بازرگانی خارجی دوکشور درپایان سالجاری به دومیلیارد دلار برسد و درسال آینده میلادی بر اساس توافق رهبران دو کشور این رقم به 5 میلیارد دلار افزایش داده شود.
وی گفت: نزدیک به یک هزار تن از کارآفرینان و بازرگانان ترکیه در عراق فعالیت دارند و آنکارا برای توسعه بازرگانی خارجی خود با عراق تلاش می کند.
"محمد الجیبوری" وزیر بازرگانی عراق نیز روابط دو کشور را در همه زمینه ها از جمله بازرگانی، بسیار خوب توصیف کرد و گفت: ترکیه همواره شریک تجاری مهمی برای عراق بوده است. وی ابراز امیدواری کرد، حجم مبادلات بازرگانی دو کشور به بیش از دوران پر رونق دهه 80 میلادی برسد. الجیبوری افزود: درگفتگوهای دوطرف مقرر شد، اجلاس کمیسیون مشترک همکاری -های اقتصادی و تجاری ترکیه و عراق در ماه اکتبر آینده در آنکارا برگزار شود. در این میان وزیر آبیاری عراق نیز با "حلمی گولر" وزیر انرژی و منابع طیبعی ترکیه دیدار و گفتگو کرد. حلمی گولر، بعداز این دیدار به خبرنگاران گفت: سفر "غازی الیاور" رییس جمهوری عراق به همراه هیات بلندپایه ای به ترکیه ، فصل جدیدی را در روابط دو کشور آغاز کرد و همکاریهای دو کشور در بخش انرژی و آبیاری نقش مهمی در این روابط ایفا خواهد کرد. وی گفت: در این دیدار چگونگی توسعه همکاریهای مشترک سه کشور ترکیه، عراق و سوریه در خصوص استفاده از آب رودخانه های فرات و دجله مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد یک برنامه سه مرحله ای همکاری بین این کشورها تدوین گردد. وی گفت: مرحله اول شامل آشنایی بهتر طرفها از یکدیگر، مرحله دوم شامل تبادل اطلاعات متقابل ومرحله سوم تهیه و تدوین طرحهای پایدار همکاری خواهد شد. گولر، در مورد خطوط لوله انتقال نفت عراق به ترکیه گفت: این موضوع نیز در دستور کار مذاکرات قرار داشت و مقرر شد دو طرف فعالیت مشترکی را جهت بهره برداری بهینه از این خطوط داشته باشند. نفت عراق توسط دو خط لوله موازی از کرکوک به بندر یومورتالیک ترکیه در کناره دریای مدیترانه منتقل می شود. وی بااشاره به اینکه بدلیل انجام عملیات تروریستی،خط لوله فعالیت منظمی ندارد گفت: درگذشته امنیت خط توسط عشایر عراق تامین می شد که بعد از تحولات اخیر یک شرکت امنیتی عهده دار تامین امنیت خط شده ولی تاکنون در این امر موفق نبوده است. "غازی عجیل الیاور" رییس جمهوری موقت عراق روزگذشته در راس هیاتی بلند پایه برای دیدار رسمی دو روزه از ترکیه وارد آنکارا شد. این اولین سفر خارجی الیاور است و آنکارا به این سفراهمیت زیادی داد. وی که توسط یک فروند هواپیمای نظامی ترکیه به آنکارا آورده شده است، امروز ترکیه را ترک خواهد کرد. پایان/خاورم/2011/230
۰ نفر