۲۱ شهریور ۱۳۸۴، ۰:۰۱
کد خبر: 9524578
T T
۰ نفر
"جادوی کویزومی" در انتخابات مجلس نمایندگان ژاپن # توکیو، خبرگزاری جمهوری اسلامی 21/06/84 خارجی. سیاسی. ژاپن. انتخابات مجلس. از: قاسم شریعتی حزب لیبرال دمکرات به رهبری جونیچیرو کویزومی نخست وزیرژاپن در انتخابات روز یکشنبه مجلس نمایندگان موفق شد که یک پیروزی خیره کننده بدست آورد. انتخابات چهل و چهارمین مجلس 480 نفره نمایندگان ژاپن که از صبح روز یکشنبه در سراسر این کشور آغاز شده بود، در ساعت هشت شب (به وقت محلی ) پایان یافت. حزب لیبرال دمکرات دراین انتخابات بابهره گیری از آنچه برخی از مخالفان دولت آن را "جادوی کویزومی" نامیده اند، توانست 296 کرسی بدست آورد که یک اکثریت عالی با حاشیه امنیتی در مجلس نمایندگان شمرده می شود. این برای اولین بار در 15 سال گذشته است که حزب لیبرال دمکرات موفق می شود که اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان را بدست آورد. حزب لیبرال دمکرات بدین ترتیب برای پیش بردن طرحهایش در مجلس نمایندگان دیگر نیازی به ائتلاف با حزب کومیتونوین ندارد. هرچند که درمجلس مشاوران همچنان نیازمند حمایت حزب کومیتونوین می باشد.
درحال حاضراز 245 مجلس مشاوران، حزب حاکم لیبرال دمکرات 114 کرسی، حزب دمکراتیک، 82کرسی، حزب کومیتونوین 24کرسی، حزب کمونیست 9کرسی، حزب سوسیال دمکرات 7 کرسی، حزب جدید تاسیس کوکومین (حزب مردم ) 4 کرسی ومستقل ها 5 کرسی در اختیار دارند. حزب کومیتونوین به رهبری "تاکینوری کانزاکی" که با حزب لیبرال دمکرات در ائتلاف می باشد نیز در انتخابات مجلس نمایندگان 31 کرسی بدست آورده است. بدین ترتیب شمار کرسی های احزاب ائتلافی حاکم در مجلس نمایندگان به 327 کرسی خواهد رسید، این در حالی است که در مجلس نمایندگان قبلی این احزاب 283 کرسی در اختیار داشتند. جونیچیروکویزومی بعد ازاعلام نتایج انتخابات به خبرنگاران گفت که نتایج بهتر از آن بوده که وی انتظار داشته است. وی بار دیگر در سخنانش بر ضرورت پیشبرد اصلاحات ساختاری در ژاپن تاکید کرد. درعین حال کویزومی گفت که با پایان دوره رهبری وی در حزب لیبرال دمکرات در سپتامبر سال آینده، همچنان بر این نظر است که از رهبری کناره گیرد. بدین ترتیب کویزومی رهبر حزب لیبرال دمکرات، در اولین نشست ویژه مجلس جدید نمایندگان، با توجه به کسب اکثریت کرسی این مجلس توسط احزاب ائتلافی حاکم، بار دیگر مامور تشکیل کابینه خواهد شد. به موجب قانون اساسی، نخست وزیر بایستی نماینده پارلمان باشد و توسط نمایندگان پارلمان و با رای برگزیده شود. از سوی دیگر حزب دمکراتیک ژاپن به رهبری کاتسویا اوکادا مهمترین حزب مخالف و رقیب عمده حزب حاکم لیبرال دمکرات، بازنده اصلی انتخابات امروز مجلس نمایندگان بود. این حزب در این انتخابات تنها 113 کرسی بدست آورد که بسیار دور از انتظار می نمود. اوکادا بعد از اعلام نتایج انتخابات، باقبول مسوولیت این شکست از طرفدار حزب دمکراتیک ژاپن عذرخواهی کرد. وی همانطور که پیشتر متعهد شده بود، بدنبال این شکست گفت که از رهبری حزب دمکراتیک استعفا می دهد. در جریان این انتخابات حزب کمونیست 9 کرسی، حزب سوسیال دمکراتیک 7 کرسی، حزب جدید تاسیس "مردم" 5 کرسی، حزب جدید تاسیس "نیپون" یک کرسی، حزب جدید تاسیس "زمین خوب" (دایچی ) یک کرسی و مستقل ها 18 کرسی کسب کردند. تاپیش ازانحلال مجلس نمایندگان ازسوی کویزومی در هفدهم مرداد ماه گذشته، از480کرسی این مجلس، حزب لیبرال دمکرات 249 کرسی، حزب دمکراتیک 176 کرسی، حزب کومیتونوین 34 کرسی، حزب کمونیست 9 کرسی، حزب سوسیال دمکرات 6 کرسی و مستقل ها 3 کرسی در اختیار داشتند و 3 کرسی آن نیزبلاتصدی بود. پانزده تن از مخالفان لوایح خصوصی سازی سازمان پست در حزب لیبرال دمکرات که ازاین حزب انشعاب کردند، موفق شده اند که درقالب نمایندگان مستقل و احزاب جدید تاسیس "مردم"، "نیپون" و "زمین خوب" مجددا به مجلس نمایندگان راه یابند. از جمله افراد شاخص درمیان مخالفان یاد شده، شیزوکا کامه ئی 68 ساله و از بنیانگذاران حزب "مردم" است که ازحوزه انتخابیه هیروشیما انتخاب شده است.
