مصری ها خواستار بازنگری در معاهده صلح با رژیم صهیونیستی شدند ........................................................... تهران - خبرگزاری جمهوری اسلامی25/12/85 خارجی. مصر.اسرائیل. صدها تن از مردم مصر روز جمعه با برپایی تظاهراتی ضمن اعتراض به کشتار سربازان مصری بدست نظامیان صهیونیست در سال 1967 میلادی - خواستار بازنگری در معاهده صلح مصر و اسرائیل شدند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره - تظاهرکنندگان ضمن سردادن شعارهایی از جمله مرک بر اسرائیل - خواستار بازنگری معاهده صلح با اسرائیل و محاکمه عاملان کشتار سربازان مصری شدند.
معاهده صلح مصر و اسرائیل در سال 1979 میلادی امضا شد.
منابع آگاه اعلام کردند :این تظاهرات پس از برگزاری مراسم نماز جمعه و در شهر العریش در شمال صحرای سینا برگزار شد.
این درحالی است که یک نماینده مجلس مصر نیز اخیرا خواستار تشکیل دادگاه بین المللی برای رسیدگی به کشتار 250 نظامی مصری به دست نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی در 1967 شد.
" مصطفی علوی " گفت : باید این جنایت را از طریق فیلم - تصاویر و شهادت کسانی که اطلاع دارند مستندسازی و با طرح در یک دادگاه بین المللی زمینه محاکمه عاملان این جنایت را فراهم کرد.
وی تاکید کرد :اسرائیل به هیچ یک از قوانین حقوقی و موازین اخلاقی در تعامل با اسیران و غیرنظامیان خواه مصری - فلسطینی - عرب و غیرعرب پایبند نبوده و نیست. نماینده مجلس مصر افزود :اسرائیل معاهدات ژنو را که شکنجه - قتل و اهانت به اسیران جنگی را محکوم می کند در تجاوزات خود علیه مردم فلسطین و کشورهای عربی - رعایت نکرده است. علوی افزود :دولت مصر باید تشکیل دادگاه بین المللی را برای تحقیق درباره این جنایت اسرائیل مانند دادگاهی که قرار است برای رسیدگی به ترور "رفیق حریری " نخست وزیر پیشین لبنان برگزار شود -درخواست کند.
عضو مجلس مصر از اتحادیه عرب نیز خواست تا در این زمینه اقدام کند.
وی همچنین از رسانه های گروهی اسلامی و بین المللی - احزاب - سندیکاها و نهادهای جامعه مدنی خواست جنایت های اسرائیل علیه ملت مصر -لبنان و فلسطین را برملا کنند.
در همین حال" - احمد ابوالغیط "وزیر خارجه مصر روز جمعه گفت : کشورهای عربی - عادی سازی روابط با اسراییل را فقط پس از حل منازعه بین فلسطینی ها و اسراییل می پذیرند.
خبرگزاری فرانسه افزود :ابوالغیط این مطلب را در پاسخ به سخنان" تسیپی لیونی " وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی بیان کرد.
لیونی از کشورهای عربی خواسته بود که روابط خود را با اسرائیل بدون اصرار بر شرط حل منازعه فلسطینی ها و اسراییل عادی سازند.
مصر و اردن تنها کشورهای جهان عرب هستند که با رژیم اشغالگر قدس پیمان صلح امضا کرده اند .موریتانی نیز دارای روابط دیپلماتیک با این رژیم است. مترجمام/ شبک1512 /2300/ شماره 097 ساعت 22:05 تمام انتهای پیام 22-05-42.P25

سرخط اخبار سیاست