سلطانیه : نوسازی هسته ای انگلیس سرپیچی آشکار از معاهده NPT است ..............................................................
وین - خبرگزاری جمهوری اسلامی25/12/85 خارجی. سیاسی. ایران. هسته ای. انگلیس. " علی اصغر سلطانیه " سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی - روز جمعه اعلام کرد : تصمیم اخیر انگلیس مبنی بر جایگزینی و افزایش کارایی سلاحهای هسته ای - تخلف آشکار از معاهده NPT است. وی که در نشست مشترک مرکز تحقیقات استراتژیک دانشگاه" آکسفورد "و نیز مرکز مطالعات استراتژیک دفاعی در لندن سخن می گفت - افزود :این تصمیم تخلف آشکار از ماده 6 این معاهده است . دولت" تونی بلر "اخیرا طرحی را به پارلمان این کشور ارایه داده است که بر اساس آن موشک های اتمی" ترایدنت " و زیر دریایی های حامل آنها نوسازی می شود.
سلطانیه در این نشست که با حضور نزدیک به 100 نفر از دانشگاهیان- فرهیختگان و تعدادی از نمایندگان پارلمان انگلیس انجام می شد -افزود: این اقدام نقض صریح روح و مفاد پیمان منع گسترش سلاحهای هسته ای است. وی با اشاره به اینکه بر اساس ماده ششم این معاهده - کشورها متعهد هستند که در جهت نابودی سلاحهای اتمی گام بردارند -افزود :این اقدام انگلیس فصل جدیدی از مسابقه تسلیحاتی را موجب می شود.
سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد که این تصمیم خطری جدی برای صلح و امنیت جهانی در پی خواهد داشت . وی در بخش دیگری از این سخنرانی - به تشریح برنامه های اتمی و دیپلماسی هسته ای ایران پرداخت و بر عزم ایران در حراست از دستاوردها و حفظ حقوق انکار ناپذیر در استفاده از فناوری صلح آمیز هسته ای تاکید کرد.
سلطانیه همچنین با تاکید بر دعوت ایران از دیگران برای بازگشت به میز مذاکره گفت : هرگونه اقدام از سوی شورای امنیت در جهت اعمال فشار و تحریم -اقدامی در جهت ایجاد موانع در روند مذاکرات است. اروپام/371/1158/1139 شماره 074 ساعت 17:52 تمام انتهای پیام 17-52-27.P25

سرخط اخبار سیاست