۲۲ فروردین ۱۳۸۴، ۰:۰۱
کد خبر: 9493298
T T
۰ نفر
عضو جبهه مشارکت: انتخابات را فرصتی برای پیشبرد دموکراسی می دانیم # قزوین ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 22/01/84 داخلی.سیاسی.انتخابات 84. یک عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی گفت: به رغم تمام مشکلات و محدودیت ها، انتخابات را فرصتی برای اصلاحات و پیشبرد دموکراسی می دانیم. حمیدرضا جلایی پور عصر یکشنبه در جلسه ای با عنوان "تحریم یا شرکت در انتخابات ریاست جمهوری" در دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره ) قزوین، افزود: اصولگرایان و اصلاحطلبانی که معتقد به مشارکت مشروط در انتخابات هستند و نیروهایی که انتخابات را بی فایده دانسته و به تحریم معتقدند، سه جریان فکری در آستانه انتخابات ریاست جمهوری می باشند. وی اظهار داشت: محافظه کاران معتقدند با یک دولت مقتدر و یکپارچه ضمن رفع فساد و تبعیض، می توان در نظام بین الملل از کشور دفاع کرد، درحالیکه اصلاح طلبان تن دادن به دموکراسی، مطبوعات مستقل، نظام رقابتی حزبی، انتخابات آزاد و تداوم مشی اصلاحطلبانه را راه رسیدن به مطلوب می دانند. این عضو هیات تحریریه روزنامه های توقیف شده "نشاط" و "عصرآزادگان" ادامه داد: کسانی که سیاست تحریم را در پیش گرفته اند، انتخابات را راهگشا نمی دانند و معتقدند نباید به ساز و کارهای موجود انتخاباتی امید بست و باید به دنبال تغییرات سیاسی بنیادی بود. وی با بیان اختلاف اصلاح طلبان با معتقدان به تحریم در اتخاذ ساز و کار رسیدن به دموکراسی، اضافه کرد: معتقدان به تحریم، ساز و کارهای موجود را جوابگو نمی دانند و دنبال "حوادث تعیین کننده " از جمله رفراندوم و جنبش اجتماعی غیر دوم خردادی هستند. این فعال سیاسی تصریح کرد: اصلاح طلبان انتخابات را حرکتی یک گام به جلو و فرصتی برای عمل دموکراتیک می دانند. جلایی پور افزود:فرآیندهای رای گیری، احزاب و نهادهای مدنی را درگیر جریان مدارایی و گفت وگو می کند، در حالیکه در خط تحریم حرکتی انجام نمی شود. به گفته وی، کسانی که پروژه دموکراسی در ایران را منوط به وقایع تعیین کننده مثل رفراندوم، جنبش اجتماعی یا اعتراضی و تغییر قانون اساسی می دانند، باید پاسخگو باشند که چه کسی گفته که در شرایط کنونی باید ما "حوادث تعیین کننده " را تجربه کنیم. این روزنامه نگار اضافه کرد: دموکراسی خواهی از درون جامعه مدنی حرکت می کند، اگر در پایین مکانیزم های رای گیری، مدارا، گفت وگو و عمل به کار جمعی شکل نگیرد، معلوم نیست آنهایی که بعدها می آیند درعمل دموکرات باشند.
وی اظهار داشت: بسیاری از جامعه شناسان معتقدند لزوما جنبش های اجتماعی به دموکراسی ختم نمی شوند و ممکن است جنبش های اجتماعی را عده ای انسانهای شجاع رهبری کنند و پس از موفقیت همه چیز و حتی اهداف خود را فراموش کنند.
این عضو جبهه مشارکت گفت: در شرایطی حرکت های سیاسی اجتماعی و بعضی وقت ها جنبش های اجتماعی می توانند به دموکراسی ختم شوند که نهادهای مدنی و نظام های حزبی در یک فرایند رقابتی دموکراسی را تمرین کنند و این تنها با استفاده از فرصت های انتخاباتی ممکن است و عدم مشارکت یا تحریم، این فرصت ها را سلب می کند. جلایی پور "دوره بی دولتی" را از عواقب یک جنبش اعتراضی و "حوادث تعیین کننده" دانست و تصریح کرد: دوره بی دولتی برای جامعه ایران فوق العـاده پرهزینه است و ما معتقدیم با توجه به جمیع جهات، با شرکت در انتخابات می توان یک گام به جلو برداشت. 614/1590/684/1840
۰ نفر