آهنی: درصورت توقف روند قطعنامه،راه های مناسبی برای حل پرونده ایران وجود دارد )1( .......................................................... .........
پاریس، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.سیاسی.فرانسه.ایران.هسته ای.
علی آهنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه گفت: درصورت تصویب قطعنامه جدید در شورای امنیت، وضعیت سخت و پیچیده تر خواهد شد اما درصورت توقف روند قطعنامه فرمول های مناسبی برای حل پرونده هسته ای ایران وجود دارد.
به گزارش خبرنگار ایرنا از پاریس ،سفیرایران روزگذشته درجمع دانشجویان رشته روابط بین الملل موسسه علوم سیاسی پاریس افزود: در پرونده هسته ای ایران دو نکته مهم وجود دارد.نخست شناسایی حق ایران براساس معاهده ان.پی.
تی در استفاده از تکنولوژی صلحآمیز و دوم ارایه تضمین هایی مبنی بر این که برنامه هسته ای ایران به سمت نظامی منحرف نخواهد شد.
وی افزود: برای تحقق این دو نکته نیازی به جنک و رویارویی نیست و با گفت و گو می توان به نتیجه رسید و در همین راستا بود که ایران پیشنهاد ایجاد کنسرسیومی تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی را داد.
آهنی با اشاره به تاریخچه فعالیت های هسته ای ایران گفت: فعالیت های هسته ای ایران به سال های 1950 در زمان رژیم گذشته باز می گردد و در سال 1967 با همکاری آمریکایی ها نخستین رآکتور تحقیقاتی در ایران ساخته شد و با برخی کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و آلمان قراردادهایی بستیم که متاسفانه بدان ها عمل نشد.
وی اضافه کرد: ایران در زمان رژیم سابق با فرانسه پایه های کنسرسیومی به نام ارودیف با اعطای اعتباری به مبلغ 1 میلیارد دلار بنا نهاد که سهم ایران از آن 10 درصد بود اما از آن زمان تاکنون حتی 1 گرم اورانیوم غنی شده برای مصارف پزشکی نیز به ما ندادند.
سفیر ایران در مورد ضرورت غنی سازی برای کشورمان گفت: مجلس شورای اسلامی ایران ، دولت را موظف ساخته است که 20 هزار مگاوات انرژی هسته ای طی سال های آینده تامین کند. برای این کار ما مجبوریم حدود 20 نیروگاه بسازیم و با توجه به سرمایه گذاری سنگین برای ساخت آن ها بایستی حداقل مطمئن باشیم که می توانیم بخشی از سوخت این نیروگاه ها را خودمان تامین کنیم تا درصورت کارشکنی احتمالی کشورهای تولیدکننده سوخت هسته ای یا طرح ملاحظات سیاسی منجر به تعطیلی آن ها نشود.
وی با اشاره به این که مخالفت کشورهای غربی با برنامه هسته ای ایران دلایل سیاسی دارد، در خصوص مواضع هسته ای ایران گفت: ما در مورد برنامه هسته ای خود دارای مواضع شفافی هستیم. قبل از هر چیز دراین مورد فتوایی از سوی رهبر انقلاب وجود دارد که ما را از ساخت بمب اتمی، ذخیره سازی یا کاربرد سلاحهای اتمی باز می دارد. بنابراین سلاح هسته ای در استراتژی دفاعی ماجایی ندارد. به همین دلیل هم ما به تمام کنترل های آژانس تن در داده ایم.
آهنی افزود: در سال 2003 بعد از امضای پروتکل الحاقی ما طی 2 سال و به رغم عدم تصویب آن در مجلس صرفا برای نمایش حسن نیت خود به صورت دو فاکتو آن را اجرا کردیم. طی این مدت 2 هزار و 400 نفر روز بازرسی را پذیرفتیم و بازرسان آژانس از تمام مراکز اتمی ما حتی برخی سایت های نظامی دیدن کردند.
در این مدت آژانس هیچ گزارشی دال بر انحراف برنامه هسته ای ایران گزارش نداد حتی در آخرین گزارش البرادعی نیز آمده است که آژانس هیچ انحرافی در برنامه هسته ای ایران ندیده است.
سفیر ایران ارجاع پرونده به شورای امنیت را راهی برای حل مساله ندانست و افزود: گزارش یا ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت تحت فشار آمریکایی ها صورت گرفته است که این امر حتی با اساسنامه آژانس سازگار نیست. براساس بند 12 اساسنامه آژانس برای ارجاع پرونده کشوری به شورای امنیت می بایست مراحل مختلفی طی شود از جمله این که ابتدا بازرسان بعد از بازرسی اعلام کنند که نسبت به پیمان ان.پی.تی تخطی مشاهده شده است، سپس مدیرکل آژانس موضوع را در شورای حکام طرح کند و اگر شورای حکام به جمع بندی رسیدند می توانند پرونده را به شورای امنیت ارجاع کنند. این درحالی است که در مورد ایران اراده و ملاحظه سیاسی بود که شورای حکام را به ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت کشانید.از همین رو این رویکرد آژانس محمل حقوقی و فنی ندارد و تابع فشارهای سیاسی بوده است.
آهنی در مورد نگرانی های موجود از انحراف برنامه هسته ای ایران به سمت نظامی گفت: این حرف منطقی نیست. از یک سو ما شاهد کشورهایی هستیم که بدون پیوستن به ان.پی.تی هر اقدامی انجام می دهند و کشورهایی نظیر ایران از بدیهی ترین حقوق خود طبق ان.پی.تی محروم می شوند.
سفیر کشورمان در خصوص وضعیت فعلی پرونده هسته ای ایران گفت: پرونده هسته ای ایران هیچ راه حلی جز مذاکره ندارد و درصورت توقف روند قطعنامه فرمول های مناسبی برای حل آن وجود دارد. صدور قطعنامه جدید شرایط پیچیده و سخت تر خواهد کرد.
وی با تکرار مخالفت کشورمان در ساخت سلاح هسته ای گفت: ما از ایده خلع سلاح اتمی در سراسر جهان حمایت کردیم و از مبتکر قطعنامه ای در این زمینه بودیم که البته اتحادیه اروپایی به آن رای مثبت نداد.
آهنی در مورد مناسبات با آمریکا گفت: عادی سازی روابط با آمریکا تابو نیست اما ما همواره براصل احترام متقابل و حرکت از موضع برابر تاکید داریم. آمریکایی ها حق ندارند به عنوان ابرقدرت دیگران را تحقیر کنند.
وی در مورد حمله احتمالی آمریکا به ایران گفت: باتلاق عراق برای آمریکا کافی است و ما از این که جوانان آمریکایی به دلیل اشتباهات بوش جان خود را در عراق از دست می دهند متاسفیم. این حادثه نشان داد که راه حل نظامی جز به پیچیده ترشدن اوضاع کمک نمی کند.
آهنی افزود: اگر روزی بوش بخواهد همان اشتباهی را که در عراق انجام داد با ایران انجام دهد، هزینه بسیار سنگینی برای ماجراجویی خود خواهد پرداخت. با این حال ما آماده مقابله با هر تهدیدی هستیم اما امیدواریم حوادث به این سمت نروند.
ادامه دارد...
اروپام/270/1392 شماره 065 ساعت 34:16 تمام انتهای پیام P29.16-34-59

سرخط اخبار سیاست