" ون جیابائو " : چین تهدیدی علیه هیچ کشوری نیست ( قسمت دوم و پایانی ) # پکن، خبرگزاری جمهوری اسلامی 25/12/85 خارجی.سیاسی.چین. ... " ون جیابائو " نخست وزیر چین در ادامه پاسخ به پرسشهای خبرنگاران در پکن گفت که چین تهدیدی علیه هیچ کشوری نیست. نخست وزیر چین درپاسخ به پرسشی درباره آزمایش اخیر ضد ماهواره ای این کشور، گفت : این آزمایش ضد ماهواره ای تهدیدی برای دیگران نیست وچین مخالف استفاده تسلیحاتی از فضاست . " ون جیابائو " گفت : باید از فضا به شکل صلحآمیز استفاده شود و فضای ماورای جو تسلیحاتی نشود. به گفته نخست وزیر چین ، پکن به تعهدات خود در این خصوص پایبند است و هرگونه انتقادی را در این خصوص بی اساس می داند. *** افزایش بودجه نظامی چین ، اقدامی تهدید آمیز نیست نخست وزیرچین همچنین درباره افزایش حدود 18درصدی بودجه نظامی این کشور و اینکه گفته می شود،چین خطر و تهدیدی برای جهان است ، گفت:چین یک میلیارد و 300 میلیون نفر جمعیت و مرزهای زمینی و دریایی طولانی دارد. وی گفت : باتوجه به این عناصر هنوز هزینه و بودجه نظامی چین به مراتب کمتر از بودجه نظامی کشورهای توسعه یافته و حتی کشورهای درحال رشد است . وی گفت : قدرت های بزرک در طول تاریخ به چین حمله کرده اندوجرایم زیادی مرتکب شده اند و چین این تاریخ را به یاد دارد و به همین علت به مسیر توسعه صلحآمیز پایبند است واز استقلال،تمامیت ارضی و حق حاکمیت خود به شـکل شفاف حفاظت می کند. *** چین آماده ایجاد شرکت سرمایه گذاری مبادلات ارزی است "ون جیابائو"نخست وزیر چین گفت:کشورش تحت فشارآمریکا و به علت اختلافات اقتصادی دو کشور و تاثیرات دارایی های دلاری اقدام به ایجادشرکت سرمایه گذاری ارزی نمی کند. وی تاکید کرد : چین آماده ایجاد شرکت سرمایه گذاری مبادلات ارزی است. وی افزود : این شرکت کارهای نظارتی انجام می دهد و در عین حال عملیات سرمایه گذاری بر اساس قوانین ذخایر ارزی چین را انجام خواهد داد. نخست وزیرچین گفت:این اقدام دولت هیچ ارتباطی با تاثیر دارایی های دلاری کشورندارد وعلت آن وجود بیشتر از یکهزار میلیارد دلار ذخیره ارزی کشور است وی،هدف از این اقدام را بهبود ساختار مبادلات ارزی،مدیریت ونظارت بهینه بر آن است. *** استفاده از ذخایر عظیم ارزی چین ، کاری مشکل است نخست وزیر چین در ادامه این کنفرانس خبری ،استفاده عظیم از ذخایر ارزی چین را یک چالش و کاری مشکل دانست که به امنیت ملی واقتصادی کشور گره خورده است و دولت بدون توجه به انتقادهای خارجی باید کارخود رابرای حل این مشکل بخوبی ادامه دهد. " ون جیابائو " پذیرفت که درمسیر توسعه اقتصادی مشکلاتی چون عدم توازن ، فاصله طبقاتی و عدم توسعه پایدار ومشکلات تجاری خارجی وجود دارد. به گفته نخست وزیر چین،این کشورنباید برای توسعه اقتصادی تنها به صادرات و سرمایه گذاری وابسته باشد،زیرا این برای توسعه مطلوب وپایدارمناسب نیست.
*** باب مذاکره با دالایی لاما رهبر تبعیدی بوداییان تبت باز است " ون جیا بائو " درپاسخ به پرسشی درباره " دالایی لاما " رهبر تبعیدی بوداییان تبت گفت : درها برای رایزنی و گفت و گو درباره آینده دالایی لاما ( رهبر تبعیدی بوداییان تبت ) همواره باز است. وی تاکید کرد : اگر وی دست از فعالیت برای استقلال تبت بردارد ، درهای رایزنی باز خواهد ماند. نخست وزیر چین تاکید کرد: باید این مساله مورد رسیدگی قرارگیرد و مشخص شود که وی چه فعالیت هایی انجام می دهد. "ون جیابائو" ابراز امیدواری کرد :دالایی لاما برای توسعه وحدت تلاش کند.
*** چین به پیمان " کیوتو " پایبند است نخست وزیر چین گفت که دولت متبوعش به تعهدات خود درقبال پیمان"کیوتو" پایبند است. وی اضافه کرد : چین تعهدات خود را درباره مقابله با پدیده گرم شدن آب و هوا اجرا می کند ودر راه کاهش گازهای گلخانه ای ازهیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد. وی گفت : چین قصد دارد گازهای گلخانه ای را بر اساس رشد اقتصادی تا 20 درصد تا سال 2010 میلادی کنترل کند. *** چین در مسیر توسعه متوازن اقتصادی با چالش روبروست نخست وزیر چین در بخش دیگری از سخنانش ، رشد اقتصادی و پیشبرد آن را یک وظیفه مهم برای چین خواند و افزود :دولت در مسیر توسعه متوازن اقتصادی با چالش هایی روبروست ، اما توانایی حل آنها را دارد. وی افزایش ذخیره ارزی ، رشد نامتوازن اقتصادی ، محیط زیست و آلودگی و همچنین توسعه هماهنک سیاسی و اقتصادی و مازاد تجاری چین در برابر کشورهای دیگر را از جمله این چالش ها دانست. وی ، درخصوص فساد مالی در چین گفت که با فساد مالی برخورد خواهد شد و با مفسدان در هر مقام و منصبی که باشند بشدت برخورد خواهد شد. آساق/2100/275

سرخط اخبار سیاست