۲۹ اسفند ۱۳۸۵،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 9426233
T T
۰ نفر
"بی بی سی": تحریم فلسطینی ها ادامه خواهد یافت ....................................................
تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی 29/12/85 خارجی.سیاسی.فلسطین.تحریم دیپلمات های ارشد اتحادیه اروپا و آمریکا اعلام کرده اند که هنوز شاهد تحول "مثبتی" در دولت فلسطین نیستند و به همین خاطر تحریم فلسطینی ها ادامه خواهد یافت.
شبکه خبری بی بی سی در بخش خبری روز سه شنبه خود با اعلام این خبر افزود: اتحادیه اروپا و آمریکا موافقت کرده اند همچنان از به رسمیت شناختن دولت وحدت فلسطینی که روز شنبه تشکیل شد، اجتناب کنند.
"کاندولیزا رایس" وزیر خارجه آمریکا و "خاویر سولانا" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی دیداری در "واشنگتن" درخواست خود از دولت فلسطین را برای به رسمیت شناختن اسرائیل و نفی خشونت، تجدید کردند.
به گفته خبرنگاران، هرچند که حضور گروه "حماس" در دولت فلسطین برای آمریکا یک مانع عمده به حساب می آید، اما این کشور و اتحادیه اروپا گفته اند که با فلسطینی های میانه رو و یا به عبارتی "محمود عباس" رئیس تشکیلات خودگردان و طرفداران او تماس برقرار خواهند کرد.
بر اساس این گزارش، گروه چهارجانبه متشکل از "آمریکا، روسیه، اتحادیه اروپا و سازمان ملل" درخواست کرده اند که دولت فلسطینی خشونت را نفی کرده، اسرائیل را به رسمیت بشناسد و موافقتنامه های پیشین صلح را بپذیرد.
از زمان پیروزی حماس در انتخابات ژانویه 2006، تحریم هایی بین المللی در زمینه کمک به دولت فلسطینی اعمال شده است.
مقام های ارشد آمریکا و اتحادیه اروپا گفتند که آنها هنوز شواهدی دال بر تغییر موضع دولت فلسطینی، پس از موافقت حماس با راه دادن سایر احزاب به دولت ائتلافی، ندیده اند.
خاویر سولانا در همین خصوص تصریح کرد: "باید بگویم که این دولت به طور کامل از اصول "مطرح شده از سوی گروه چهارجانبه تبعیت نمی کند." کاندولیزا رایس نیز در همین خصوص خاطر نشان کرد که دفاع دولت جدید وحدت ملی فلسطین از حقش برای مقاومت در برابر اشغال، آینده خوب و روشنی را نوید نمی دهد.
وی در همین خصوص گفت: "من قصد ندارم سعی کنم حق مقاومت را تعبیر کنم، اما می توانم بگویم که وقتی از همه شکل های مقاومت صحبت می شود به نظر من خیلی خوشایند نیست." وی در ادامه یادآور شد: "بنابراین این سئوال را از دولت فلسطینی و نخست وزیر آن می پرسم - آیا منظورتان حق مقاومت با استفاده از خشونت است ؟ و حال ما باید منتظر جواب از سوی آنان باشیم".
اتحادیه اروپا و آمریکا هر دو جناح فلسطینی را ترغیب کرده اند که با اقدامات خود تعهدشان را به صلح نشان دهند.
بر اساس این گزارش، انتظار می رود کاندولیزا رایس در ادامه هفته جاری از مناطق فلسطینی و اسرائیل بازدید کند اما به گفته خبرنگاران وی برای تجدید گفتگوهای صلح چندان هم امیدوار نیست.
کابینه جدید فلسطینی برای اولین بار روز یکشنبه در شهر "غزه" و از طریق تماس ویدئویی با "رام الله" تشکیل جلسه داد.
دولت جدید وعده داد به معضل بی قانونی افسارگسیخته رسیدگی کند و به انسداد کمک های مالی بین المللی که دولت را فلج کرده است پایان دهد.
"اسماعیل هنیه"، که مقام نخست وزیری را در دستگاه جدید نیز حفظ کرده، هدف دولتش را تاسیس یک کشور مستقل فلسطینی در سرزمین های اشغالی اعلام کرد.
صویر/2351/ 1442 شماره 023 ساعت 25:10 تمام انتهای پیام P29.10-25-24

سرخط اخبار سیاست