آمریکا پیشنهاد کره شمالی را برای انتقال سپرده های بانکی این کشور پذیرفت ......................................................................
تهران - خبرگزاری جمهوری اسلامی28/12/85 خارجی. آمریکا.کره شمالی. مناقشه وزارت خزانه داری آمریکا با پیشنهاد کره شمالی برای انتقال سپرده های این کشور از بانکی در ماکائو به بانکی در پکن موافقت کرد.
به گزارش روز دوشنبه شبکه خبری" بی بی سی" -" دانیل گلیزر "قائم مقام وزارت خزانه داری آمریکا یکشنبه شب اعلام کرد که 25 میلیون دلار سپرده متعلق به کره شمالی در بانک" بانکو دلتا آسیا "ماکائو به بانک" بانک آو چاینا "در پکن منتقل خواهد شد.
گلیزر گفت که آمریکا تضمین های لازم را از کره شمالی دریافت کرده است که این سپرده ها فقط صرف هزینه برنامه های آموزشی و بشردوستانه خواهد شد.
این مناقشه اجرای توافقنامه فوریه در مورد مناقشه هسته ای کره شمالی را به بن بست کشانده بود.
کره شمالی تهدید کرده بود اگر این مناقشه مالی حل نشود -نیروگاه هسته ای "یونگبیون " را تعطیل نخواهد کرد.
" کریستوفر هیل " نماینده آمریکا در مذاکرات شش جانبه - بعد از حل این اختلاف مالی اظهار داشت : حل این مناقشه راه را برای حل سایر مشکلات فیمابین هموار می کند.
" چون یونک - وو "نماینده کره شمالی در این مذاکرات اعلام کرده است که پیونک یانک اقدامات لازم را برای تعطیل کردن نیروگاه یونگبیون آغاز کرده است. طبق توافقنامه فوریه در مذاکرات شش جانبه - کره شمالی متعهد شده بود ظرف مدت 60 روز نیروگاه اتمی یونگبیون را تعطیل کند.
بعد از سپری شدن این مدت - بازرسان آژانس برای حصول اطمینان از بسته بودن نیروگاه به محل اعزام خواهند شد.
در ازاء تعطیلی این نیروگاه کشورهای طرف مذاکراه هم متعهد شده اند یک میلیون تن سوخت سنگین به کره شمالی بدهند.
پیونک یانک همچنین رزمایش مشترک آمریکا - کره جنوبی را که قرار است ماه جاری میلادی برگزار شود -محکوم کرد و آن را عاملی برای مسموم ساختن فضای گفت وگوها نامید.
روزنامه دولتی" رودونک سینمون " نوشت : کره شمالی هم آماه مذاکرات است هم آماده جنک. صویر/1591/1358 شماره 010 ساعت 09:12 تمام انتهای پیام 09-12-01.P28

سرخط اخبار سیاست