نخست وزیر چین : مردم باید حق انتقاد از دولت را داشته باشند (قسمت اول ) # پکن، خبرگزاری جمهوری اسلامی 25/12/85 خارجی.سیاسی.چین. " ون جیا بائو" نخست وزیر چین روز جمعه در یک کنفرانس خبری تصریح کرد: در یک نظام توسعه یافته سیاسی،مردم باید حق انتقاداز دولت را داشته باشند.
به گزارش ایرنا ، نخست وزیر چین که در پایان نشست سالانه کنگره ملی خلق چین در جمع صدها نفراز خبرنگاران چینی و خارجی در پکن سخن می گفت ، اظهار داشت : آزادی و برابری و عناصر دیگر دمکراسی برای همه جهانیان است. نخست وزیر چین گفت که باید اجازه داد ، مردم برسرنوشت خویش حاکم باشند و راه انتخابات دمکراتیک را طی کرده و از آزادی و حق انتقادازدولت برخوردار باشند. وی گفت : در یک نظام سیاسی توسعه یافته ، همه مردم از آزادی برخوردارند نخست وزیر چین با تاکید براین مطلب که" کشورش قصد دارد ازتجربیات دیگر کشورهای جهان برای توسعه نظام سیاسی و دمکراتیک استفاده کند " گفت:درمسیر توسعه این نظام باید منابع، انرژی،حقوق مردم ، آزادی ، برابری ، حقوق بشر و عدالت را مد نظر قرار داد وبه جهت گیری بازار و جهت گیری دمکراسی و توسعه سیاسی توجه کرد. *** چین بر حل اختلافات با ژاپن تاکید دارد "ون جیا بائو"درپاسخ به پرسشی درباره مناسبات پکن - توکیو گفت:چین وژاپن به عنوان دو کشور همسایه باید برای بهبود مناسبات دوجانبه تلاش کنند. وی گفت : دو طرف برای حل اختلافات سیاسی تلاش زیادی کرده اند و نتیجه آن سفر " شینزو آبه " نخست وزیر ژاپن در اکتبر گذشته به چین بود. نخست وزیر چین افزود : برای توسعه روابط دو کشور و حفظ آن باید مسایل تاریخی میان دو طرف حل شود واین اساس خوبی برای بهبود مناسبات خواهد بود.
" ون جیابائو " با اشاره به سفر ماه آینده خود به توکیو گفت که در این سفر برای رسیدن به توافق های بیشتر میان دوطرف وایجاد ساختار روابط اقتصادی تلاش خواهد کرد. وی گفت : مساله تاریخی ربوده شدگان ژاپنی توسط کره شمالی موضوعی است که پکن درخصوص آن با توکیو همدردی می کند ، اما ما معتقدیم پیونک یانک وتوکیو باید این مساله را براساس مراودات و گفت وگوهای بیشتر حل کنند. *** اجازه استقلال به تایوان نخواهیم داد نخست وزیر چین درپاسخ به سئوالی در ارتباط با فعالیت های استقلال طلبانه تایوان گفت : ما هرگز به تایوان اجازه استقلال نخواهیم داد. وی، دوسال آینده را سالهای حساسی در روابط دوسوی تنگه تایوان دانست و گفت:چین مخالف فعالیت های تجزیه طلبان در تایوان است وبه هیچکس اجازه نخواهد داد حتی برای استقلال موقتی تایوان از چین تلاش کند. وی گفت : از دیرباز تایوان متعلق به چین بوده است و این حقیقت بلاتغییر است و چین همواره برای پیشبرد وحدت صلح آمیز میان دو سوی تنگه تایوان تلاش خواهد کرد. " ون جیابائو " افزود : مسیر توسعه صلحآمیز دوسوی تنگه تایوان باید طی شود و کسی نمی تواند آن را متوقف کند. وی در عین حال به سرمایه گذاران تایـوانی قول داد که دولت چین از حقوق آنها که میلیاردها دلار در چین سرمایه گذاری کرده اند ، حفـاظت خواهد کرد.
نخست وزیرچین همچنین ابراز امیدواری کرد درآینده مردم این کشور بتوانند به آسانی به تایوان سفر کنند و مناسبات پستی ،اقتصادی و تجاری وحمل و نقل میان دو طرف به صورت مستقیم برقرار شود. ادامه دارد... آساق/2100/275

سرخط اخبار سیاست