دانشجویان هندی از حق اساسی ایران برای ادامه برنامه هسته ای حمایت کردند .....................................................................
دهلی نو، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.سیاسی.هند.ایران.هسته ای.دانشجویان در حالیکه آمریکا و بعضی کشورهای قدرت مند جهان برای اجرای تحریم های اقتصادی به منظور توقف برنامه صلح آمیز هسته ای ایران تلاش می کنند، تعداد زیادی از دانشجویان هندی از حق اساسی جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از فن آوری هسته ای حمایت کردند.
دانشجویان دانشگاه "جواهر لعل نهرو"، دهلی نو در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفتند که ایران از حق اساسی تحقیقات هسته ای برخوردار است و تهران باید به راه خود در این زمینه ادامه دهد.
این دانشجویان تصریح کردند که هدف آمریکا حفظ اسرائیل و منافع خود در منطقه است و آن کشور نمی خواهد کشوری مثل ایران که تاکنون به خواست واشنگتن تسلیم نشده است، در زمینه فن آوری هسته ای پیشرفت کند.
"ریاض احمد" دانشجوی رشته پیش دکتری در مرکز مطالعات آسیای غربی در دانشکده مطالعات بین المللی دانشگاه جواهرلعل نهرو گفت: البته ایران بایستی با هوشیاری و با بهره بردن از یک سیاست میانه مانع رویارویی شود.
"احمد" افزود: ایران باید در مقابله با تبلیغات ضد ایرانی آمریکا برای بهسازی روابط خود با کشورهای جهان تلاش کند.
این دانشجوی پیش دکتری که تحولات منطقه خاورمیانه را از نزدیک دنبال می کند، پیشنهاد کرد که تهران شرکت های دیگر کشورها را در پروژه هایی همچون خط لوله گاز تهران دعوت به همکاری کند تا از این طریق بر تعداد کشورهای ذینفع در این گونه پروژه ها افزوده شود در این صورت این کشورها نیز برای حفظ منافع خود در برابر مخالفان ایران مقاومت خواهند کرد.
"سلیم احمد" نیز گفت که ایران باید برنامه هسته ای خود را ادامه دهد و در این ضمن برای مقابله با هر گونه نتایج آن آماده باشد.
این دانشجوی مرکز "مطالعات آسیای غربی" در دانشگاه جواهرلعل نهرو افزود، اعتراض آمریکا تنها محدود به برنامه هسته ای نیست و اگر امروز ایران در برابر آمریکا و دیگر کشورهای حامی واشنگتن در مورد برنامه هسته ای تسلیم شود، سپس یک موضوع دیگری برای مخالفت با ایران ایجاد خواهد شد.
"سلیم احمد" این سوال را مطرح کرد که آیا با توجه به سیاست های سلطه طلبانه آمریکا این امکانپذیر است که یک کشور مستقل هر خواست آمریکا را بپذیرد.
وی اضافه کرد، اگر این امکانپذیر نیست، پس ایران باید در برابر حق اساسی خود یعنی استفاده از فن آوری هسته ای صلح آمیز مقاومت کند.
به اعتقاد احمد، در سیاست بین المللی هیچ دشمنی و یا دوستی پایدار نمی ماند، بنا براین هند باید برای رفع تنش بین ایران و آمریکا نقش موثری را ایفا کند.
این دانشجوی پیش دکتری که تحولات ایران و منطقه خاورمیانه را از نزدیک دنبال می کند، افزود: موقعیت جغرافیایی و سیاسی ایران بسیار مهم است و اگر ایران در دستیابی به فن آوری هسته ای موفق شود، در آن صورت در حل مسائل خاورمیانه به ویژه فلسطین کمک موثری خواهد کرد.
"شیلی جانی" یک دانشجوی رشته دکتری در دانشکده امور بین المللی دانشگاه جواهرلعل نهرو نیز گفت که ایران، عراق نیست. ایران در منطقه خاورمیانه دارای بیشترین نفوذ است. علاوه بر این آمریکا در عراق گرفتار است.
همچنین ایران از قدرت آسیب رساندن به منافع آمریکا و اسرائیل برخوردار است.
"جانی" گفت که هند در موقعیت خوبی است تا برای رفع تنش در منطقه خاورمیانه که به دلیل سیاست آمریکا علیه ایران بروز کرده است، نقش مثبت و موثری ایفا کند.
وی تصریح کرد: هند اکنون با آمریکا و ایران روابط نزدیک و خوب دارد و بنا بر این دهلی نو باید نقش فعالتر را ایفا کند.
"محمد غلام عمر" دانشجوی فوق دکتری در مرکز مطالعات تاریخ در دانشگاه جواهرلعل نهرو گفت که سیاست آمریکا در قبال ایران و دیگر کشورهای جهان تنها این است که طبق خواست واشنگتن عمل شود در غیر آن صورت هر اقدامی ممکن است روی دهد.
"السید مکاوی" محقق و دانشیار مصری که اکنون در هند بسر می برد، طی مصاحبه اختصاصی با ایرنا اظهارداشت: ما علیه ایران نیستیم.
"مکاوی" افزود: ما همچنین خواهان درگیری در منطقه نیستیم زیرا به دلیل عراق و فلسطین خیلی زیاد رنج می بریم.
وی ابراز امیدواری کرد که برای رفع تشنج راه میانه پیدا شود.
"السید مکاوی" که دانشیار بخش تاریخ در دانشگاه "مینوفیا" در مصر است و اکنون در دانشگاه جواهرلعل نهرو در دهلی نو مطالعات تحقیقاتی را انجام می دهد، در ادامه این مصاحبه گفت: مطمئن هستم که ایران همراه روسیه و چین در یک طرف و آمریکا و اتحادیه اروپا از سوی دیگر برای حل این موضوع راهبردی را بدست خواهند آورد.
این کارشناس جوان مصری اظهارداشت که برای ایجاد ثبات و استحکام در منطقه خاورمیانه مسائل عراق و فلسطین باید حل شود و رفتار مساوی با ایران می تواند در حل این مسائل بخوبی کمک کند.
وی در این حال اضافه کرد که اما بدبختانه راهبرد جهانی آمریکا مبتنی بر زور است و این کشور نمی خواهد که دیگر کشورها به عنوان یک قدرت موثر بروز کنند و همین علت اصلی همه مسائل است.
آساق/2165/310/ شماره 080 ساعت 21:19 تمام انتهای پیام P29.19-21-13

سرخط اخبار سیاست