حضوراین نمایندگان بانفوذ در مجلس می توانند همچنان برای سیاست های اصلاحی کویزومی مشکل ساز شوند. به هرحال کویزومی درشرایط حاضرباکسب این پیروزی قاطع درانتخابات، براحتی قادرخواهد بودبااتکاوبه پشتوانه آرای کسب شده، ضمن تسویه حساب با جریانات و جناحهای مخالف درون حزبی اش، سیاست های اصلاحی اش و نیز برنامه های اعلام شده توسط حزب لیبرال دمکرات را به پیش ببرد. کویزومی انتخابات مجلس نمایندگان ژاپن رابه عنوان یک رفراندوم و یک رای اعتماد برای دولت و سیاست هایش اعلام کرده است. جونیچیروکویزومی با شعار ضرورت پیشبرد اصلاحات اقتصادی از جمله تصویب لوایح خصوصی سازی سازمان پست ژاپن اقدام به انحلال مجلس نمایندگان و اعلام انتخابات زودرس این مجلس در هفدهم مهردادماه گذشته کرد. کویزومی اعلام کرده است که لوایح خصوصی سازی سازمان پست ژاپن که هم اینک بزرگترین نهاد مالی جهان شمرده می شود را بار دیگر درمجلس نمایندگان ژاپن به رای خواهد گذاشت. درعین حال همانطور که اشاره شد پیروزی قاطع حزب لیبرال دمکرات به معنای پیش رفتن برنامه هایی می باشد که دولت کویزومی و این حزب در شعارهایش بیان داشته است. حزب لیبرال دمکرات دربرنامه های انتخاباتی اش انتشارلایحه قانون اساسی جدید از سوی حزب تا 15 نوامبر آینده و تصویب قوانین لازم به عنوان گام های اساسی برای ایجاد یک قانون اساسی جدید از جمله قانون اجرای رفراندوم ملی برای تغییر قانون اساسی جاری، را از جمله برنامه هایش اعلام کرده است. حزب حاکم لیبرال دمکرات خواهان تغییر قانون اساسی با هدف فراهم کردن شرایط لازم برای ایفای یک نقش قوی از سوی ژاپن در محیط بین المللی خصوصا در عرصه سیاسی و امنیتی است. این حزب همچنین بر تقویت روابط ژاپن و آمریکا وپیشبرد دیپلماسی برای صلح از طریق همکاری بین المللی با تمرکز بر سازمان ملل تاکید کرده است. حزب لیبرال دمکرات تقویت همکارهای دفاعی و امنیتی ژاپن و آمریکاراازدیگر برنامه هایش بیان داشته است. هم اینک دولت کویزومی از متحدان بسیار نزدیک دولت آمریکا شمرده می شود و پیروزی کویزومی بیش از همه سبب خرسندی واشنگتن شده است. در چارچوب همین اتحاد است که دولت ژاپن به رغم مخالفت های داخلی ضمن حمایت از جنک عراق به رهبری آمریکا، به عراق نیز نیرو اعزام کرده است. حزب لیبرال دمکرات تجدید نظر در قانون "نیروهای دفاع از خود" و افزودن فعالیت های صلحبانی سازمان ملل و دیگر همکاری بین المللی به عنوان وظایف مهم این نیروها(ارتش ژاپن )، از جمله اهداف اصلی خودش اعلام کرده است. حزب لیبرال دمکرات که دارای خط مشی محافظه کارانه است، درحدود50 سال گذشته به غیر یک مدت کوتاهی یازده ماه همواره در این کشور قدرت را در دست داشته است. ازسال 1955میلادی تاکنون، از 22 نخست وزیر ژاپن، 20 تن ازآنان از رهبران حزب لیبرال دمکرات بوده اند. شبد/آساق280- 6/- 1511
۰ نفر