گزارش رسانه های پاکستان از بازداشت تعدادی از رهبران سیاسی این کشور ...................................................................
اسلام آباد - خبرگزاری جمهوری اسلامی25/12/85 خارجی. سیاسی. پاکستان. چوهدری. رسانه های جمعی پاکستان روز جمعه اعلام کردند که دولت به منظور کنترل بحران قضایی - تعدادی از رهبران سیاسی این کشور را بازداشت کرده است. به نوشته روزنامه انگلیسی زبان" نیوز -"این رهبران سیاسی پنجشنبه شب توسط نیروهای پلیس در شهرهای اسلام آباد -لاهور - راولپندی و دیگر شهرها بازداشت شدند.
نیوز افزود : فهرست 38 نفره ای از رهبران سیاسی و مذهبی به کلانتری های اسلام آباد و راولپندی ابلاغ شده بود.
" این بازداشت ها به منظور کنترل اوضاع روز جمعه است که محاکمه علیه اتهامات وارده به" افتخار محمد چوهدری " رییس دیوان عالی سابق پاکستان در اسلام آباد رسیدگی خواهد شد." به نوشته نیوز -سازمانها -احزاب سیاسی - مذهبی و حقوقدانان کشور پنجشنبه شب اعلام کردند که دست به تظاهرات و راهپیمایی در مقابل دیوان عالی کشور خواهند زد.
نیوز افزود : تعدادی از رهبران سیاسی معترض نیز در منازل خود زندانی شدند و حق خروج ندارند.
به نوشته نیوز" -قاضی حسین احمد "رییس مجلس متحده عمل( ائتلاف شش گانه احزاب مخالف دولت - ) مولانا " فضل الرحمان " دبیر کل مجلس متحده عمل- " عبدالغفور حیدری" -" فرید پراچه" -" حنیف عباسی" -" لیاقت بلوچ "معاون حزب جماعت اسلامی" - خواجه سعد رفیق" -" میان اسلم " از جمله افراد بارداشت شده هستند.
این رونامه پاکستانی اضافه کرد که دولت همچنین برای شبکه های تلویزیونی کشور محدودیت ایجاد کرده است. روزنامه اردو زبــان" نوای وقت " چاپ پاکستــان نیــز نوشت که حقوقدانان کشور امروز ( جمعه ) را" روز سیاه " نام گذاری کرد و از شب گذشته دست به اعتصاب غذا زدند.
نوای وقت افزود : شورای دیوان عالی نیز اعلام کرده است که رسانه های الکترونیکی - شنیداری و دیداری نباید غیر از بیانیه های این شورا -اطلاعات دیگری را پخش کنند.
به نوشته نوای وقت - امکان برکناری وزیر دادگستری نیز توسط ژنرال پرویز مشرف رییس جمهوری پاکستان وجود دارد.
از سوی دیگر تلویزیون خصوصی" جیو "پاکستان نیز به نقل از ژنرال مشرف اعلام کرد که پس از اعلام نتایج بررسی شورای دیوان عالی درباره چوهدری- مردم را از حقایق آگاه می کند.
بـه گفته جیو -وی که در شهر" گوجرانوالا "ایالت پنجاب سخنــرانی مــی کرد افزود :به تصمیم دادگاه احترام می گذارم و در این مورد دخالت نمی کنم. برکناری چوهدری از سوی رییس جمهوری پاکستان موجب پدید آمدن بحران در دستگاه قضایی این کشور شده و قضات دادگاههای سراسر این کشور در اعتراض به برکناری وی - دست از کار کشیدند.
جمعی از قضات و وکلا نیز در روزهای گذشته در مقابل دادگاه عالی در اسلام آباد -لاهور -کراچی و دیگر شهرهای این کشور دست به تجمع و اعتراض زدند.
بسیاری از حقوقدانان برکناری چوهدری از ریاست دیوان عالی پاکستان را دخالت رییس جمهوری در قانون اساسی و تحت کنترل درآوردن دادگاه های کشور توسط نیروهای نظامی کشور می دانند.
آساق/2021/235/1071/1139 شماره 018 ساعت 11:00 تمام انتهای پیام 11-00-38.P25

سرخط اخبار سیاست